Latvijas koka māju ražotājiem perspektīvas Norvēģijā

Noslēgusies specializētā koka būvniecības izstāde "Norsk Hytteliv 2013", kura no š.g. 14. – 17. martam norisinājās Oslo, Norvēģijā. Ar jauniem kontaktiem no izstādes atgriezušies arī Latvijas uzņēmēji.

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) organizētajā nacionālajā stendā izstādē piedalījās kompānijas "Warss+", "KL Nami", "Dores Fabrika", "Staļi", "WWL Houses" un "Latlaft", kā arī biedrība "Latvijas Koka būvniecības klasteris".

Latvijas kompānijas pārstāv vienu būvniecības nišu, taču produktu un pakalpojumu klāsts katrai kompānijai izstādē atšķīrās –  uzņēmumi "Warss+", "Dores Fabrika" un "Latlaft" prezentēja koka guļbūvju celtniecību, uzņēmums "KL Nami" piedāvāja koka karkasa paneļu mājas un to komponentes, bet kompānijas "Staļi" un "WWL Houses", kas arīdzan ražo koka karkasa paneļu mājas un to komponentes, izstādē uzsvaru lika uz koka logu produkciju. 

LIAA pārstāvniecības Norvēģijā vadītājs Gatis Ginters, kurš kopā ar Latvijas uzņēmējiem nacionālajā stendā piedalījās visu izstādes laiku, norāda: "Latvijas produkcija ir pilnībā spējīga konkurēt Norvēģijas būvniecības tirgū ar savām cenām un kvalitāti. Ļoti nozīmīgs ir arī fakts, ka būvniecības sektors Norvēģijā pašreiz piedzīvo strauju izaugsmi un būvniecības apjomi ir samērā augsti."

Interesi par Latvijas piedāvātajiem produktiem un pakalpojumiem izrādīja daudzi interesenti. Kā norādīja paši uzņēmēji, labākos rezultātus izstādē gūst tās kompānijas, kas konkrētajā valstī startē pastāvīgi un jau ir paspējušas iegūt pozitīvas atsauksmes no Norvēģijas klientiem. Tāpat svarīgs faktors ir valodu zināšanas. Konkrētajā valstī norvēģu valoda tiek uzskatīta par priekšrocību.

"Norsk Hytteliv" ir lielākā Norvēģijas brīvdienu māju izstāde. Tradicionāli tās ir īpaša norvēģu stila guļbūves, taču izstādē piedalās arī komersanti, kas piedāvā dažādus produktus, kas nepieciešami brīvdienu mājām, piemēram, logus, durvis, grīdas, apkures katlus, santehnikas mezglus, interjera un eksterjera elementus, dažādus izstrādājumus dārzam un pagalmam. Katru gadu šo izstādi apmeklē ap 20 tūkstošiem interesentu. Vairums no viņiem ir privātpersonas, taču izstāde iecienīta arī profesionāļu vidū. Līdzīgās kultūras un izpratnes par būvniecību dēļ izstādē piedalās kompānijas no Skandināvijas, Baltijas un Centrāleiropas valstīm.

Latvijas uzņēmēju dalība izstādē tika rīkota Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF) Ārējo tirgu apgūšanas atbalsta programmas projekta "Nozaru nacionālie stendi starptautiskajās izstādēs ārvalstīs un eksporta konsultācijas" ietvaros.