Latvijas dizaina un mākslas vide izpelnās atzinību no žurnāla redaktora Nīderlandē

Populārā dzīvesstila, dizaina un mākslas žurnāla “Mixedgrill.nl” dibinātājs Marko Demoets (Marco Démoet) no Nīderlandes aicina savus lasītājus ieplānot ceļojumu uz pārsteidzošo Latviju. Pats bijis Latvijā šī gada septembrī, kad par ceļabiedru kļuva grāmatžurnāla “Benji Knewman” redaktore Agnese Kleina. Kopā abi atklāja Rīgas slēptās pērles un radošo vidi Latvijā.

“Kad devāmies apskatīt kādu mākslas notikumu vai vietu, es centos to ielikt kontekstā, pastāstīt, kāpēc mums tas ir svarīgi, kāpēc to darām, sasaistīju kopā ar vēstures notikumiem un liecībām,” piedzīvotajā dalās Agnese. Marko un Agnese citstarp viesojās Latvijas dizaina un dzīvesstila konceptveikalā “Riija”, laikmetīgās fotogrāfijas galerijā “ISSP Gallery”, dizaina studijā un konceptveikalā “MIESAI / Asketic”, mākslas centrā “Zuzeum”, kā arī apskatīja Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles ekspozīcijas. “Rīga ir skaista pilsēta ar bagātīgu vēsturi, skaistām celtnēm un daudz zaļu parku. Bijusī Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes milzīgā ēka ir ideāla vieta mākslas izstādīšanai un sākums aizraujošās Rīgas biennāles iepazīšanai,” vietnē “Mixedgrill.nl” raksta Marco, “dažas milzīgās ēkas durvis ir slēgtas, bet citas piedāvā piekļuvi mākslas istabām, kas katru reizi ir pārsteigums. Šajā ēkā ir pārstāvētas visas mākslas nozares. Skaistākie darbi ir tie, kuros mākslinieki ir izmantojuši pašu ēku,” Marko turpina, aprakstot biennāli Rīgā.

Par Marko un Agneses pārvietošanās līdzekli kļuva velo, un, kā atzīst Agnese, tas ir ideāls veids, kā apskatīt pilsētu un saskatīt tās daudzos kontrastus. “Mūsu programma veidojās piesātināta, bet perfekta. Pati tūres vidū sāku saprast un aptvert, cik Rīga ir kontrastaina, ieraudzīju to no malas. Mums apkārt ir tik daudz visa kā, kārtu kārtām – vēsture un dažādās kultūras. Rīgā ir tāda dažādība, ko tūristu ceļvežos nevar ieraudzīt,” atzīst Agnese Kleina.

Marko iepazinās arī ar Rīgas radošajiem kvartāliem, paviesojās gan Kalnciema kvartālā, gan Tallinas ielas kvartālā un Andrejostas kvartālā. “Rīga ir pilsēta, kur mūsdienu māksla vēl ir pirmsākumos, bet tas mainīsies. Rīgas biennāle ir sākums pārmaiņām. Andrejsalas rajonā atrodas vairākas lielas skulptūras, no kurām flāmu mākslinieka Mārtena van den Eindes (Maarten Vanden Eynde) darbs ir izcilākais veids, kā iezīmēt progresu. Šī kļuvusi par ļoti iecienītu vietu “Instagram” lietotāju lokā. Māksla biennālē ir interaktīva, tā piesaista cilvēka uzmanību,” viņš raksta.

Saviem lasītājiem Marko novēl: “Esiet impulsīvi un rezervējiet ceļojumu uz Rīgu. Šeit māksla ir ļoti interesanta un pārsteidzoša, pilsēta - skaista”.

Bieži vien klasiskajās tūrisma brošūrās un kartēs iekļauti ievērojamākie apskates objekti, taču vietējie iedzīvotāji zina parādīt arī apslēptas pērles, kas sniedz patiesu ieskatu pilsētas ikdienā un spēj piesaistīt mūsdienīga ceļotāja uzmanību. Tieši tāpēc Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) Tūrisma departaments, rīkojot šo darba vizīti, Marko nodrošināja vietējo pavadoni.

Marko ceļojuma piezīmes lasāmas tiešsaistē: https://www.mixedgrill.nl/biennale-riga/

Ceļojuma stāsti iemūžināti arī "Instagram" profilos:

  • @mixedgrillnl
  • @agnesiga

Darba vizīti nodrošināja LIAA Tūrisma departaments Eiropas Reģionālā attīstības fonda projekta “Latvijas starptautiskās konkurētspējas veicināšana tūrismā” ietvaros. Nīderlande Latvijas tūrisma mārketinga stratēģijā ir noteikta kā viena no mērķa tirgiem.