Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Tehnoloģiju biznesa centra programmā "Prototech" atbalstu prototipa izstrādei saņēmuši 30 uzņēmēji un ideju autori. Vairāk nekā puse – 16 prototipi – izstrādāti informācijas un komunikācijas tehnoloģiju un inženiertehnisko risinājumu jomā.

Šajā atbalsta programmā prototipi tika izstrādāti dažādās Latvijas viedās specializācijas stratēģijas jomās, bet vislielākā interese bija tieši no informācijas un komunikācijas tehnoloģiju un inženiertehnisko risinājumu izstrādātājiem. Izstrādāto prototipu vidū ir digitāla skaņas iekārta, sensoru sistēma bišu saimes monitoringam, laika un ātruma fiksēšanas iekārta kalnu sporta veidiem, zemūdens robots, platforma ilgtspējas datu iegūšanai, dronu izsekošanas sistēma, mākslīgā intelekta risinājumi un citas tehnoloģijas.

Informācijas tehnoloģijas caurvij visas nozares

"Mūsdienās informācijas tehnoloģijas tiek izmantotas ļoti daudzās jomās. Grūti pat iedomāties kādu nozari, kas varētu iztikt bez informācijas tehnoloģijām. Tāpēc visvairāk prototipu tika izstrādāts tieši šajā jomā. Tāpat bija daudz prototipu inženiersistēmu jomā. Tas skaidrojams ar to, ka mēs sadarbojamies ar Rīgas Tehniskās universitātes Zinātnes un inovāciju centra Dizaina fabriku. Tās speciālisti palīdzēja prototipu ideju autoriem realizēt viņu ieceres," saka Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Tehnoloģiju biznesa centra vadītājs Andrejs Berdņikovs.

15 tūkstoši eiro bieži vien ir pietiekami, lai izstrādātu prototipu informācijas tehnoloģiju jomā, bet fizisku produktu gadījumā ar šādu summu ne vienmēr ir gana. Tāpēc viņš priecājas, ka bija projekti, kuros tas bija iespējams un tapa daudzsološu produktu prototipi. "Mēs cenšamies atbalstīt tādus informācijas un komunikācijas tehnoloģiju risinājumus, kas kombinē digitālos rīkus un programmatūras izstrādi ar elektroniku, robotiku, 3D druku un modelēšanu, viedajiem sensoriem un lietu internetu. Protams, programmā bija izstrādāti arī pilnīgi virtuāli prototipi un dažādas lietotnes, bet mēs bieži devām priekšroku tehnoloģijām, kurām ir spēcīga ilgtspējas dimensija, piemēram, datu apstrādes algoritmiem, kas ir saistīti ar veselības uzlabošanu vai klimatneitralitātes stiprināšanu," stāsta A. Berdņikovs.

Stiprina uzņēmuma tirgus konkurētspēju

"Semantic Intelligence" izstrādā industriāla līmeņa intelektuālā īpašuma analīzes platformu farmācijas nozarei. "Platforma izmanto milzīgu un sarežģītu datu apjomu. Ir plānots, ka platformā vienlaikus strādās daudz lietotāju no visas pasaules. Mums bija nepieciešams saprast, cik esošā sistēmas arhitektūra tam ir tehniski gatava. Tāpēc dalība šajā programmā bija loģisks lēmums," saka "Semantic Intelligence" dibinātāja Vita Stūre.

Programmā bija plānots veikt divas galvenās aktivitātes: platformas padziļinātu testēšanu, izmantojot vairākus iepriekš definētus informācijas meklēšanas scenārijus, un platformas arhitektūras auditu, emulējot daudzu lietotāju platformas izmantošanu vienlaikus.

"Abus uzdevumus veiksmīgi īstenojām, iegūstot ļoti vērtīgu tālākās produkta attīstības ceļa karti," saka V. Stūre.

Ar Latvijas Universitātes Ķīmijas fakultātes ekspertiem uzņēmums bija sadarbojies jau iepriekš. Taču šajā programmā bija iespēja sistēmas arhitektūras audita veikšanai piesaistīt arī Latvijas Universitātes Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes ekspertu. "Īstenojot projekta aktivitātes, saņēmām no ekspertiem atgriezenisko saiti gan par platformas lietojamības aspektiem no ķīmijas ekspertu viedokļa, gan par nepieciešamību paplašināt platformā pieejamo patentu datu bāzi. Sistēmas audita rezultāti un sniegtās rekomendācijas dos mums iespēju ieviest vairākus būtiskus tehniskus uzlabojumus, tādejādi stiprinot mūsu konkurētspēju tirgū," norāda V. Stūre.

Viņa paredz, ka programmā iegūtais ļaus būtiski paaugstināt sistēmas darbības ātrumu, uzlabojot platformas lietotāju pieredzi, kā arī dos daudz lielāku pārliecību par sistēmas arhitektūras stabilitāti pie liela platformas lietotāju skaita vienlaikus. "Pašlaik farmācijas nozarē strauji pieaug mākslīgā intelekta tehnoloģiju izmantošana jaunu zāļu atklāšanā un izstrādē. "Semantic Intelligence" ir gatava dot savu tehnoloģisko un intelektuālo ieguldījumu nozarē, lai nodrošinātu iespēju inovatīvākajiem nozares uzņēmumiem būtiski paātrināt pētniecības un izstrādes procesus," piebilst V. Stūre.

Programmā nonāk pie pavisam cita risinājuma

Būvniecības tehnoloģiju jaunuzņēmums "Adventum Tech" aktīvi izmanto pieejamās atbalsta programmas. Iepriekš uzņēmums vairākkārt ir piedalījies pirmsakcelerācijas un akcelerācijas programmās, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras biznesa inkubatorā.

"Mūsu jaunā prototipa izstrādei "Prototech" šķita piemērots atbalsta instruments," saka "Adventum Tech" dibinātājs Ņikita Gorbatko.

Uzņēmuma izstrādātā ierīce mēra nesošo būvkonstrukcijas noslodzi, sniedzot būvinženieriem pilnu ainu par uzraudzīto būvkonstrukciju "uzvedību". Iegūto informāciju speciālisti var izmantot efektīvākai un precīzākai lēmumu pieņemšanai, tādējādi samazinot projekta riskus, parūpējoties par drošāku būvobjekta darba vidi un caurskatāmāku būvniecības procesu.

"Adventum Tech" programmu sāka ar ieceri izstrādāt specializētu elektronisko plati, kas ļaus pilnveidot tā radīto inovatīvo būvkonstrukciju noslodzes mērīšanas ierīci, ļaujot optimizēt ražošanas izmaksas un paaugstināt uzņēmuma konkurētspēju. Šo uzdevumu uzņēmās Rīgas Tehniskās Universitātes Inovatīvu produktu izstrādes nodaļas speciālisti. Ņ. Gorbatko skatījumā lielākais ieguvums programmā bija iespēja iegūt citu speciālistu viedokli, redzējumu un tehnisko izpildījumu savai iecerei.

Palīdz salikt komatus

"Asya.ai" komanda ir novērojusi, ka esošajiem rīkiem, kas piemēroti latviešu valodas gramatikas un stila labošanai, ir šaurs funkciju klāsts un liels kļūdu procents, tādējādi tie ievērojami atpaliek no citām valodām paredzētajiem rīkiem. Tāpat visi populārie valodas labošanas rīki ir pieejami tikai lielajām valodām, un latviešu valoda nav starp tām. Tā komandai radās ideja par mākslīgā intelekta rīku kopumu, kas palīdz tekstā pareizajās vietās ievietot komatus. "Īpaši būtiski tas ir biznesa sektorā – uzkrītošas pareizrakstības kļūdas uzņēmuma e-pasta ziņās klientam var sabojāt iespaidu par uzņēmumu," uzsver "Asya.ai" projektu vadītājs Matīss Reinšmits.

Uzzinot par "Prototech" piedāvātajām iespējām un iespējamo finanšu atbalstu prototipa izstrādei, komanda nolēma pieteikt savu ieceri dalībai programmā. Programmas sākumā bija iecerēts izveidot vienkāršus pareizrakstības modeļus, kas spēj ar vismaz 70% precizitāti uzlabot pareizrakstību. Taču sadarbībā ar Rīgas Tehniskās universitātes zinātnisko darbaspēku tika izveidoti ne tikai pareizrakstības modeļi ar 80–90% precizitāti, bet arī izstrādāti pieturzīmju un stila modeļi ar līdzvērtīgu precizitāti.

"Rezultātā vietnē "salieckomatus.lv" jebkurš var ievietot savu tekstu latviešu valodā un saņemt ieteikumus par šī teksta pareizrakstību, gramatiku un stilu," saka M. Reinšmits.

Komanda vēlas turpināt uzlabot produkta funkcionalitāti un kvalitāti, lai varētu to pilnvērtīgi piedāvāt tirgū. Paredzētas arī papildu funkcijas, lai produkts būtu vērtīgs gan personīgajām un profesionālajām, gan arī izglītības vajadzībām, piemēram, iecerēts to papildināt ar pārfrāzēšanas iespēju, teksta stila maiņu, automātiska kopsavilkuma izveidi u.c. "Vēl tālākā nākotnē šo risinājumu varētu pielāgot arī citām mazajām Eiropas valodām, jo šobrīd tirgū pieejamie rīki ir vērsti uz lielajām valodām, piemēram, angļu, citas valodas atstājot novārtā," teic M. Reinšmits.

Veicina jaunu biznesa ideju attīstību

Prototipēšanas atbalsta programmā "Prototech" bija divi uzsaukumi. Pirmajā tika saņemti 29 pieteikumi, bet otrajā – 77. Kopumā atbalstu saņēma 30 prototipu autori katrs līdz 15 tūkstošiem eiro.

Tehnoloģiju biznesa centra mērķis ir sniegt atbalstu jaunajiem potenciālajiem uzņēmējiem, lai veicinātu biznesa ideju attīstību. Sadarbībā ar augstskolām centrs sniedz atbalstu pētniecībai, ideju attīstībai, prototipēšanai un Latvijas zinātnes sasniegumu pārvēršanai konkurētspējīgos uzņēmējdarbības projektos.

Tehnoloģiju biznesa centrs īsteno ne vien "Prototech", bet arī programmu "Inovāciju akadēmija", kurā atbalstīti teju 100 ideju autori. Tehnoloģiju biznesa centru finansē Norvēģijas finanšu instruments.

Finansējums līdzšinējā programmā ir izsmelts, bet Tehnoloģiju biznesa centrs šobrīd pārtop par Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Tehnoloģiju pārstāvniecību Rīgā. Jau šī gada martā tiek plānots uzsaukums biznesa inkubācijas programmā, kurā paredzēts arī atbalsts prototipu izstrādei.

Prototipēšanas atbalsta programma "Prototech" tiek īstenota sadarbībā ar Latvijas zinātnes universitātēm un ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Tehnoloģiju biznesa centra un Norvēģijas finanšu instrumenta Latvijā atbalstu. Strādājam kopā konkurētspējīgai Eiropai.