Plaša Latvijas uzņēmēju delegācija dodas biznesa vizītē uz Azerbaidžānu

No 2013. gada 23. līdz 25. aprīlim plaša Latvijas uzņēmēju delegācija dodas uz Azerbaidžānas Republiku, Baku, lai piedalītos Latvijas Valsts prezidenta Andra Bērziņa oficiālajā vizītē. Vizītes mērķis ir paplašināt divpusējo ekonomisko sadarbību.

Biznesa delegācijas sastāvā ir 79 uzņēmēji. Delegācijā plaši pārstāvēts finanšu, konsultāciju un juridisko pakalpojumu sektors, kā arī apdrošināšanas, medicīnas, transporta un loģistikas, informācijas tehnoloģiju un telekomunikāciju, pārtikas rūpniecības, mašīnbūves, metālapstrādes, elektroiekārtu ražošanas, dizaina, arhitektūras, projektēšanas, celtniecības un kokapstrādes, ķīmiskās rūpniecības, lauksaimniecības, izglītības un citas nozares.

Latvijas biznesa delegācijai Azerbaidžānā notiks biznesa forums un tikšanās ar Azerbaidžānas uzņēmējiem, nozaru apaļā galda diskusijas, darba grupu un individuālās tikšanās. Vizītes ietvaros plānotas tikšanās arī ar dažādām tirdzniecības veicināšanas organizācijām.

Trešdien, 24. aprīlī, Baku notiks Azerbaidžānas-Latvijas biznesa forums. To atklās Azerbaidžānas Republikas Ekonomikas attīstības ministra vietnieks Nijadzi Safarovs un Latvijas Republikas Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Juris Pūce. Forumā Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) direktors Andris Ozols Azerbaidžānas uzņēmējus iepazīstinās ar biznesa un sadarbības perspektīvām Latvijā, sniedzot prezentāciju "Latvijas – Azerbaidžānas sadarbības perspektīvas". Biznesa forumā Latvijas uzņēmēji tiks iepazīstināti ar investīciju vidi un uzņēmējdarbības perspektīvām Azerbaidžānā, savukārt abu valstu uzņēmēji tiks informēti par darba devēju iespējām abās valstīs. Biznesa forumu noslēgs Azerbaidžānas Republikas prezidenta Iļhama Alijeva un Latvijas Republikas prezidenta Andra Bērziņa uzrunas. Foruma izskaņā notiks abu valstu uzņēmēju kontaktbirža.
Interesi par sadarbību ar Latvijas uzņēmējiem izrādījuši liels skaits Azerbaidžānas uzņēmēju. Divpusējām tikšanām pieteikušies pārstāvji no lauksaimniecības, būvniecības, veselības aprūpes, informācijas tehnoloģiju un loģistikas nozarēm, finanšu un banku sektora, valsts institūcijām un sabiedriskajām organizācijām.

Ceturtdien, 25. aprīlī, Latvijas biznesa delegācijas pārstāvjiem notiks individuālās un darba grupu tikšanās ar potenciālajiem sadarbības partneriem.

Šobrīd Latvijas un Azerbaidžānas uzņēmumiem aktīvākā sadarbība ir pārtikas pārstrādes, metālapstrādes, ķīmiskās rūpniecības, kā arī transporta un loģistikas pakalpojumu jomās. Latvijas tirdzniecības apjomi ar Azerbaidžānu nepārtraukti aug, tirdzniecības bilance – pozitīva. Attīstās sadarbība kultūras, tūrisma un pakalpojumu jomās. Svarīgākās Azerbaidžānas tautsaimniecības nozares ir naftas ieguve un apstrāde, dabas gāzes ieguve, kokvilnas un citu lauksaimniecības produktu audzēšana.

Latvijas uzņēmēju delegāciju un biznesa programmu Azerbaidžānā organizē LIAA sadarbībā ar Azerbaidžānas Eksporta un investīciju veicināšanas fondu (AZPROMO).

Latvijas ekonomiskā sadarbība ar Azerbaidžānu:

2012. gadā Latvijas tirdzniecības ar Azerbaidžānu apgrozījums (preču un pakalpojumu) sasniedza 24,5 miljonus eiro, kas Azerbaidžānu ierindoja 53. vietā Latvijas ārējās tirdzniecības partneru starpā.

Eksports uz Azerbaidžānu veidoja 20,8 miljonus eiro (0,2 % no kopējā eksporta, salīdzinoši ar 2011. gadu – kritums par 9 %), savukārt imports – 3,7 miljonus eiro (0,03 % no kopējā importa, salīdzinoši ar 2011. gadu – samazinājums par 14 %), tādejādi Azerbaidžāna bija Latvijas 45. nozīmīgākais eksporta un 61. nozīmīgākais importa partneris.

Nozīmīgākās Latvijas ekporta preces Azerbaidžānā 2012. gadā: fermentēti vai skābpiena produkti, siers un biezpiens, sviests un citi piena tauki, medikamenti, konservētas zivis, metālkonstrukcijas un to daļas, naftas eļļas un no bitumenminerāliem iegūtas eļļas, eļļas rauši un citi cietie atlikumi, konservēti dārzeņi, kokskaidu un OSB plātnes, etilēna polimēri pirmformās, mūzikas instrumenti.

Nozīmīgākās Azebaidžānas eksporta preces Latvijā 2012. gadā: naftas eļļas un no bitumenminerāliem iegūtas eļļas, nedenaturēts etilspirts, rieksti, etilēna polimēri pirmformās.