Intelektuālā īpašuma aizsardzība Ķīnā

2017. gada 20. aprīlī

Latvijas uzņēmējiem aizvien vairāk sākot domāt par eksporta iespējām uz Ķīnu, arvien aktuālāks kļūst jautājums par intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzību šīs valsts tirgū. Īpašas uzmanības centrā ir preču zīmes un to aizsardzība.
Gan Latvijas Patentu valdes direktors Sandris Laganovskis, gan Latvijas investīciju un attīstības aģentūras pārstāvniecības Ķīnā vadītājs Ingus Rozenblats DB uzsver, ka Ķīnā intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzība valstiskā līmenī kļuvusi par prioritāri.
Tomēr tas vēl nenozīmē, ka šī joma būtu sakārtota un vairs nenotiktu tādi pārkāpumi kā intelektuālā īpašuma zādzības un nelikumīgas kopēšanas.
Patentu valdes direktors S. Laganovskis stāsta, ka 7. aprīlī Rīgā vizītē ieradās Ķīnas Patentu valdes delegācija un tika parakstīts sadarbības memorands, kas primāri ietver informācijas apmaiņu, piemēram, par izmaiņām likumdošanā. Katrā valstī, tostarp arī Latvijā, darbojas reģistrēti patentu pilnvarnieki, kuri sadarbībā ar saviem ārvalstu kolēģiem palīdz uzņēmējiem konkrētajā valstī reģistrēt patentu vai preču zīmi.

Izstādēs jauzmanās
S. Laganovskis norāda, ka Ķīnā absolūtais vairums pieteikumu par intelektuālā īpašuma aizsardzību no Latvijas uzņēmēju puses ir tieši preču zīmju reģistrācija. Pašlaik Ķīnā ir reģistrētas vairāk nekā 200 Latvijas preču zīmes, tostarp Madara, Vaide, Rasa, Kārums, Pure Chocolate, Rigvir, Silvanols. Riga Black Balsam utt. Tajā pašā laikā tieši preču zīmju reģistrācijas jomā ārvalstu uzņēmēji visbiežāk sastopas ar negodīgu un krāpniecisku ķīniešu rīcību. I. Rozenblats stāsta, ka nereti kādas Ķīnas privātpersonas vai juridiskas personas seko līdzi jaunākajām tirgus tendencēm un izvērtē, vai ārvalstu kompānijas un to produkti varētu būt interesanti Ķīnas tirgum. Ja viņiem šķiet, ka kādai konkrētai preču zīmei šāds biznesa potenciāls Ķīnā varētu būt, krāpnieki Ķīnas Preču zīmju ofisa reģistrā pārbauda, vai konkrētā zīme nav vēl reģistrēta. Ja tas nav izdarīts, tad viņi iesniedz pieteikumu reģistrēt šo preču zīmi uz sava vārda. I. Rozenblats teic, ka nereti potenciālās preču zīmes, kuras piesavināties, tiek noskatītas starptautiskās izstādēs. Tādēļ uzņēmējiem ir ieteikums neļaut savu preci un etiķeti fotografēt. LIAA pārstāvniecības vadītājs uzņēmējiem, kurus interesē Ķīnas tirgus, iesaka savu preču zīmi tur reģistrēt pēc iespējas agrāk, pirms uzsāktas nopietnas eksporta darbības. Tiesa, tas ne vienmēr var izdoties. Latvijas profesionālā patentu pilnvarniece Maruta Vītiņa stāsta, ka ir bijuši gadījumi, kad preču zīme tiek reģistrēta Eiropas Savienības preču zīmju reģistrā un pēc tam uzņēmējs uzzina, ka to kāds cits pēc tam viltus kārtā ir reģistrējis arī Ķīnā. M. Vītiņa teic, ka nereti preču zīmi uz sava vārda piereģistrē Ķīnas sadarbības partneri, lai izslēgtu iespēju, ka ārvalstu uzņēmums izvēlas kādu citu sadarbības partneri. Viņa, tāpat kā I. Rozenblats, uzsver, ja uzņēmējs vēlas darboties Ķīnas tirgū, tad svarīgi preču zīmi reģistrēt pēc iespējas ātrāk, lai kāds vietējais krāpnieks nepasteidzas pirmais.

Prasības nav pārmērīgas
Atšķirībā no preču zīmēm, patentu reģistrācijā šādu problēmu tikpat kā nav. M. Vītiņa skaidro, ka tas ir tādēļ, ka patentu reģistrācijas process ir daudz dārgāks un tā izmaksas ir, sākot no 10 tūkst. dolāru. Lielāko izmaksu daļu veido tulkojumi, kurus nodrošina Ķīnas patentu pilnvarnieki. Taujāta, cik viegls vai sarežģīts Ķīnā ir preču zīmju un patentu reģistrācijas process, M. Vītiņa teic, ka tas ir samērā normāls un nav vērojamas nekādas neadekvātas un pārmērīgas prasības. Tāpat viņa ir ļoti apmierināta ar sadarbību ar Ķīnas patentu pilnvarniekiem, kas esot ļoti profesionāla. Gan M. Vītiņa, gan I. Rozenblats uzsver, ka preču zīmes vai patentu reģistrācija nav panaceja, ka nu intelektuālais īpašums ir simtprocentīgi aizsargāts, tomēr tas ir obligāts priekšnoteikums, lai šajā tirgū vispār varētu darboties. Viens no uzņēmumiem, kas darbojas Ķīnas tirgū, ir piena pārstrādes uzņēmums NP Food Union, kas šajā valstī ir reģistrējis tādas preču zīmes kā Kārums un Rasa. Uzņēmuma pārstāve Linda Mežgaile stāsta, ka pirms diviem gadiem uzņēmums izveidoja savu struktūrvienību Ķīnā, kas strādā pie uzņēmuma produkcijas eksporta uz šo tirgu, un strādā arī pie preču zīmju reģistrācijas. Jāpiebilst, ka uzņēmējiem, kas vēlas reģistrēt savas preču zīmes vai patentus Ķīnā, ir divas iespējas. Tie var «pa tiešo» sazināties ar Ķīnas patentu pilnvarniekiem vai arī var to darīt ar Latvijas profesionālo patentu pilnvarnieku starpniecību. LIAA pārstāvniecības vadītājs Ķīnā I. Rozenblats uzsver, ka uzņēmēji noteikti pēc informācijas var vērsties arī pārstāvniecībā.

Autors: Rūta Kesnere
Dienas Bizness
www.db.lv

Iezīmes: