Latvijas uzņēmēji dodas biznesa vizītē uz Apvienotajiem Arābu Emirātiem

Lai paplašinātu divpusējo sadarbību un meklētu jaunus eksporta tirgus, 2015. gada 1. un 2. jūnijā Latvijas uzņēmēju delegācija dodas biznesa vizītē uz Abū Dabī un Dubaiju (Apvienotajiem Arābu Emirātiem - AAE). Uzņēmēju vizīti organizē Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA), un tā notiks Latvijas Republikas Ārlietu ministra Edgara Rinkēviča darba vizītes ietvaros.

Biznesa delegācijas sastāvā ir 17 Latvijas vadošo uzņēmu pārstāvji no medicīnas, projektēšanas un celtniecības, izglītības, pārtikas un tūrisma nozarēm.

Latvijas biznesa delegācijai Abū Dabī notiks biznesa forums un praktiskais seminārs par biznesa iespējām. Savukārt Dubaijā notiks nozaru apaļā galda diskusijas, darba grupu un individuālās tikšanās. Vizītes ietvaros plānotas tikšanās ar Abū Dabī un Dubaijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras biedriem, kā arī Masdar City apmeklējums, kas darbojas tikai uz atjaunojamajiem energoresursiem.

Ekonomisko sakaru veicināšana ar AAE un ar Līča reģiona valstīm ir viena no Latvijas ārējās ekonomiskās politikas prioritātēm. Kopš 2014. gada augusta Abū Dabī darbojas Latvijas vēstniecība, kuru vada pilnvarotais lietvedis Rūdolfs Brēmanis. Savukārt šī gada aprīlī darbu uzsākusi LIAA pārstāvniecības Dubaijā vadītāja Inga Ulmane.

Uzsākot vizīti, pirmdien, 1. jūnijā Latvijas uzņēmēju delegācija apmeklēs Masdar City – tā ir pilsēta, kas ir izveidota un darbojas tikai uz atjaunojamajiem energoresursiem. Tikšanās laikā Latvijas uzņēmēji tiksies ar pilsētas vadību, kur pārrunās uzņēmējdarbības iespējas. Abū Dabī notiks biznesa forums "Uzņēmējdarbība Apvienotajos Arābu Emirātos". Forumu atklās Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, savukārt LIAA direktors Andris Ozols prezentēs Latviju kā potenciālo sadarbības partneri. Foruma laikā notiks tikšanās ar Abū Dabī Tirdzniecības un rūpniecības kameras biedriem, kā arī tikšanās ar potenciālajiem sadarbības partneriem. Dienas noslēgumā Latvijas vēstniecībā AAE tiks rīkota pieņemšana par godu Ārlietu ministra un Latvijas uzņēmēju delegācijas vizītei..

Otrdien, 2. jūnijā uzņēmēju vizīte turpināsies Dubaijā, kur Latvijas biznesa delegācija tiksies ar Dubaijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras biedriem, piedalīsies diskusijā par uzņēmējdarbības specifiku Dubaijā un apmeklēs DWC brīvo ekonomisko zonu. Vizītes noslēgumā notiks apaļā galda diskusija „Uzņēmējdarbība Apvienotajos Arābu Emirātos”, kurā ar savu pieredzi par biznesu AAE dalīsies dažādu Eiropas valstu uzņēmēji.  

Vizītes programmu Latvijas uzņēmējiem LIAA organizē kopā ar Ārlietu ministriju un AAE uzņēmēju organizācijām.

Uzņēmēju dalība valsts vizītē tiek rīkota Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF) Ārējo tirgu apgūšanas atbalsta programmas projekta "Nozaru nacionālie stendi starptautiskajās izstādēs ārvalstīs un eksporta konsultācijas" ietvaros.

Latvijas ekonomiskā sadarbība ar Apvienotajiem Arābu Emirātiem (AAE):

2014. gadā Latvijas kopējais preču un pakalpojumu tirdzniecības apgrozījums ar AAE bija 61,3 milj. EUR, kas ierindoja AAE 35. vietā Latvijas ārējās tirdzniecības partneru starpā. Kopējais preču un pakalpojumu eksports uz AAE bija 50,7 milj. EUR, kas veido 0,4% no Latvijas kopējā eksporta, savukārt preču un pakalpojumu imports – 10,6 milj. EUR, kas veido 0,1% no Latvijas importa. Salīdzinājumā ar 2013.gadu-  eksports ir krities par 49%, bet imports ir audzis par 170%. 2014.gadā AAE bija Latvijas 32. nozīmīgākais eksporta un 47. nozīmīgākais importa partneris. Tirdzniecības bilance ar AAE bija pozitīva (40,1 milj. EUR).

Galvenās Latvijas eksporta preces uz AAE ir mašīnbūves un elektropreces, koksnes izstrādājumi, pārtikas preces un būvmateriāli. Visvairāk no AAE ieved metālu izstrādājumus, mašīnbūves un elektropreces, transportlīdzekļus, ķīmiskos līdzekļus un dārgakmeņus, augu valsts produktus.

2014. gada beigās AAE uzkrātās tiešās investīcijas Latvijā bija 2,5 milj. EUR, savukārt Latvijas uzkrātās tiešās investīcijas AAE bija 0,1 milj. EUR.

Papildinformācija:
Vineta Vilistere-Lāce, Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra
Tālrunis: +371 67039422
Fakss: +371 67039401
E-pasts: vineta.vilistere@liaa.gov.lv