Ar Ekonomikas ministrijas un LIAA atbalstu 16+1 formāta sestā samita laikā tiek noslēgts sadarbības memorands ar vienu no pasaules lielākajiem gēnu sekvencēšanas centriem – BGI

2017. gada 4. decembrī

27. novembrī Ungārijas galvaspilsētā Budapeštā notika sestais Ķīnas Centrāleiropas un Austrumeiropas valstu līderu samits 16+1 formāta ietvaros, kurā piedalījās arī Latvijas Ministru prezidents Māris Kučinskis.

Samita laikā tika parakstīts trīspusējais sadarbības memorands starp pasaulē lielāko gēnu sekvencēšanas organizāciju no Ķīnas – BGI, Wuhanas Nacionālo bioindustriju bāzi (Wuhan National Bio-industry Base) un Latvijas Republikas Ekonomikas ministriju par sadarbību dzīvības zinātņu un tehnoloģiju parka izveidošanā Latvijā. Parks darbosies kā inovāciju un sadarbības platforma Dzīvības zinātņu jomas uzņēmumiem un pētniekiem ar pieejamām laboratorijām, mentoru pakalpojumiem un atbalstu komercializācijai. No Ekonomikas ministrijas puses sadarbības memorandu parakstīja Valsts sekretāra vietnieks Raimonds Aleksejenko.

Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Raimonds Aleksejenko, Latvijas puses vārdā parakstot memorandu, uzsvēra, ka “šā dokumenta parakstīšana ir nopietns solis ceļā uz Eiropas mēroga dzīvības zinātņu un tehnoloģiju parka izveidi un sadarbība ar tik spēcīgiem partneriem ļaus Latvijai kļūt par vienu no Eiropas līderiem dzīvības zinātņu jomā”.

16 + 1 ir Ķīnas iniciatīva, kuras mērķis ir veicināt sadarbību ar 11 ES dalībvalstīm un 5 Balkānu valstīm investīciju, transporta, finanšu, zinātnes, izglītības un kultūras jomās. Pirmo reizi samits notika 2012. gadā Varšavā, Polijā.

BGI ir vislielākā gēnu sekvencēšanas organizācija pasaulē, nodarbinot vairāk nekā 5000 pētnieku vairākās pasaules valstīs. Viens no inovatīvākajiem Ķīnas uzņēmumiem tika dibināts 1999. gadā Šendženā, Ķīnā ar mērķi palīdzēt sabiedrībai, izmantojot gēnu sekvencēšanas sniegtās iespējas. BGI veic ar gēnu inženieriju saistītas pētniecības aktivitātes, rodot tām pielietojumu veselības aprūpē, lauksaimniecībā, vides aizsardzībā, u.c. jomās.

Šī gada jūlijā BGI grupas uzņēmuma BGI Genomics akcijas tika emitētas Šendžeņas biržā, jau pirmajās dienās piesaistot kapitālu 235 miljonu eiro vērtībā. Pašreizējā tirgus kapitalizācija uzņēmumam sasniedz 10 miljardus eiro.

Papildinformācija:
Vineta Vilistere-Lāce, Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra
Tālrunis: +371 67039472
E-pasts: vineta.vilistere@liaa.gov.lv