Seminārs EDEN konkursa uzvarētājā tūrisma galamērķī Cēsīs

Tūrisma pārstāvji no dažādiem Latvijas novadiem 4. janvārī dalījās darba pieredzē un iepazinās ar labāko pieredzi kultūras tūrismā.

Semināru, kas bija veltīts EDEN jeb Eiropas izcilāko tūrisma galamērķu projektam, rīkoja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) Tūrisma departaments sadarbībā ar Cēsu pašvaldības aģentūru “Cēsu kultūras un tūrisma centrs”.

Uz Cēsīm ceļu bija mērojuši tūrisma speciālisti ne tikai no tuvās Vidzemes – Siguldas, Limbažiem, Līgatnes un Turaidas muzejrezervāta, bet arī no visiem pārējiem mūsu valsts kultūrvēsturiskajiem novadiem, tādām pilsētām  kā Jelgava, Tukums, Liepāja, Daugavpils un Rēzekne.

Dalībnieku vidū bija gan pārstāvji no EDEN konkursu iepriekšējo gadu konkursiem, gan veiksmīgāko pieteikumu iesniedzēji 2017. gada konkursā “Kultūras tūrisms 2017”.

“Kaut gan nekur nav bijis teikts, ka seminārs būtu jāatklāj ar pateicības vārdiem Eiropas Komisijai (EK), kas EDEN projektu izveidoja 2006. gadā un kopš tā laika ar noteiktiem intervāliem tiek rīkoti EDEN konkursi, tomēr gribas semināru sākt tieši ar to – ar paldies,” ievadot sarīkojumu, sacīja EDEN 2017. gada projekta pārstāve Inta Briede.

Pēc speciālistes vārdiem, EDEN pagājušajā gadā notikušais konkurss bijis nozīmīgs un vērtīgs daudzējādā ziņā, piemēram, kaut vai ar to vien, ka saasināja uzmanību uz kultūras tūrisma attīstību mūsu valstī.

Kultūras tūrisma konkursā pērn piedalījās rekordliels galamērķu skaits – vairāk nekā 20.  Tas apliecināja, ka kultūras tūrisma potenciāls Latvijā ir liels, taču arī dažādu aktuālu jautājumu, lai to attīstītu, netrūkst.  Seminārs pavēra lielisku iespēju klātesošajiem dalīties pieredzē gan par kultūras tūrisma perspektīvām, gan par nozares attīstību kopumā.

Latvija EDEN konkursos piedalās kopš 2007. gada. Semināra gaitā vispirms vārds tika dots bijušo konkursa uzvarētāju pārstāvjiem.  

“Līgatnes Tūrisma informācijas centrs tika nodibināts 2010. gadā, bet 2011. gadā Līgatnes papīrfabrikas ciemats kļuva par EDEN konkursa nacionālās kārtas uzvarētāju. Apmeklētāju skaits gada laikā pieauga par 350 %,” seminārā sacīja Sarmīte Usāne. Līgatnes novada Kultūras un tūrisma centra direktore atzina, ka uzvara EDEN konkursā bijusi nozīmīga dažādā ziņā. Arī tāpēc, ka vietējā sabiedrība sākusi apzināties, kāda izcila vērtība ir viņu vecajai fabrikai un ciematam, kas ap to gadu gaitā bija izaudzis.

Kaut gan papīrfabrika šobrīd ir slēgta, tai tiek meklēts rūpīgs saimnieks un tūristi šo unikālo vietu joprojām var apmeklēt. Izmantojot Eiropas Savienības industriālā mantojuma saglabāšanas projektu, plānots jau pēc pāris mēnešiem izveidot vēsturiskās papīrfabrikas strādnieka dzīvokli, kas dos iespēju tūristiem sniegt bagātāku ieskatu vairāk nekā simt gadu tālajā pagātnē.

Ar saviem panākumiem un iecerēm dalījās arī citu EDEN konkursu dalībnieki un uzvarētāji. Daļa no tiem ir piedalījusies arī citos starptautiskos konkursos, kas arī devuši vērtīgu pieredzi.

Semināra pirmās daļas nobeigumā vārds tika dots Cēsīm, kas klātesošajiem pastāstīja, cik mērķtiecīgi Cēsis gājuši par kultūras tūrisma attīstības ceļu un arī turpmāk uzskata to par būtisku pilsētas un novada izaugsmes faktoru.

Semināra otrajā daļā tā dalībniekiem bija lieliska izdevība iepazīt Cēsu kultūras tūrisma piedāvājumu savām acīm. Tika apmeklēta gan Cēsu Jaunā pils ar tās vērtīgajām ekspozīcijām, gan Viduslaiku pils komplekss. Semināra dalībnieki devās pastaigā par Cēsu senatnīgajām ieliņām, priecājoties, ka pilsēta atdzimst gluži vai kā Fenikss no pelniem. Pēc saimnieciska apsīkuma pilsētā jūtama uzņēmīga rosība, tiek atvērti veikali, kafejnīcas un citas jaukas iedzīvotājiem vajadzīgas vietas, kur var saņemt kvalitatīvus pakalpojumus.

Viens no neatņemamiem Cēsu attīstības elementiem ir Vidzemes koncertzāle, kas 4 gadu laikā iekarojusi daudzu kultūras tūristu sirdis. Tikšanās ar koncertzāles rekonstrukcijas iedvesmotāju un vadītāju Juri Žagaru semināra dalībniekos viesa optimismu, ka, labi gribot, var paveikt ļoti daudz.

LIAA Tūrisma departamenta direktore Inese Šīrava, pievienojoties semināru dalībnieku viedoklim, semināra izskaņā atzina: “Ikdienā nereti šķiet – kas gan jauns var būt Cēsīs vai kādā citā tūrisma galamērķī. Taču, aizbraucot turp, redzi, ka jaunumu ir daudz, un  ir cits par citu saistošāki.”

Informāciju sagatavojusi Inta Briede, vecākā eksperte
Tūrisma produktu attīstības nodaļa
Tūrisma departaments
Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra
Tālrunis: +371 67039445