Tehniskajās jaunrades dienās jaunieši konstruēs robotus un būvēs spageti tiltus

Šā gada novembrī piecās Latvijas pilsētās – Rīgā, Valmierā, Rēzeknē, Jelgavā un Liepājā norisināsies Tehniskās jaunrades dienas, kuru ietvaros dalībnieki apgūs šķietami sarežģīto inženierzinātņu pamatus, konstruējot robotus, veidojot elektromagnētiskā lauka spiningus un vēja ģeneratorus, būvējot atspervāģus un spageti tiltus, kā arī iejūtoties alķīmiķa lomā un pētot krāsu virpuļus.

Pirmais Tehniskās jaunrades dienu pasākums norisināsies 3. novembrī Rīgā, Rīgas Tehniskajā universitātē Kaļķu ielā 1. Pārējie pasākumi paredzēti citās Latvijas pilsētās: 10. novembrī Valmierā, Valmieras Valsts ģimnāzijā, 11. novembrī Rēzeknē, Rēzeknes Augstskolā, 24. novembrī Jelgavā, Latvijas Lauksaimniecības universitātē un 25. novembrī Liepājā, Rīgas Tehniskās universitātes Liepājas filiālē.

Šogad dalībniekiem būs iespēja izmēģināt 8 disciplīnas, kas ir lielākais līdz šim piedāvāto disciplīnu skaits. Pieredzējušu speciālistu vadībā jaunieši varēs izveidot kādu no sacensību priekšmetiem, ar kuriem vēlāk sacensties savā starpā. Lai tas izdotos, nepieciešams izmantot skolā iegūtās zināšanas eksaktajos mācību priekšmetos un nemazāk svarīgi – radošo iztēli!

Disciplīnā "Robotikas darbnīca" dalībnieki bez priekšzināšanām konstruēs motorpeles, kas pārvietojas ar vibrāciju kustību, savukārt pieredzes bagātākie konstruēs un programmēs līnijsekotāju robotus. Piedaloties "Magnētiskajā copē" dalībnieki veidos elektromagnētiskos spiningus, ar kuriem no improvizēta dīķa vilks magnētiskās zivtiņas, tāpat būs iespēja mērīt strāvas stiprumu, kas radīts ar vēja ģeneratoru. "Ķīmijas laboratorijā" jaunieši iejutīsies alķīmiķu lomā, lai varētu pārvērst metāla plāksnītes, kā arī pētīs krāsu virpuļus dažādu šķīdumu ietekmē. Savukārt disciplīnā "Mehānikas praktikums" dalībnieki būvēs "atspervāģus", kas uzsāk kustību ar uzvelkamo mehānismu. Bet tiem, kas mājās no spageti makaroniem un līmes būs izgatavojuši tiltus, būs iespēja pārbaudīt to izturību un sacensties ar sava vecuma jauniešiem. Pagājušajā gadā izturīgākais tilts spēja noturēt vairāk nekā 100 kg!

Tāpat apmeklētājiem būs iespēja vērot arī ķīmijas un fizikas eksperimentu paraugdemonstrējumus, interaktīvā veidā iepazīties ar studiju un karjeras iespējām dabas un inženierzinātņu jomā, kā arī iemācīties programmēt LEGO robotus un izmēģināt citas lietderīgas izklaides!

Tehniskās jaunrades dienas norisināsies jau ceturto gadu. To mērķis ir rosināt sabiedrības, it īpaši pamata un vidējās izglītības vecuma jaunatnes interesi par inženierzinātnēm, kā arī attīstītu to teorētiskās zināšanas un prasmes tehnisko disciplīnu jomā. Līdz šim kopumā Tehnisko jaunrades dienu disciplīnās ir piedalījušies vairāk kā 2000 dalībnieku.

Tehniskās jaunrades dienas rīko Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) sadarbībā ar Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Studentu parlamentu un RTU Robotikas klubu. Pasākums tiek īstenots LIAA projekta "Inovatīvas uzņēmējdarbības motivācijas programma" ietvaros, kuru līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds un Eiropas Savienība.

Vairāk informācijas: www.tjd.lv, www.twitter.com/TJDienas;
 

Viktorija Klimko
Projekta "Tehniskās jaunrades dienas" komunikācijas koordinatore
+371 29494175, viktorija.klimko@tjd.lv