Uzņēmēji ar zinātniekiem attīsta inovācijas un rada jaunus produktus

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) programmā “Inovāciju vaučeru atbalsta pakalpojumi” kopš 2017. gada realizēti jau 155 projekti, bet 143 atrodas izstrādes stadijā. Programma piedāvā iespēju piesaistīt finansējumu līdz 25 tūkstošiem eiro jaunu produktu un tehnoloģiju attīstībai, kas sekmē Latvijas tautsaimniecības izaugsmi.

“Teju ikviena uzņēmuma konkurētspējas pamatā ir inovācijas, tādēļ esam gandarīti, ka vaučeru programma uzņēmēju vidē ir augstu novērtēta. Zīmīgi, ka šī programma aptver ļoti plašu nozaru loku, sākot no lauksaimniecības, būvniecības, pārtikas pārstrādes, tūrisma un beidzot ar dažādu viedo materiālu izstrādi un biotehnoloģijām. Programmas kopējais finansējums ir 4,7 miljoni eiro un no šiem līdzekļiem apgūti vai rezervēti ir jau 95% finansējuma,” uzsver LIAA direktors Kaspars Rožkalns, piebilstot, ka realizējot šos projektus uzņēmēji papildus pētniecībā un attīstībā būs ieguldījuši 2,3 miljonus eiro.

Programmas mērķis ir veicināt inovāciju aktivitāti komersantu vidē, nodrošinot tehnoloģiju pārnesi, atbalstot jaunu inovatīvu tehnoloģiju izstrādi vai jau esošo tehnoloģiju attīstību. Uzņēmumi, kuri piesakās atbalstam, darbojas dažādās nozarēs, taču ikvienam ir mērķis veicināt sava produkta konkurētspēju ne tikai Latvijas, bet arī globālā mērogā.

Programmai var pieteikties jaunie uzņēmēji ar savu inovatīvo ideju, kā arī uzņēmumi, kuriem nepieciešams atbalsts tehnoloģisko risinājumu pilnveidošanai, kas celtu uzņēmuma konkurētspēju. Uzņēmējiem ir iespēja pieteikties trīs veidu vaučeriem iepazīšanās, klasiskajam vai dizaina vaučerim.

Kopš 2017. gadā kopumā noslēgti 329 vaučeru atbalsta līgumi, no kuriem 155 ir pabeigti, 143 ir izstrādes procesā, bet 31 līgums pēc uzņēmēju iniciatīvas ir pārtraukts. Līdzšinējā pieredze liecina, ka uzņēmējiem lielākā interese ir par klasisko vaučeri, kura maksimālais atbalsts var sasniegt 25 tūkstošus eiro. Šāda tipa vaučera atbalsts sevī ietver pētniecisko darbību īstenošanu, tai skaitā prototipu izstrādi, sertificēšanas un testēšanas pakalpojumus, rūpnieciskā īpašuma tiesību nostiprināšanu un augsti kvalificētu speciālistu piesaisti.

2022. gadā vaučeru programmā iesniegti 57 projekti un līdz šim brīdim ir noslēgti 42 līgumi par kopējo atbalsta summu - 959 105 eiro.

Vaučeru sniegto atbalstu izmanto dažādu nozaru uzņēmumi – arī industriālo kaņepju audzētāji uzņēmums “Peltman”. “LIAA Vaučeru programma ir reāls atradums, tā ir praktiski izmantojama. “Peltman” pieredze sadarbībā ar LIAA apliecina, ka valsts iestāde var būt dinamiska, izpalīdzīga un pretim nākoša. Šī sadarbība mūsu uzņēmumam ir devusi pareizo impulsu, lai kopā ar zinātniskajiem partneriem radītu jaunus produktus. Šobrīd jau strādājam pie otrā produkta, kura pamatā ir industriālā kaņepe. Pirmais no produktiem ir paredzēts dzīvnieku labturībai, savukārt, otrs būvniecībai. No kaņepēm esam radījuši paneļus iekštelpu apdarei,” saka SIA “Peltman” pārstāvis Ernests Plūmiņš.

“Lai popularizētu un attīstītu industriālo kaņepju kultivēšanu un apstrādi, šogad esam apvienojuši jau 10 lauksaimnieku komandas, kas spēs nodrošināt izejmateriālu ražošanas procesiem. Šī ir augoša kustība, kas no vienas puses ļauj mazajam audzētājam iegūt nepieciešamās zināšanas un atbalstu, bet no otras puses, kolektīvi organizējot ražas priešapstrādi un pārdošanas procesu, izvairīties no dažādiem riskiem,” norāda Plūmiņš.

Mototransporta uzņēmuma “Global Wolf Motors” īpašnieks Klāvs Ašmanis atklāj, ka vaučeru programma kalpo kā labs atbalsta instruments uzņēmuma attīstībā: “Sadarbībā ar LIAA īstenotais projekts inovāciju vaučera programmā, mūsu  uzņēmumam ļāva būtiski samazināt pašizmaksu un produkta ražošanas laiku. Kā jau katram jaunuzņēmumam ir grūti rast finanses, lai īstenotu šādus produkta uzlabojumus - esam pateicīgi, ka šāda iespēja ir un vērtējam to kā nozīmīgu atbalstu mūsu attīstībā.”

Inovācijas visbiežāk tiek saistītas ar pētniecību, tāpēc vaučeru programmā tiek vērsta uzmanība uz pētniecības rezultātu komercializēšanu. Stikla ražošanas uzņēmums SIA “GroGlass” vaučeru programmā sadarbojās ar Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtu, savukārt santehnikas, ūdens attīrīšanas un dažādu citu iekārtu ražotājs SIA “Virte Tehnoloģijas” sadarbojies ar Latvijas Lauksaimniecības universitāti (LLU).

“Vaučers ir lieliska iespēja attīstīt jaunus produktus, piesaistot zinātnisko institūciju atbalstu. Mūsu uzņēmums sadarbojās ar LLU, izstrādājot inovatīvas iekārtas prototipu. Šobrīd iekārtas prototipam vēl nepieciešams monitoringa process, ko tāpat plānojam realizēt ar vaučeru programmas atbalstu,” saka “Virte Tehnoloģijas” direktore Iveta Damberga.

Arī tūrisma uzņēmumos tiek izmantotas tehnoloģijas un izstrādāti inovatīvi risinājumi – uzņēmums “Vanilla Travel”, sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti un uzņēmumu “DESS GROUP”  speciālistiem strādāja pie jauna tehnoloģiskā risinājuma tūrisma pakalpojumu efektivitātes veicināšanai. Tika pārbaudīts potenciāls pirmajam tūrisma nozares virtuālajam asistentam.

“Inovāciju vaučers mums bija lieliska iespēja kā pārbaudīt savas idejas tehniskās realizācijas iespēju un uzsākt sadarbību ar Rīgas Tehnisko universitāti. Izrādījās, ka bijām pirmie, kas Latvijā sāka veidot produkta rūpniecisko dizainu ar prototipu un realizēt eksperimentālo izstrādi jaunam un inovatīvam pakalpojumam tūrisma jomā. Esam ļoti gandarīti, ka mums ieplānotais izdevās un esam nonākuši līdz strādājošam prototipam pirmajam virtuālajam tūrisma asistentam. Tas mums dod iespēju turpināt sekmīgi iesākto izstrādi gan ar pašu spēkiem, gan piesaistot papildus finansējumu,” saka Inga Kavaca, SIA “Vanilla Travel” valdes priekšsēdētāja.

Zināms, ka pārtikas nozarē regulāri notiek jaunu iespēju meklējumi ne tikai receptēs, bet arī rūpnieciskajos risinājumos, kas veicinātu uzņēmuma konkurētspēju, izmantojot dažādus, līdz šim neapgūtus, inovatīvus risinājumus. Dzērienu ražošanas uzņēmums “Valmiermuižas alus” ar vaučeru programmas palīdzību piesaistījis ekspertus, lai atklātu jaunas iespējas produktu ražošanas procesā. “Valmiermuižas alus no pirmās dienas meklē un rada jaunas, arvien bagātākas garšas. Garšu jaunrade jeb inovācijas ne vienmēr ir pašu spēkiem iespējamas, kad nepieciešamas jaunas brūvēšanas metodes jeb tehnoloģijas, ar kurām mums nav bijusi pieredze līdz šim. Inovāciju vaučers palīdzēja piesaistīt un līdzfinansēt LLU ekspertus, lai radītu jaunu brūvēšanas procesu jaunas garšas izveidei, izmantojot Latvijas rudzu iesalus,” atklāj Aigars Ruņģis, SIA “Valmiermuižas alus” alus darītavas saimnieks. Jāuzsver, ka arī “Valmiermuižas alus” izmantoja jau otro vaučeri un pirmajā etapā piesaistīja augstas kvalifikācijas darbinieku, lai izstrādātu tehnoloģijas, procesus, un pilnveidotu materiāli tehnisko bāzi alus ražošanā.

Lai pretendētu uz vaučera programmas atbalstu ir jābūt pamatotam jauna produkta vai tehnoloģijas izstrādes biznesa un attīstības plānam, kā arī jāatbilst dažādiem kritērijiem, piemēram: jaunajam produktam vai tehnoloģijai ir pamatots pieprasījums un identificētas priekšrocības, kas spēj paaugstināt komersanta konkurētspēju un produktivitāti, kā arī projekts tiks īstenots atbalstāmajās nozarēs.

Vairāk informācijas par programmu, pieteikšanās kārtību un vaučeru izmantošanas iespējām var lasīt LIAA mājaslapā: “Inovāciju vaučeru atbalsta pakalpojumi un atbalsts augsti kvalificētu darbinieku piesaistei.” Programma ar līdzšinējiem nosacījumiem būs pieejama līdz 2023.gada oktobra beigām – tas ir termiņš, līdz kuram komersantam jāpabeidz īstenot iesniegtie projekti, bet pēc tam finansējums būs pieejams jau jaunā ES plānošanas perioda programmā, kura šobrīd ir izstrādes stadijā.