Latvija veiksmīgi piedalījusies starptautiskajā tūrisma izstādē "ITB Berlin 2016"

2016. gada 15. martā

“ITB Berlin” 50 gadu laikā ir kļuvusi par visas pasaules sarīkojumu, kurā paralēli izstādei tiek piedāvāta izcila konferenču un semināru programma. Šogad “ITB Berlin” notika no 9. līdz 13. martam, un tajā tradicionāli piedalījās arī Latvija ar savu nacionālo stendu.

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) Tūrisma departamenta vadošā eksperte Anita Priedīte atzīst: “Piedalīšanos izstādē “ITB” uzskatu par ļoti nozīmīgu, jo Berlīnē sabrauc visa pasaule. Pirmajās trijās izstādes dienās, kas domātas profesionāļiem, varēja šķist, ka apmeklētāju nav daudz. Bet galvenais notika pie sarunu galdiem, un tur darbs bija ražīgs.”

Apjomīgajā Latvijas stendā strādāja speciālisti no 14 nozares biedrībām, asociācijām, pašvaldību nodibinājumiem un komercuzņēmumiem. Normunds Lams, firmas “Baltijas ceļojumu grupa” speciālists, darbu Berlīnes izstādē vērtē ļoti atzinīgi: “Ar piedalīšanos izstādē esam apmierināti. Trīs dienas no rīta līdz vakaram tika aizvadītās sarunās, no kurām vismaz 90 % tikšanos bija jau iepriekš plānotas. Tikāmies lielākoties ar mūsu klientiem, ar kuriem strādājam vai nu regulāri vai ar kādu laika intervālu. Apmēram puse sarunu notika ar Vācijas pārstāvjiem, bet otra puse – ar citu valstu speciālistiem, piemēram, no Austrālijas, Ķīnas, Lielbritānijas u. c.”

Normunds Lams atzīst, ka sarunas bijušas auglīgas un tie tūrisma operatori, kas pārdod ceļojumus uz Baltiju, to solījušies darīt arī uz priekšu. Pieprasījums ir, un šobrīd to veicina arī bīstamā  situācija daudzviet citur pasaulē, kas ceļotājiem liek meklēt drošākus galamērķus. Darvas karote medus mucā, pēc firmas “Baltijas ceļojumu grupa” speciālista vārdiem, varētu būt tā, ka Tallinā pieprasījums pēc viesnīcām ir lielāks nekā piedāvājums un tāpēc šīs pilsētas viesnīcnieki paaugstina cenas. Tas savukārt Baltijas piedāvāšanu vērš sarežģītāku.

Apmierinājumu ar piedalīšanos izstādē “ITB” pauž arī aģentūras “3K Management” speciālists Edgars Kuzmans. Viņš stāsta, ka atbraucis uz Berlīni pirmo reizi. Iepriekš tas nav darīts, jo aģentūra “3K Management” nodarbojas vienīgi ar pasākumu organizēšanu, kas līdz šim Berlīnes izstādē netika īpaši akcentēta. Šogad “ITB” viena diena bija veltīta MICE tūrismam, un izstādes dalībniekiem tika piedāvāti vairāki noderīgi konferenču tūrisma semināri.

Edgars Kuzmans: “Man šis brauciens bija ļoti vērtīgs. Ieguvu daudz informācijas, kuras man trūka un, liekas, trūkst Latvijā arī daudziem citiem, piemēram, viesnīcu vadītājiem. Izmantoju iespēju un iepazinos ar Vācijas konferenču un pasākumu organizētāju asociāciju, lai saprastu, kā viņi strādā.”

Pēdējos trijos gados MICE segmentā Vācijā ir notikušas lielas pārmaiņas. Konferenču tūrisms vairs netiek organizēts kā iepriekš, bet gan izmantojot speciālus portālus. Tendence ir konferences un citus sarīkojumus pasūtīt tāpat kā tūristi internetā rezervē viesnīcas. Lielie uzņēmumi, kas organizē konferences, noslēdz līgumus ar portāliem, kuri visus ar sarīkojumu organizēšanu saistītos jautājumus nokārto tīmeklī. “3K Management” speciālistam svarīgi bijis arī uzzināt, kāda ir šo portālu likumiskā bāze un valsts atbalsts.

Divas dienas – sestdien un svētdien – Berlīnes kongresu un izstāžu centrs bija atvērts plašai sabiedrībai, kad darba netrūka arī Latvijas nacionālajā stendā strādājošajiem galamērķu speciālistiem. Tukuma tūrisma informācijas centra vadītāja Ingrīda Smuškova apliecina, ka apmeklētāju bijis daudz un viņai bijis prieks, ka Latvijas optimistiski zaļais stends joprojām pievelk apmeklētāju skatienus, pie tā fotografējas un velta tam atzinīgus vārdus.

Nejaušas sakritības dēļ kāds Vācijas kanāls demonstrējis studijas “ARD” filmu par Latviju. Ne viens vien apmeklētājs sacījis, ka atnācis līdz stendam redzētās filmas ietekmē. Daudz stenda apmeklētāju interesējušies par konkrētiem ceļošanas jautājumiem, tostarp par drošību, bet kāds vācu pāris ar prāvu gadu nastu – tukumniece atstāsta kuriozu tikšanos - pastāstījis, ka Latviju apbraukājis ar velosipēdu. Un, kaut gan riteņiem ceļojuma beigās “pieaugušas kājas”, viņi ar Latvijas apciemojumu esot ļoti apmierināti un iesaka to veikt arī citiem.

Tūrisma departamenta vadošā speciāliste Anita Priedīte atzīst, ka stendā uzdots daudz tradicionālu jautājumu par ceļošanas iespējām mūsu valstī. Lielākais jaunums bijis vāciešu interese par ceļošanu ar motociklu. Šobrīd šādi braucieni apkārt Baltijas jūrai kļūstot arvien populārāki, un Latvijas tūrismam tas būtu jāņem vērā. Vācieši interesējušies arī par tādiem tūrisma piedāvājumiem kā, piemēram, kāzu rīkošana, izjāde ar zirgiem u. c. Ņemot vērā krievu lielo diasporu Berlīnes apkaimē, sniegta informācija arī par mūsu valsts medicīnas tūrisma piedāvājumu.

Papildinformācija:
Inta Briede, vecākā eksperte
Tūrisma produktu attīstības nodaļa
Tūrisma departaments
Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra
Tālrunis: +371 67358152
E-pasts: inta.briede@latvia.travel