Plaša Latvijas uzņēmēju delegācija dodas biznesa vizītē uz Azerbaidžānu

No šī gada 27. līdz 30. novembrim plaša Latvijas uzņēmēju delegācija dodas uz Azerbaidžānas Republiku – Baku un Gebeli, lai piedalītos ministru prezidenta Valda Dombrovska vizītē. Vizītes mērķis ir paplašināt divpusējo sadarbību – meklēt jaunus eksporta tirgus Latvijas ražotājiem un piesaistīt Latvijai jaunas investīcijas.

Biznesa delegācijas sastāvā ir vairāk kā 80 Latvijas vadošie uzņēmumi pārstāvot izglītības, finanšu, informācijas tehnoloģiju (IT), kokapstrādes, transporta un loģistikas, projektēšanas un celtniecības, būvniecības un nekustamā īpašuma, enerģētikas, metālapstrādes, pārtikas ražošanas, dizaina, vides, lauksaimniecības un citas jomas. Šī ir viena no lielākajām uzņēmēju delegācijām pēdējo gadu laikā, kas norāda uz pastiprinātu Latvijas uzņēmēju interesi par biznesa iespējām Azerbaidžānā.

Latvijas biznesa delegācijai Azerbaidžānā notiks Biznesa forums un abu valstu uzņēmējiem – divpusējās tikšanās, nozaru apaļā galda diskusijas, darba grupu un individuālās tikšanās. Vizītes ietvaros plānotas tikšanās arī ar dažādām tirdzniecības veicināšanas organizācijām.

Latvijas uzņēmēju delegāciju un biznesa programmu organizē Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA).

Vizītes ietvaros notiks arī Latvijas vēstniecības rīkotā Latvijas Republikas proklamēšanas dienas pieņemšana un LIAA organizēto Latvijas dienu "Taste Latvia" atklāšana. Lai veicinātu Latvijā ražotu produktu eksportu uz Azerbaidžānu un Azerbaidžānas tirgū esošo Latvijas produktu atpazīstamību un noietu, pērn tika rīkotas pirmās Latvijas dienas Azerbaidžānā. Šogad Latvijas dienas sāksies Ministru prezidenta vizītes laikā un notiks līdz decembra sākumam.

Šobrīd Latvijas un Azerbaidžānas uzņēmumiem aktīvākā sadarbība ir pārtikas pārstrādes, metālapstrādes, ķīmiskās rūpniecības, kā arī transporta un loģistikas pakalpojumu jomās. Latvijas tirdzniecības apjomi ar Azerbaidžānu nepārtraukti aug, tirdzniecības bilance – pozitīva. Svarīgākās Azerbaidžānas tautsaimniecības nozares ir naftas ieguve un apstrāde, kokvilnas, lauksaimniecības produktu audzēšana un dabas gāzes ieguve.

Trešdien, 28. novembrī Baku notiks Azerbaidžānas-Latvijas Biznesa forums, kuru atklās V.Dombrovskis. Biznesa forumā LIAA direktors Andris Ozols Azerbaidžānas uzņēmējus iepazīstinās ar biznesa un sadarbības perspektīvām Latvijā. Biznesa forumā Satiksmes ministrijas Valsts sekretāra vietnieks Kaspars Briškens sniegs ieskatu Latvijas transporta un loģistikas nozarē, savukārt "RIX Technologies" valdes locekle Eva Butāne – IT nozarē. Foruma izskaņā norisināsies abu valstu uzņēmēju kontaktbirža. Pēc foruma notiks Finanšu un konsultāciju nozares uzņēmēju darba grupa, bet
dienas izskaņā – Latvijas vēstniecības rīkotā pieņemšana par  godu Latvijas neatkarības dienai un Latvijas dienu "Taste Latvia" atklāšana.

Ceturtdien, 29. novembrī biznesa delegācijas pārstāvji no projektēšanas, celtniecības, celtniecības materiālu/ dizaina un arhitektūras pakalpojumu, pārtikas ražošanas, vides un lauksaimniecības, transporta un loģistikas, IT un telekomunikāciju, izglītības nozarēm Baku tiksies darba grupās, savukārt pārējā uzņēmēju delegācija dosies uz Gebeli, lai piedalītos individuālās sarunās ar potenciālajiem sadarbības partneriem.

Vizīte noslēgsies piektdien, 30. novembrī.

Latvijas ekonomiskā sadarbība ar Azerbaidžānu

2011. gadā Latvijas ārējās preču un pakalpojumu tirdzniecības apgrozījums ar Azerbaidžānu sasniedza 27 miljonus eiro, kas ir par 45% vairāk salīdzinājumā ar 2010. gadu; no tā preču un pakalpojumu eksports ir 23 miljoni eiro (+45%); preču un pakalpojumu imports ir 4 miljoni eiro (+50%).

2011. gadā Azerbaidžāna bija 38. lielākais preču eksporta un 56. lielākais preču importa partneris. Latvija uz Azerbaidžānu eksportēja preces 18,1 miljonu eiro vērtībā, bet no Azerbaidžānas importēja preces 3,3 miljonu eiro vērtībā. Savukārt 2012. gada trijos ceturkšņos Azerbaidžāna bija Latvijas 41. lielākais preču eksporta un 66. lielākais preču importa partneris. Latvija uz Azerbaidžānu eksportēja preces 12,1 miljonu eiro vērtībā, bet no Azerbaidžānas importēja preces 1,3 miljonu eiro vērtībā.

Galvenās Latvijas eksporta preces uz Azerbaidžānu ir lopkopības produkti, metāla izstrādājumi, pārtikas preces un ķīmiskās rūpniecības produkcija. Savukārt no Azerbaidžānas galvenokārt ieved minerālos produktus un pārtikas preces.

Lasi vairāk: Latvijas ekonomiskā sadarbība ar Azerbaidžānu