Porziņģis – Liepājai... visai pasaulei

2016. gada 16. jūnijā

15. jūnijā, pacilātā noskaņā Liepājas piejūras parkā tika atklāts mūsu basketbola zvaigznes, var teikt arī – nacionālā lepnuma, Kristapa Porziņģa dāvinātais āra basketbola laukums, kas turpmāk būs pieejams visiem šīs spēles entuziastiem.

Citādi vakardiena ritēja kā parasti. Tiesa, ja par parastu var uzskatīt šo vienu no četrām Kristapa Porziņģa unikālās meistarklases dienām, kurās aktīvi piedalījās topošie basketbolisti no dažādām Latvijas vietām.

Viņi trenējās un vēroja uz meistardarbnīcu uzaicināto pasaules augstākā ranga basketbolistu treniņu, augdami gan fiziskās meistarības ziņā, gan kā personības.

Jaunais talantīgais basketbolists no Siguldas Roberts Bērze stāsta: “Vērtīgi, ka ir daudz treneru, viņi ir dažādi un dara mūs labākus. Patīk, ka Kristaps ir kopā ar mums, mēs viņu redzam. Esam uzzinājuši daudz jauna, bet ir jāturpina progresēt.”

Par meistarklases nozīmību pārliecināts ir arī treneris Arturs Visockis-Rubenis, kas strādā ar topošajiem sportistiem: “Šī meistarklase ir unikāls notikums Latvijā. Nekas tāds iepriekš nav bijis. Iniciatīva nāca no Kristapa, un ir labi, ka bija atbalsts no Latvijas Basketbola savienības, Liepājas, LIAA, un viss veiksmīgi kopā salikās. Pieredze, kuru šādā veidā gūst jaunie basketbolisti, ir ļoti nozīmīga. Tagad Latvijas basketbolā latiņa ir pacelta ļoti augstu. Un Kristapa spēle NBA un viss pārējais, ko viņš dara, atstāj ietekmi ne tikai uz tiem, kas nodarbojas ar basketbolu, bet arī uz pārējiem. Viņi sāk skatīties spēles, sāk interesēties par basketbolu un varbūt uz sporta skolu aizvedīs arī savus bērnus.” 

Diena tiešām bija parasta, ja par parastu var uzskatīt daudzo mediju pārstāvju interesi par rosību Liepājas Olimpiskajā centrā, kur noritēja meistarklases treniņi un labdarības spēle, gan arī - Kristapa Porziņģa dāvinātajā basketbola laukumā.

Īpaši daudz žurnālistu bija no okeāna otras puses.  Vismaz divas ASV televīzijas sabiedrības un amerikāņu iecienītā izdevuma “Esquire” žurnālists un fotogrāfe staigāja Kristapam pa pēdām. Intervēja un filmēja viņa vecākus, brāļus, trenerus un citus mūsu izcilajam basketbolistam nozīmīgus cilvēkus. Protams, uzmanību izpelnījās arī pati Liepāja, ar kuru Porziņģiem bija, ir un būs vistuvākās attiecības. 

Žurnālists Džeks Holmss no “Esquire” vakardienas beigās neslēpa tīri cilvēcisku apbrīnu, kā Kristaps vienas dienas laikā spēj pagūt tik daudz. Intervijas, treniņi, un kur nu vēl laukuma atklāšana, kur fanu pulks bija gatavs mūsu nacionālo lepnumu nēsāt uz rokām. Lūdza autogrāfus, kopā fotografējās, kaut vai vismaz pastāvēja Kristapa tuvumā.

Amerikāņu žurnālists pauda gandarījumu gan par lielisko iespēju būt Latvijā, kur ir tik skaista daba un Karosta – īsts piedzīvojums, gan, jo sevišķi, par izdevību tuvāk iepazīt Ņujorkas “Knicks” spēlētāju Kristapu Porziņģi.  Mūsu slaidais basketbolists esot īsta zvaigzne ne tikai Latvijā, bet arī ASV.

“Parasta” šī diena izvērtās arī LIAA Tūrisma departamenta ekspertēm, kuras intervēja NBA asociācijas TV komanda.  Tā bija negaidīta, bet izcila izdevība amerikāņiem pastāstīt ne tikai par Kristapu Porziņģi kā mūsu nacionālo lepnumu un viņa ģimeni – kā paraugu mums daudziem Latvijā, bet arī rosināt skatītāju interesi par mūsu valsti kopumā. Stāstījām, cik skaista un enerģijā kūsājoša ir Liepāja un pārējā Latvija un kādas izaugsmes iespējas nākušas kopā ar mūsu valstisko neatkarību. 

LIAA Tūrisma departamenta vecākā eksperte Egita Kļaviņa atzīst: “Amerikāņu žurnālistu aizrautīgais darbs skaidri apliecināja, ka tas bija pareizs solis – sadarboties ar Latvijas Basketbola savienību, Porziņģa ģimeni un atbalstīt unikālo meistarklasi Liepājā. Žurnālisti plašai sabiedrībai stāstīs ne tikai par mūsu Kristapu, bet arī par valsti, no kuras viņš nāk. Latvijas vārds noteikti kļūs pazīstamāks.”

Daži žurnālisti filmēja pašu Liepāju, bet  tie, kas gandrīz neizgāja no Olimpiskā centra, pauda nožēlu, ka tuvāka iepazīšanās ar Latviju jāatstāj uz nākamo reizi. NBA asociācijas televīzijas pārstāvis Džastins Benoliels sacīja: “Es Latvijā jūtos ļoti labi. Te valda tik patīkams rāmums. Jūs noteikti pozitīvi atšķiraties no Rietumeiropas, kas vairāk līdzinās ASV tās ne labākajās izpausmēs.”

Pēcpusdienā notika Kristapa Porziņģa āra basketbola laukuma atklāšana. Mūsu sportista kādreizējais komandas biedrs spānis Pjērs Oriola sacīja: “Tā nenotiek bieži, ka sportisti dāvina sporta laukumu. Bet Kristaps ir tāds cilvēks, kas vēlas dāvināt. Man ir patīkami būt šajās dienās Liepājā, no kuras piektdien aizbraukšu arī uz Rīgu. Pie jums ir skaisti, vienīgi – saules mazāk nekā manā dzimtenē un ūdens jūrā (Oriola sirsnīgi pasmaida - I. B.) ir ļoti auksts.”

Kristapa Porziņģa dāvinājums padarīs mūsu skaisto vēju pilsētu vēl bagātāku, un tāpēc tikai pašsaprotama bija svētku noskaņa, kas, sijājot siltam vasaras lietutiņam, valdīja liepājniekos.

Atklāšanas brīdī klāt bija arī Kristapa Porziņģa vecāki – Ingrīda un Tālis Porziņģi. Viņi sirsnīgi sacīja: “Šodien, protams, ir īpaša diena, jo notiek oficiāla laukuma atklāšana. Taču tas viss ir nācis pamazām un jau ilgāku laiku bijis procesā. Par to, ka vajadzētu uzdāvināt basketbola laukumu, brāļi sprieda jau pirms gadiem diviem, kad Kristaps vēl nemaz nespēlēja “Knicks”. Ja ir iespēja, kādam dot, tad vajag to izmantot. Lai labums ir visiem. Tas ir tikai normāli.”

Uz jautājumu, vai mūsu Kristapam tik agri un spēji atnākusī pasaules slava nesagrozīs galvu, gan Ingrīda, gan Tālis Porziņģi ir pārliecināti, ka tā nu gan nenotikšot: “Tajā, kā viņš uztver pasauli, kādi ir viņa spriedumi, Kristaps brīžiem ir vecāks par mums. Mums nav par viņu bail. Tāpēc viņš ir tur, kur viņš ir. Viņš ir citāds, viņš ir īpašs.”

Mēs, Tūrisma departamentā, domājam tāpat un ceram arī turpmāk būt kopā ar Kristapu Porziņģi, lai Latvijas vārdu vispozitīvākajā nozīmē nestu tālu pasaulē.

Informāciju sagatavojusi:
Inta Briede, vecākā eksperte
Tūrisma produktu attīstības nodaļa
Tūrisma departaments
Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra
Tālrunis: +371 67039445
E-pasts: inta.briede@liaa.gov.lv