Birojs

Praktiski jebkuras uzņēmējdarbības uzsākšanai ir nepieciešams kāds no sekojošiem nekustamiem īpašumiem: birojs, konferenču zāle, ražošanas telpa, noliktava, citas ēkas vai zeme.

Biroji

Biroja telpas nekustamā īpašuma speciālisti iedala 4 galvenajās klasēs, pēc kurām tad arī nosaka cenas:

  • A klase – augstas kvalitātes, mūsdienīgi aprīkota biroju ēka, kas atrodas prestižā vietā, darījumu centrā. Ir autostāvvieta, apsardze u.t.t. Piemēri: Saules akmens, Citadele banka, Alojas Biznesa centrsValdemāra centrs u.c.;
  • B klase – A klasei līdzvērtīgas biroju telpas, kurās tomēr iztrūkst kāds vai vairāki no A klases birojiem izvirzītajiem nosacījumiem. Pastāv arī sīkāks B biroju klases iedalījums B1 un B2, tomēr tas nav būtiskākais faktors, kurš ietekmē biroju izvēli. Piemēri: Barona kvartāls, Pasaules tirdzniecības centrsZiemeļu vārti, Valdemāra pasāža, Baltais vējš u.c.;
  • C klase – biroju telpas neremontētās ēkās, bieži – padomju laika celtnēs vai dzīvojamajās ēkās ar vidējas kvalitātes iekšējo apdari.
  • D klase – biroju telpas pilnībā amortizētās vai birojiem nepiemērotās ēkās (rūpnīcu korpusi, kopmītņu tipa ēkas u.c.) ar sliktas kvalitātes iekšējo apdari.
Ražotnes

Lai sameklētu ražotnēm piemērotas telpas Latvijā vai ārzemēs, uzņēmējiem ir jārēķinās ar to, ka esošās ēkas bieži vien ir mūsdienu ražošanas tehnoloģijām neatbilstošas. Pēc pārmaiņām valsts tautsaimniecībā daudzām ražošanas ēkām tika atrasti citi izmantošanas veidi, piemēram, daļu VEF rūpnīcu ēku pārveidoja par biroju ēkām un tirdzniecības platībām vai arī Rīgas ģipša fabrika kļuva par ekskluzīvu dzīvojamo kompleksu. Arvien vairāk ražošanas uzņēmumi izvēlas būvēt jaunas ražošanas ēkas un lielāku popularitāti iegūst tā sauktie „build to suit” (būvēs pēc īrnieku prasībām) ēku projekti, kuros ēkas attīstītāji uzbūvē un veic ēku apsaimniekošanas darbus. Ēku attīstītāju funkcijas Latvijā visbiežāk veic lielāko būvniecības kompāniju meitas uzņēmumi un ārvalstu investīciju kompānijas.

Industriālie un tehnoloģiskie parki (biznesa parki)

Biznesa parka galvenais mērķis ir samazināt izmaksas, kas saistītas ar uzņēmējdarbības uzsākšanu. Industriālais parks ir saimnieciskajai darbībai atvēlētā teritorija, kurai ir viens pārvaldītājs, kas rūpējas par biznesa parka infrastruktūru, veic telpu būvēšanu vai atjaunošanu, remontu atbilstoši klienta vajadzībām un piedāvā citus pakalpojumus.

Industriālos parkus iedala pēc to mērķa:

  • Industriālie/ rūpniecības parki;
  • Tehnoloģiskie parki;
  • Zinātnes un tehnoloģijas parki;
  • Zinātnes parki;
  • Biznesa parki;
  • Loģistikas un distribūcijas parki.

Daļa no industriālajiem parkiem parasti tiek veidoti vietās ar labi attīstītu infrastruktūru. Šī iemesla dēļ biznesa un industriālie parki tika veidoti Liepājas un Rēzeknes speciālajā ekonomiskajā zonā, Ventspils brīvostā, Mērsraga ostā, Daugavpilī, kā arī starptautiskās lidostas "Rīga" pieguļošajās zemes teritorijās, kur tiek iznomāta zeme ar komunikācijām, bet uzņēmumam pašam ir jāveic nepieciešamo ēku būvniecība.

Biznesa parkos bieži vien tiek piedāvāti arī citi pakalpojumi, piemēram, biznesa vadības, grāmatvedības, juridiskie, tulkošanas, sekretariāta, darbinieku atlases u.c. pakalpojumi. No pakalpojumu daudzuma un parka atrašanās vietas ir atkarīga arī nomas maksa par attiecīgo telpu un teritoriju izmantošanu.

Virtuālie biroji

Uzsākot uzņēmējdarbību pavisam jaunā tirgus vidē un nezinot, vai tā gūs sekmes, ārzemju kompānijas, izvēloties virtuālos birojus, ietaupa biroja izmaksas. Ja bizness gūst sekmes, tad šīs kompānijas pāriet uz labiekārtotām pastāvīgām biroju telpām.
Arvien biežāk virtuālos birojus izmanto starptautisko kompāniju un organizāciju pārstāvniecības Latvijā, kurām savas darbības specifikas dēļ nav vajadzīgas pastāvīgas biroju telpas. Virtuālā biroja galvenā priekšrocība ir iespēja vadīt uzņēmējdarbību, neatrodoties attiecīgajā zemē, bet uzticot korespondences un tālruņa zvanu pieņemšanu un novirzīšanu pakalpojuma sniedzējas firmas sekretārei.

Virtuālais birojs nodrošina klientu ar uzņēmuma adresi, atsevišķu tālruņa un faksu līniju un sekretāri, kas atbild uz tālruņa zvaniem uzņēmuma vārdā un saņemto korespondenci tālāk pārsūta klientam. Vajadzības gadījumā klients uz sev vēlamu laiku, pat uz dienu vai uz vairākām stundām, var noīrēt biroja telpas, konferenču zāli vai tikai atsevišķu kabinetu.

Biznesa inkubatori

Biznesa inkubatora izveidošanas mērķis ir nodrošināt ar telpām un biroja pakalpojumiem uzņēmumus, kuri sāk savu darbību un viņiem ir nepieciešamas ļoti dārgas iekārtas vai aprīkojums. Pēc būtības biznesa inkubatori ir līdzīgi biznesa parkiem.

Virtuālais biznesa inkubators ir izveidots, lai sniegtu nepieciešamo atbalstu inovatīvā biznesa pārstāvjiem, un tas ir efektīvs, visu Latviju aptverošs inovatīvā biznesa attīstību veicinošs instruments.

Kopš 2016. gada oktobra visā Latvijā darbojas 15 inkubatori, kas sniedz atbalstu personām un komersantiem uzņēmējdarbības uzsākšanai un attīstībai. Vairāk informācijas lasi šeit.

Biroja tehnika un aprīkojums

Izvēloties biroja aprīkojumu, ir jāņem vērā jūsu biznesa specifika. Interneta tirdzniecības biznesā, sākumā pietiks ar vienu datoru. Ja bizness ir saistīts ar pakalpojumu sniegšanu vai ražošanu, tad birojā iespējams būs nepieciešama visa iespējamā tehnika, kas varētu uzlabot darbu ar klientiem – piemēram fakss, naudas skaitīšanas mašīna, telefons, dators, printeris, kopētājs, dokumentu iznīcinātājs, skeneris u.c.

Ieteicams griezties pie biroja tehnikas piedāvātājiem, kam ir ilgstoša pieredze vietējā tirgū, izvēloties pazīstamākos zīmolus, piemēram – "Canon", "Minolta", "Brother", "Konica", "Sharp", "Sony" u.c. Datorus var izvēlēties un iegādāties firmās, kas ilgstoši darbojas datortehnikas tirgū un kam ir pozitīvs imidžs. 

Arvien biežāk informācijas tehnoloģiju firmas piedāvā biznesa vadības programmas, kas aizstās atbilstošas uzņēmuma funkcijas un procesus – piemēram, grāmatvedības uzskaite, finanšu vadība, tirdzniecības vadība u.c. programmas.