Kaimiņvalstu žurnālisti – spilgtu iespaidu pilni par Cēsīm

Igaunijas un Lietuvas mediju pārstāvji apmeklēja EDEN jeb Eiropas izcilāko tūrisma galamērķu konkursa uzvarētāju Cēsis, lai gatavotu publikācijas par šo tūrisma pērli saviem lasītājiem.

Iepazīšanās vizīte notika no 15. līdz 18. janvārim.  Tajā piedalījās 8 žurnālisti no populāriem Igaunijas un Lietuvas izdevumiem – igauņu ceļojumu žurnāla “Traveler”, lietuviešu ceļojumu žurnāla “Keliones ir Pramogos”, igauņu lielākā dienas laikraksta “Postimees”, lietuviešu  biznesa avīzes "Verslo Zinios" nedēļas nogales pielikuma u. c.

Laika apstākļi 16. janvārī, kad žurnālisti apmeklēja Cēsis, nelutināja, pārbaudot ciemiņus ar salu un asu, spēcīgu vēju. Tomēr šis apstāklis vizītes norisi ietekmēja tikai mazliet, un LIAA Tūrisma departamenta kopīgi ar Cēsu kultūras un tūrisma centru sagatavotā iepazīšanās vizītes programma tika īstenota dzīvē, kā plānots.  

“Man lielākais pārsteigums bija tas, ka Cēsīs ir tik daudz ko redzēt,” sacīja igauniete Airi Ilisona-Kruza ( Airi Ilisson-Cruz).  

Viņas viedoklim pievienojās arī lietuviešu žurnālistes - mazajām Cēsīm ar tikai 17 tūkstošiem iedzīvotāju ritot tik negaidīti bagāta kultūras dzīve. Lijana Puziniene sevišķi slavēja Vidzemes koncertzāli Cēsīs, kas ir daudz vairāk nekā tikai vieta, kur atskaņo mūziku. Īsts daudzfunkcionāls kultūras centrs, kurš tukšs nekad nestāv, ja nu vienīgi atpūšas nakts melnumā.

Igaunim Verni Leivakam vislielāko pārsteigumu esot sagādājis Cēsu muzejā apskatāmais pirmais Latvijas nacionālais karogs ar izšūto saulīti. Cik bija viesu, tik katram - sava interese un pozitīvie iespaidi.

Mediju pārstāvji Cēsu apmeklējumu sāka ar brokastu kafiju jaunajā viesnīcā “Villa Santa” un īsu pastaigu pa atjaunoto “Cīrulīšu” dabas taku. Ciemiņi iepazinās ar abām pilīm un viduslaiku garā baudīja maltīti, izstaigāja pievilcīgo vecpilsētu, ielūkodamies Pasaules latviešu mākslas centrā un tādā mazā jaukā vietiņā kā vietējo izstrādājumu veikaliņš “Ķimene”.

Rekonstruētā Vidzemes koncertzāle, protams, tagad ir Cēsu vizītkartes daļa. Dovaids Pabiržis (Dovaidas Pabiržis) ar lietpratīgu aci novērtēja laikmetīgo koncertzāles izbūvi, bet Kristīna Stalņionīte no “Lietuvos Zinios” neslēpa apbrīnu par koncertzāles mākslas salonā apskatāmo augstā līmeņa gleznu izstādi.

Cēsu kultūras un tūrisma centra vadītāja Andra Magone ciemiņus iepazīstināja ar pilsētas attīstības plāniem, kur tūrismam ierādīta sevišķa vieta. Jau šajā pavasarī durvis vērs Rīgas populārā restorāna “Bibliotēka nr. 1” bijušā šefpavāra Māra Jansona lolojums Cēsīs, top neparasts zinātnes un gastronomijas centrs, perspektīvā būs... kosmosa centrs u. c.  

Dienas izskaņā vakariņas tika celtas galdā Kārļamuižā, ciemiņos nostiprinot pārliecību par mūsu pievilcīgo virtuvi ar garšīgiem, veselīgiem, sezonai atbilstošiem, no vietējiem produktiem pagatavotiem ēdieniem.

Iepazīšanās vizītes laikā viesiem bija izdevība iepazīties arī ar Siguldas tūrisma piedāvājumu, liekot akcentu uz ziemas sezonu un sportiskiem piedzīvojumiem, un žurnālisti labu laiku pavadīja Rīgā, kas lepojas ar daudziem saistošiem tūrisma nozares jaunumiem.

Rīgas programmā (pēc izvēles) bija Nacionālais Kara muzejs ar pērn atklāto ekspozīciju, Rīgas Modes muzejs ar Dioram veltīto izstādi, Rīgas Motormuzejs, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs u. c. Žurnālisti apskatīja arī vairākas mūsu galvaspilsētas jaunākās viesnīcas, baudīja maltīti jau labi zināmos un arī jaunos restorānos, ielūkojās mūsu nacionālā zīmola “Madara” kosmētikas ražotnē un noklausījās “Faustu” Nacionālajā operas un baleta teātrī.

Žurnālistu vizīte uz Cēsīm tika organizēta kā balva par uzvaru 2017. gada EDEN konkursa “Kultūras tūrisma galamērķis 2017” nacionālajā atlasē. Latvija EDEN konkursos piedalās kopš 2007. gada. EDEN ir Eiropas Komisijas projekts, kura mērķis ir sekmēt mazāk zināmu, bet strauji augošu tūrisma galamērķu ilgtspējīgu attīstību.

Informāciju sagatavojusi Inta Briede, vecākā eksperte
Tūrisma produktu attīstības nodaļa
Tūrisma departaments
Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra
Tālrunis: +371 67039445