Japāņu žurnālisti iepazīstas ar Jāņu tradīcijām klātienē

2016.gada 21.jūnijā

Latvijā ieradušās divas žurnālistu grupas no Japānas ar īpašu interesi par mūsu bagāto tautas mantojumu.

Vienā žurnālistu grupā ir trīs žurnālistes no izdevuma “Moe”. Latvijā viņas ciemojās arī pērn, kad ceļš veda uz Latgali. Iespaidi tur izrādījās tik spilgti, ka žurnālistes ar patiesu aizrautību ir ieradušās mūsu zemē atkal.

Otrajā grupā ir seši žurnālisti, kas raksta un/ vai fotografē modes, ceļojumu, dzīvesstila u. tml. nedēļas un mēneša žurnāliem. Ciemiņu vidū ir arī Sanae Nakata, kas par Latviju interesējas jau gadiem un par mūsu amatniecības pērlēm ir sarakstījusi vairākas grāmatas.

Ciemiņi Rīgā ieradās pēcpusdienā vakar, 20. jūnijā, LIAA Tūrisma departamenta mārketinga partnera – uzņēmuma “Foresight Marketing” direktora Noto Šigejoši vadībā.

Šorīt, 21. jūnijā, daļa viesu devās īsā pastaigā vispirms pa kluso centru ar jūgendstila mantojumu, tad pa Vecrīgu. Kaut arī diena ir atnākusi bez saulītes, tomēr ir silts, un ciemiņiem patīk viss. Gan zaļumi, kuru mūsu galvaspilsētā ir tik daudz, gan izplaukušās liepas, kas tik reibinoši smaržo, gan Brīvības piemineklis, kurš izskatās jo braši... Un kur nu vēl ceļā satiktie jaunieši, kas svētku gaidās jau tērpušies tautas tērpos!

Fotogrāfe Akiko Cunoda (Tsunoda), tāpat kā viņas kolēģi, kāri tver katru mirkli un neslēpj savu pacilāto noskaņojumu arī vārdos: “Es patiešām mīlu Latviju. Man te ļoti patīk. Man te patīk viss.”

Akiko Cunoda mūsu valstī ir otro reizi, bet Sanae Nakata, šķiet, Latvijā jau jūtas kā zivs ūdenī. Viņai ir padomā nākamā grāmata par latviešu seno amatu prasmēm un tradīcijām.

Kad pastaigā Vecrīgā ir nonākts līdz salonam “Senā klēts”, tur priekšā jau ir izdevuma “Moe” žurnālistes. Viņas ir izvēlējušās latvisku rakstu un darina celaines. Iespējams, ka mēs, latvieši, daudzi nezinām, ka celaines senatnē izmantoja kā jostas vai apdares lentes, bet japānietes tās vēlas pat darināt!

Tālās zemes viesi nebeidz pārsteigt, un tā tas bijis vismaz gadus septiņus, kopš Japānas žurnālistu grupas pēc Tūrisma attīstības valsts aģentūras, tagad LIAA Tūrisma departamenta, aicinājuma ierodas iepazīšanās vizītē Latvijā vismaz reizi gadā.

LIAA Tūrisma departamenta vadošā eksperte Inguna Žīgure atzīst: “Man ir patiess prieks strādāt ar japāņu žurnālistiem, jo zinu, ka par vizītē ieraudzīto viņi ļoti precīzi un reizē sirsnīgi pastāstīs saviem lasītājiem.”

Pēc rīta cēliena Rīgā viesi dosies uz Liepāju, precīzāk, uz Latvijas etnogrāfiskā brīvdabas muzeja zvejnieku sētu “Vītolnieki” Rucavas novadā, kur viņus gaida vasaras saulgriežu svētki visā savā pirmreizējā krāšņumā. Japāņi gan mācīsies gatavot svētku ēdienus un tos baudīs, gan klausīsies Jāņu dziesmas, ies rotaļās un dejās, gaidot saules lēktu.

Turpmākajās dienās būs arī iepazīšanās ar Liepāju un Kuldīgu, ne viena vien ciemošanās pie seno amatu pratējiem, maltītes baudīšana jaukās vietās u. c.

“Moe” žurnālistes atceļā dosies 24. jūnijā, bet otra grupa Latvijā uzturēsies līdz nedēļas beigām.

Inta Briede, vecākā eksperte
Tūrisma produktu attīstības nodaļa
Tūrisma departaments
Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra
Tālrunis: +371 67039445
E-pasts: inta.briede@liaa.gov.lv