Vizīte Japānā Latvijas uzņēmumiem paver jaunas attīstības iespējas

2017. gada 20. decembrī

Ar jauniem kontaktiem ir noslēgusies uzņēmēju delegācijas vizīte Tokijā, Japānā.  Par Latviju Japānā joprojām ir ļoti mazs zināms, tāpēc šobrīd ir unikāls brīdis caur eksporta produktiem un pakalpojumiem, kā arī tūrismu veidot pozitīvu priekšstatu par Latviju un veicināt mūsu valsts zīmola  atpazīstamību Japānā.

Ministru prezidents Māris Kučinskis uzsver: “Japānas kontekstā jārunā par Latviju kā inovāciju platformu, magnētu Ziemeļeiropā.  Tas ir pamudinājis Latvijas valdību izstrādāt datos balstītas nācijas konceptu, kura trīs pamatprincipi ir – brīva pieejamība publiskajiem datiem, sabiedrības izglītošana un iesaistīšana caur atvērtajiem datiem un inovatīvu produktu izstrāde, tostarp izmantojot publiskos pakalpojumus kā pilotpoligonu produktu aprobācijai.”

Latvijas uzņēmēju vizīte Japānā norisinājās Latvijas Republikas ministru prezidenta M. Kučinska vizītes ietvaros no 2017.gada 6. līdz 9.decembrim. Biznesa vizītē, ko organizēja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) piedalījās 13 Latvijas uzņēmumu pārstāvji no IT, transporta un loģistikas, izglītības un elektronikas nozarēm: Latvijas Blockchain asociācija, SWH Sets, Printful, MediAwake Adepts Creative Industries (The Bead Game brand), Globitex Holding, BlockVis, Neapnika (DigiPulse brand), PINS, Catchbox, Euro Rail Trans, Nacionālais konteineru termināls, Wellman Logistics un Rīgas Tehniskā universitāte.

Latvijas biznesa delegācijai Japānā tika organizēti divi semināri un abu valstu uzņēmēju tīklošanās pasākumi, kā arī individuālās tikšanās ar potenciālajiem sadarbības partneriem. Viens no semināriem tika organizēts sadarbībā ar Tokijas finanšu tehnoloģiju centru FINOLAB, savukārt otrs – ar Japānas Ārējās tirdzniecības veicināšanas organizāciju JETRO. Abi semināri bija labi apmeklēti no Japānas uzņēmēju puses, JETRO seminārā piedalījās vairāk nekā 100 uzņēmēji no Japānas puses.

Papildus semināriem uzņēmēji piedalījās apaļā galda tikšanās ar tādām Japānas organizācijām un viņu biedriem kā Keidanren, Kezai Doyukai un International Friendship Exchange Council, kuru laikā tika runāts par abu valstu uzņēmēju sadarbību, kā arī iespējamu Japānas uzņēmēju tirdzniecības misiju uz Latviju.

LIAA pārstāvniecības Japānā vadītāja Alīna Aščepkova norāda, ka šī līdz šim ir bijusi lielākā uzņēmēju delegācija uz Japānu: “Liels prieks, ka šoreiz tika pārstāvētas tik svarīgās nozares – finanšu tehnoloģijas un loģistika, kas globālajā tirdzniecībā un pārrobežu e-komercijas laikmetā iet roku rokā. Ņemot vērā, ka Japānas un Eiropas Savienības brīvās tirdzniecības līgums šomēnes tika finalizēts, Latvija var sevi pieteikt kā uzticamu un stratēģiski svarīgu partneri Japānai.”

Latvijas uzņēmēju delegācijā plaši tika pārstāvēta blockchain risinājumu nozare. Latvijas Blockchain asociācija norāda, ka dalība vizītē ir bijusi sekmīga un paver sadarbības iespējas Latvijas un Japānas uzņēmēju sadarbībai – asociācija turpina sarunas ar Japānas uzņēmumiem, kuri ir izrādījuši interesi investēt blockchain un kriptovalūtu jaunuzņēmumos Latvijā un Baltijas reģionā, noris sarunas ar Japan Financial Service Agency, lai vienotos par juridisko regulējumu, kas ļautu Latvijas uzņēmumiem darboties Japānā. Tāpat tiek turpinātas sarunas par Latvijas blockchain uzņēmumu pakalpojumu un risinājumu izmantošanu Japānas uzņēmumos.

Uzņēmums PINS, kurš 2018. gada janvārī plāno Japānā uzsākt jaunas paaudzes plašsaziņas līdzekļu risinājumu sadarbībā ar Tokyo MX, vadošo TV raidorganizāciju Tokijas metropolē, atzīst, ka vizītes laikā novērota būtiska interese par viņu produktu no Japānas uzņēmēju puses, kā arī vizīte ir bijusi noderīga, lai nostiprinātu PINS paplašināšanās plānus Japānā. 

Informācijas un komunikāciju tehnoloģiju risinājumu uzņēmuma SWH Sets pārstāvis norāda, ka Latvijas uzņēmēju sadarbības iespējas ar Japānas uzņēmumiem ir sniegt savus pakalpojumus, atbalstot to darbību Eiropas Savienībā. Uzņēmums sadarbojas ar Japānas kompānijām, palīdzot tām pielāgot savu programmatūru Eiropas tirgum. Papildus uzņēmums turpina sarunas ar Japānas uzņēmējiem par sadarbību kriptogrāfijas jomā.

Spēļu platformas The Bead Game attīstītājs uzņēmums MediAwake, kuru spēles jau šobrīd ir iespējams iegādāties Japānas e-veikalā, pēc notikušās vizītes turpina sarunas ar spēļu ekosistēmas potenciālo pārstāvi Japānā Cast Japan, kā arī ir uzsāktas sarunas par jauniešu mācīšanās darot platformas izveidi sadarbībā ar University of Tsukuba.

Rīgas Tehniskā universitāte veic sarunas par iespējamo sadarbību ar National Institute of Informatics, kā arī apsver sadarbības iespējas ar Tskuba University.

Savukārt loģistikas nozares uzņēmumi atzinīgi vērtē iespēju tikties, iepazīties un aizvadīt produktīvas pirmās sarunas ar daudziem uzņēmuma interesējošiem kompāniju vadītājiem un pat īpašniekiem, kā rezultātā ar ieinteresētajām pusēm pašreiz jau ir iespēja dalīties ar profesionāla rakstura informāciju attiecībā uz sadarbības piedāvājumu, ka arī turpināt darbu pie tā detalizācijas.

Uzņēmumi uzsver, ka vizīte ir bijusi sekmīga ne vien satiekot potenciālos partnerus Japānā, bet arī jauniegūtie kontakti no Latvijas uzņēmēju un amatpersonu delegācijām ir vērtīgi un veicinās delegācijā pārstāvēto nozaru attīstību.

A.Aščepkova iesaka katram Latvijas uzņēmumam rūpīgi uzturēt komunikāciju ar jauniegūtiem japāņu kontaktiem un caur regulāru informācijas apmaiņu veidot uzticamas attiecības, kas varētu rezultēties ar sadarbību ilgtermiņā.

Papildus informācija:
2016. gadā Japāna bija Latvijas 34. lielākais preču eksporta un 40. lielākais preču importa partneris. Preču eksports sastādīja 48,5 milj. EUR, bet imports – 19 milj. EUR. Galvenās Latvijas eksporta preces uz Japānu ir koksne un tās izstrādājumi (61% no kopējā eksporta 2016. gadā), optiskās ierīces, minerālprodukti. Visvairāk no Japānas ieved transportlīdzekļus, plastmasas un gumijas izstrādājumus, mašīnas, mehānismus un elektriskās iekārtas.

Papildinformācija:
Vineta Vilistere-Lāce, Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra
Tālrunis: +371 67039472
E-pasts: vineta.vilistere@liaa.gov.lv