Investīciju piesaiste Latvijā, Polaris forums, mediju pārstāvju vizīte

"Cabot Corporation" atver biznesa pakalpojumu centru Rīgā

2014. gada 14. oktobrī ASV uzņēmums "CabotCorporation", kura galvenā mītne atrodas Bostonā, Masačūsetsā, ar īpašu atklāšanas ceremoniju atzīmēja sava biznesa pakalpojumu centra atvēršanu Rīgā. Tas apkalpo uzņēmuma Eiropas, Tuvo Austrumu un Āfrikas (EMEA) reģiona klientus.

Šobrīd uzņēmumā strādā 114 speciālisti, un "Cabot" aktīvi darbojas, lai piepildītu atlikušās vakances. Uzņēmums plāno radīt 120 jaunas darba vietas, lai pārvaldītu un administrētu uzņēmuma EMEA reģiona darbību grāmatvedības, kredītu un kredītu ievākšanas, maksājumu kontu, iepirkumu, klientu apkalpošanas, transporta, datu pārvaldes, informācijas tehnoloģiju un personālvadības jomās.

Svinīgo pasākumu apmeklēja uzņēmuma vadošie darbinieki, kā arī augstākās valsts amatpersonas, tostarp uzņēmuma prezidents un valdes priekšsēdētājs Patriks Prevosts, "Cabot Corporation" Eiropas, Tuvo Austrumu un Āfrikas reģiona prezidents Nikolass Kross, kā arī LR Ministru prezidentes ārlietu padomniece Solveiga Silkalna un LIAA direktors Andris Ozols.


Rīgu un Latviju parāda kā perspektīvu vietu globālo biznesa pakalpojumu centru izveidei

No 2014. gada 5.–7. novembrim Rīgā notika ārpakalpojumu forums "Outsourcing Forum: A Nearshore Focus on Outsourcing & Shared Services". Pasākumu LIAA organizēja sadarbībā ar Lielbritānijas Nacionālo ārpakalpojumu asociāciju (National Outsourcing Association) (NOA). Tā galvenais mērķis bija iepazīstināt un popularizēt Rīgu un Latviju kā pievilcīgu vietu globālo biznesa pakalpojumu centru izveidei, kā arī veicināt interesi par jau esošo ārpakalpojumu sniedzēju pakalpojumiem.

Pasākuma centrālais notikums bija forums, kas notika 6. novembrī. Tajā ar savu pieredzi dalījās eksperti no NOA, "The Hackett Group", "KMPG Advisory", 'Astra Zeneca", "Zurich", "Tieto", kā arī citām kompānijām. Savukārt 7. novembrī tika organizēti uzņēmumu apmeklējumi, kopumā dodoties uz četriem pakalpojumu centriem: "Cabot Latvia", "Statoil Fuel & Retail Business Centre", "Runway" un "Lattelecom".

Kopumā forumā piedalījās 60 dalībnieki no dažādām valstīm, t.sk. no Lietuvas, Lielbritānijas,Nīderlandes, Ukrainas, Krievijas u.c. valstīm.


Japānas uzņēmēju apvienība "Koken-Kai" Latvijā

2014. gada 23. un 24. septembrī Rīgā ieradās liela un nozīmīga Japānas uzņēmēju delegācija, kura Latviju uzlūko kā iespējamo sadarbības partneri. Delegācijā pārstāvētos uzņēmumus apvieno Japānas uzņēmēju apvienība "Koken-Kai", kuras mērķis ir iepazīstināt Japānas uzņēmumu vadītājus ar citu valstu ekonomiku, politiku, starptautiskajām attiecībām un uzņēmējdarbību, kā arī veicināt sadarbību ar ārvalstu uzņēmējiem, politikas veidotājiem un īstenotājiem. Latvijā Koken-Kai delegācija ieradās savas Baltijas valstu un Baltkrievijas tūres ietvaros.

Delegācijā bija 68 Japānas uzņēmumu vadītāji, kuri pārstāvēja dažādus ražošanas sektorus, IT un finanšu pakalpojumu nozari, infrastruktūras attīstītājus u.c. Vizītes ietvaros tika rīkots Japānas-Latvijas biznesa seminārs, kurā uzrunas un prezentācijas sniedza Latvijas augstākās amatpersonas. Turpinājumā sekoja diskusijas un kontaktu apmaiņa starp Japānas un Latvijas uzņēmējiem. Vizītes ietvaros Koken-Kai delegācija apmeklēja arī Rīgas IT Demo centru, SIA "Rīgas Universālais termināls", uzņēmumu "NP Foods" un tikās ar Latvijas farmācijas kompānijām.


Otrajā POLARIS forumā diskutē sadarbības partneri un investori

2014. gada 24. septembrī notika nu jau otrais POLARIS forums, kura tradīciju pērn aizsāka LIAA. Foruma mērķis ir uzrunāt POLARIS projekta sadarbības partnerus – pašvaldību, zinātnisko institūciju, valsts pārvaldes pārstāvjus, investorus – un piedāvāt tiem starptautiski atzītu ekspertu skatījumu uz ārvalstu investīciju lomu un piesaistes jautājumiem, kā arī diskutēt par investīciju piesaistei nozīmīgiem uzņēmējdarbības vides jautājumiem.

Ar priekšlasījumu uzstājās Rīgas Ekonomikas augstskolas (Stockholm School of Economics in Riga) lektors un radošais konsultants Fions Dobins (Fionn Dobbin). Viņš dalījās pieredzē par iespējām uzņēmējdarbību un investīcijas virzīt pašvaldībām un valstij vēlamajā virzienā, tādējādi palīdzot risināt sociāli aktuālus jautājumus. Tāpat F.Dobins aicināja tuvināt vietējos uzņēmējus, radošos iedzīvotājus un pašvaldību vadītājus, lai veicinātu pašvaldības ekonomisko izaugsmi un radītu labvēlīgu vidi tālākai investoru piesaistei.

Savukārt ar savu veiksmes stāstu, kā Latvijas uzņēmējs var veidot sekmīgu sadarbību ar vietējo pašvaldību un iziet starptautiskā tirgū, dalījās Ģirts Majors, koncertu aģentūras "Positivus music" vadītājs. Eksperts uzsvēra sekmīgas projektu vadības nozīmi un lomu jebkuras idejas realizācijā. Kā labo piemēru viņš minēja Salacgrīvas pašvaldības nedalītu atbalstu Positivus festivāla norisē, ko var uzskatīt par būtisku priekšnoteikumu šāda veida pasākumu sekmīgā īstenošanā.

Par savu pieredzi Latvijā paneļdiskusijā vēstīja arī ārvalstu investoru pārstāvji no Nīderlandes sadzīves metālizstrādājumu ražotāja "Brabantia", ASV globālo biznesa pakalpojuma centra "Cabot", Krievijas higiēnas tekstilpreču ražotāja "Cotton Club" un zviedru tekstilizstrādājumu ražotāja "Artex". Panelisti bija vienisprātis, ka, izraugoties investīciju mērķa vietu starp salīdzinoši līdzvērtīgām lokācijām, izšķirošā loma ir nodibinātajam cilvēciskajam kontaktam un sniegtajai servisa kvalitātei. Šī ir nozīmīga ziņa LIAA un pašvaldību pārstāvjiem, kuri nepastarpināti no pašiem investoriem dzirdēja augstu apkalpošanas standartu (sniegtās informācijas kvalitātes, satura, sadarbības kultūras u.tml.) patieso nozīmi.

POLARIS forumā uzrunu teica arī ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis. Ministrs īpaši uzsvēra, ka šobrīd pēcapkalpošanas aktivitātes (atbalsts un sadarbība ar piesaistīto investoru) ir būtiskākas nekā centieni piesaistīt jaunus investorus. Apmierināti investori ir labākie vēstneši un atbalsts investīciju piesaistē, kā arī vairo investīciju apjomu valstī, paplašinot jau esošo darbību.


Mediju pārstāvji no Apvienotās Karalistes apmeklē Latviju

LIAA septembrī organizēja mediju pārstāvju vizīti no Apvienotās Karalistes uz Rīgu, lai iepazīstinātu ar ekonomisko un investīciju vidi un biznesa aktivitātēm Latvijā, kā arī ar Latvijas noteiktajām prioritātēm prezidentūras Eiropas Savienībā laikā. Daudziem mediju pārstāvjiem šī bija pirmā vizīte Baltijas valstīs.

Žurnālistu delegācija tikās ar Ekonomikas ministrijas valsts sekretāru Mārtiņu Lazdovski, kurš informēja par vispārīgo ekonomisko situāciju Latvijā un enerģētikas jautājumiem. Latvijas Bankā mediju pārstāvji tikās ar viceprezidenti Zoju Razmusu, kura sniedza prezentāciju par eiro ieviešanu. LIAA direktors Andris Ozols delegācijas dalībniekus iepazīstināja ar investīciju vidi Latvijā, savukārt Ārlietu ministrijas valsts sekretāra vietniece ES lietās Inga Skujiņa – ar Latvijas prioritātēm ES, ņemot vērā Latvijas prezidējošās valsts statusu 2015. gadā.

Mediju pārstāvji apmeklēja arī Rīgas brīvostas kuģu vadības centra torni un tikās ar pārvaldes Mārketinga nodaļas vadītāju Vitu Gerhardi, kura sniedza ieskatu brīvostas darbībā, funkcijās un nākotnes projektos. Tikšanās laikā Rīgas Starptautiskajā lidostā mārketinga un biznesa faktus par "airBaltic" izklāstīja uzņēmuma Korporatīvo attiecību viceprezidents Jānis Vanags. Dalībniekiem tika arī izrādīta pilotu apmācības tehnika, kuru uz Latviju 2013. gadā brauca izmantot piloti un kabīņu apkalpošanas personāls no vairāk nekā 30 dažādām valstīm. Mediju pārstāvji viesojās arī pie kaviāra ražotāja "Mottra", stikla ražotāja "GroGlass" un būvmateriālu uzņēmumā "CEMEX".

Vairāki žurnālisti, kuriem šis bija pirmais brauciens uz Baltiju, cildināja Latviju kā viesmīlīgu zemi un programmu kā bagātu ar informāciju, kas rosinājusi viņiem vairākas idejas rakstiem. Pēc vizītes žurnālos "fDi Magazine" un "World Finance" parādījās raksti par Latvijas ekonomiku un gatavošanās darbiem Latvijas prezidentūrai Eiropas Savienības Padomē. Ziņu un biznesa pasākumu portāls "Why Emerging Europe" izmantoja iegūtās video intervijas divās mājas lapā publicētajās video reportāžās – par transporta infrastruktūru Latvijā un par eiro ieviešanu. Papildus ziņu portālā ievietots arī audioklips par "airBaltic" un Rīgas Starptautiskās lidostas nozīmi Latvijas attīstībā un konkurētspējā. "EP Business in Hospitality", kuras pārstāve vizītes ietvaros tikās ar Tūrisma attīstības valsts aģentūras, LIVE RIGA, Veselības tūrisma klastera un Jūrmalas pilsētas pārstāvjiem, publicēja divu lapaspušu garu rakstu par Latvijas attīstību kopš pievienošanās ES, akcentējot gatavošanos prezidentūrai.

"EU Business" izpilddirektors Niks Prāgs (Nick Prag), kurš fokusējas uz Eiropas Savienības lietām, skaidroja, ka Latvijas vizīte viņam devusi plašu izpratni par Latvijas valdības iestāžu prioritātēm un Latvijas kultūru.

"Decision Magazine" pārstāvim Lerijam Dilneram (Larry Dillner) bija iespēja apmeklēt Latvijas Nacionālās operas izrādi "Trubadūrs". Dilners plāno rakstīt ne tikai par Rīgu un Latviju no biznesa perspektīvas, bet arī veidot atsevišķu rakstu par mākslu un konkrēti par "Trubadūru".

LIAA pateicas uzņēmumiem un iestādēm, kas piedalījās septembra mediju programmā, paplašinot ārzemju mediju pārstāvju redzesloku par Latviju.