Azerbaidžānas žurnālisti gatavo daudzpusīgu materiālu par Latvijas medicīnas tūrismu

2016. gada 10. jūnijā

Viesi ir seši, tostarp – trīs populāras personības savu tautiešu vidū, kas radio un televīzijas pārraidēm un publikācijām sociālajos tīklos piešķirs īpašu vērtību.

Azerbaidžānas žurnālistu komanda ieradās Latvijā 6. jūnijā un strādās šeit līdz 12. jūnijam, kad atgriezīsies Baku.

Programma, kuru Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) izveidojusi sadarbībā ar Latvijas klīniku aliansi “Baltic Care” un Jūrmalas pašvaldību, ir ļoti piesātināta un blīva un paredz viesus jo pamatīgi iepazīstināt ar mūsu valsts medicīnas tūrisma bagāto potenciālu. 

Satikti vakar, 8. jūnijā, no Jūrmalas ierodamies Rīgā, ciemiņi ir jau pozitīvu iespaidu pilni. Gandrīz viņi visi ir Latvijā pirmo reizi, un katrs jauns skats aiz busiņa loga, katrs medicīnas iestādes apmeklējums un katra tikšanās tajās tiek uzņemta ar neviltotu interesi.

Žurnālists, scenārists un režisors Azers Džabarovs stāsta: “Pirmās dienas pavadījām Jūrmalā, un esam ļoti priecīgi par šo iespēju. Skaista pilsēta, un lielisks medicīnas un veselības tūrisma piedāvājums. Azerbaidžānā ir cilvēki, kas vēlas saņemt Eiropas medicīnas pakalpojumus, tādus kā piedāvā, piemēram, Vācija. Latvijas medicīnas tūrisma priekšrocība ir tā, ka jums ir Eiropas līmenis, tomēr cenas nav tik augstas kā Rietumeiropā.”

Atzinīgus vārdus par mūsu medicīnas līmeni un piedāvājumu velta arī pārējie komandas dalībnieki un pirmām kārtām – personību trijotne, kas kameras priekšā pēc katra medicīnas iestādes apmeklējuma dalās ar iespaidiem.

 Rahibs Azeri – neliela auguma vīrs pusmūžā ar salmenīcu galvā ir viens no tiem radio un televīzijas žurnālistiem Azerbaidžānā, kam popularitāte nākot līdzi visur, kur viņš parādās. Tāpat varot sacīt par Leilu Alijevu, kas vadīja Eirovīzijas konkursu 2012. gadā Baku. Trešā personība, kas pievelkot azerbaidžāņu auditoriju, ir Halima Gemerlinska – ārste psihiatre, personības attīstības un komunikācijas speciāliste, populāru zinātnisku rakstu autore.

Pirmo priekšstatu par Rīgas medicīnas iestādi ciemiņi iegūst Dr. Mauriņa vēnu un lāzermedicīnas klīnikā Mežparkā. Viesi klausās brāļos Mauriņos – dakterī un klīnikas biznesa vadītājā - ar acīm redzamām simpātijām un pieaugošu cieņu. Tas tiešām ir tik vienkārši – pārdesmit minūšu laikā veikt vēnu lāzerķirurģijas operāciju un pēc tam savām kājām iet mājās? Jā, tik, vienkārši gan. Viesiem tiek izrādīta klīnika un tostarp operāciju zāles. Iznākusi no klīnikas laukā, personību trijotne operatora kameras priekšā dalās pārdomās par redzēto, un nav šaubu, ka Dr. Mauriņa klīnika ir izpelnījusies visaugstāko novērtējumu.

Daļu sarunu žurnālisti ieraksta azerbaidžāņu valodā, bet daļu - krieviski. Azerbaidžānā ir gandrīz desmit miljoni iedzīvotāju. Apmēram 70 % - pamatnācija, pārējie ir dažādu tautību pārstāvji, kuru saziņas valoda ir krievu.

Pēc iepazīšanās ar estētiskās medicīnas un stomatoloģijas klīniku “Sky Dream Clinic” un Profesionālās pigmentācijas centru televīzijas ieraksts notiek krievu valodā, un ir iespēja nepastarpināti saprast, ko ciemiņi saka. Gandrīz neticami, bet īsā laikā viņi ir precīzi uztvēruši šo iestāžu īpašo piedāvājumu, un īsi un trāpīgi prot par to pastāstīt skatītājiem. Turklāt viņi ne tikai uzteic augsto pakalpojumu līmeni, bet arī pievērš uzmanību it kā sīkumiem – ar labu stila izjūtu radītajai videi, kas vairo apmeklētāju labsajūtu, un sociālajam aspektam. Proti, klīnikas patiesajām rūpēm par cilvēkiem, kurus skārusi smaga saslimšana, bet kuru dzīves kvalitāti ir iespējams uzlabot.

Trešās intensīvās darba dienas beigās 8. jūnijā žurnālisti tika uzņemti reproduktīvās veselības klīnikā “MAMA Rīga klīnika”. Modernajā pasaulē neauglība dažādu apstākļu ietekmē kļūst arvien izplatītāka, un tā skar arī Azerbaidžānas iedzīvotājus, it īpaši – viesi atzina – vīriešus. Žurnālistiem citstarp bija liela interese arī par krioprogrammām un ģenētiskā materiāla banku, kas dod iespēju laikus parūpēties par reproduktīvo funkciju, piemēram, sportistiem, karavīriem un citiem ar risku saistītu profesiju pārstāvjiem.

Rahibs Azers pēc “Mama Rīga klīnikas” apmeklējuma atzina, ka bijis ļoti interesanti, taču visvairāk viņu pārsteigusi klīnikas īpašnieku neticami tolerantā attieksme pret vēsturisko ēku. Restaurācijas gaitā “Rīgas Vingrotāju biedrības” nams atdzimis tāds, kā bijis pirms vairāk nekā simt gadiem. Viņš gadiem gatavojot raidījumus par arhitektūru, bet pirmo reizi žurnālista ilggadējā praksē laimējies saskarties ar šādu attieksmi pret arhitektūras mantojumu. Kāpēc Azerbaidžānā tā neesot?!

Azerbaidžānas žurnālisti Latvijā strādā saskaņā ar LIAA iecerēto medicīnas tūrisma kampaņu, kas šobrīd jau ir sākusies, aktīvi izmantojot interneta vietnes un sociālos tīklus. Ar nelielu laika atstarpi sekos raidījumi televīzijas kanālos un radio programmās, bet īpaši intensīva kampaņa būs septembrī, kad Baku notiks medicīnas izstāde.

Reklāmas kampaņas gaitā tiks atvērta īpaša tīmekļa vietne azerbaidžāņu un krievu valodā, kur būs apkopota informācija par Latvijas medicīnas tūrisma piedāvājumu un dota iespēja uzdot jautājumus, uz kuriem sniegs atbildes.

Informāciju sagatavojusi:
Inta Briede, vecākā eksperte
Tūrisma produktu attīstības nodaļa
Tūrisma departaments
Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra
Tālrunis: +371 67039445
E-pasts: inta.briede@liaa.gov.lv