Informācija par projekta "Inovāciju motivācijas programma" ieviešanu

Projekta rezultāti 2018. gada divpadmsit mēnešos

2018. gada divpadsmit mēnešos, LIAA "Inovāciju motivācijas programma"  aktīvi organizējusi aktivitātes darbības plānā noteikto mērķu sasniegšanai. Programmas ietvaros ir norisinājušās aktivitātes dažādām sabiedrības mērķa grupām un noslēgti vairāki iepirkumu līgumi, par aktivitāšu īstenošanu ilgākā laika periodā.

Projekta ietvaros ir notikuši trīs tīklošanās semināri. Semināru mērķis ir radīt tikšanās vietu uzņēmējdarbības uzsācējiem un jau esošiem uzņēmējiem, iedvesmoties un aprunāties gan ar lektoriem, gan savā starpā.  Šogad notikuši trīs semināri - “Mans veiksmes elements – prezentācija”, „Veiksme un pieredze pūļa finansējumā”, “Zīmols – (n.) stāsts, kas nekad neapstājas”. Visus trīs seminārus kopumā apmeklēja vairāk kā divsimts dalībnieku.

LIAA sadarbībā ar Riga TechGirls organizēja 5 meistarklašu sēriju jaunajiem uzņēmējiem un ideju autoriem. Šo piecu meistarklašu mērķis bija veicināt izpratni par sava jaunuzņēmuma izveidošanu, biznesa modeļa izstrādi, klientu izpēti un prototipēšanu, komandas veidošanu, idejas prezentēšanu un izaugsmes stratēģijām. Meistarklases vadīja speciālisti ar lielu jaunuzņēmumu veidošanas un trenēšanas pieredzi gan no Latvijas, gan ārvalstīm.

Turpinot uzņēmējdarbības un inovāciju veicinošus pasākumus jauniešu vidū, pirmajā ceturksnī organizēta tikšanās ar Biznesa augstskolas “Turība” 2. kursa studentiem, kuras laikā sniegta informācija par LIAA īstenotajām atbalsta programmām uzņēmējdarbībai un atbalstu jaunuzņēmumiem.

Programmas ietvaros tika atbalstīts Banku augstskolas rīkotais biznesa simulācijas konkurss “Bizness 24h”, kurā kopumā piedalījās 600 dalībnieki. Konkursa ietvaros, vairākos pasākumos LIAA informēja jauniešus par LIAA pakalpojumiem un uzņēmējdarbības uzsākšanas iespējām.

Veicinot jauniešiem iespēju iegūt pieredzi uzņēmējdarbības reālajā vidē, kā arī attīstot prasmes izaugsmes treniņos un attīstot spēju inovēt, apgūt prototipēšanu u.c. darbības, Inovāciju motivācijas programma ir atbalstījusi virkni JA Latvija rīkotus pasākumus.

10. martā sadarbībā ar JA Latvija norisinājās Vislatvijas Skolēnu mācību uzņēmumu Pavasara gadatirgus CITS BAZĀRS t/c Domina. Pasākumā piedalījās 270 Skolēnu mācību uzņēmumi, kopā pulcējot 800 dalībniekus no visas Latvijas. Pasākuma mērķis ir veicināt skolēnu uzdrīkstēšanos pieņemt pastāvīgus lēmumus un pārbaudīt savas spējas uzņēmējdarbības vidē. Kā ierasts, žūrijas komisija vērtēja SMU astoņās kategorijās.

No 10. līdz 12. maijam Jūrmalā notika Jauno uzņēmēju dienas, kas ir gada nozīmīgākais pasākums labākajiem JA Latvija skolēnu mācību uzņēmumu (SMU) un studentu Start-Up programmu dalībniekiem. Tiesības pārstāvēt Latviju Eiropas labāko mācību uzņēmumu konkursā Belgradā šī gada jūlijā izcīnīja SMU „Safe&Stable” no Valmieras tehnikuma ar izstrādājumu — specializētu spieķi cilvēkiem ar kustību un redzes traucējumiem, kas aprīkots ar inovatīvu sensoru. Finālā Belgradā „Safe&Stable” Safe&Stable ieguva vienu no konkursa prestižākajām balvām - FedEx Access Award un pierādīja sevi kā inovatīvu un eksporta spējīgu uzņēmumu.

No 25. līdz 26. jūnijam Rīgā notika JA Europe Enterprise Challenge - Eiropas studentu jaunuzņēmumu konkursa fināls, kas pulcēja 16 studentu jaunuzņēmumu (start-up) komandas no visas Eiropas.  Ikvienam interesentam bija iespēja iepazīties ar jaunuzņēmumu izstrādātajiem projektiem, biznesa idejām un iepazīties ar komandu tālejošiem biznesa mērķiem. Latviju pārstāvēja uzņēmums „Plūkt”, kura projekts, ar rokām plūkta pļavu augu tēja ieguva otro vietu. Pirmo vietu un Eiropas labākā jaunuzņēmuma titulu, balvā iegūstot 2000 eiro, ieguva komanda „Biofy” no Spānijas.  

No 6. līdz 11. augustam Ventspilī norisinājās praktiskās uzņēmējdarbības un līderības nometne "Junior Achievement Unlocked 2018". Trīsdesmit trīs talantīgākajiem vidusskolēniem no visas Latvijas tika dota iespēja nostiprināt un apgūt jaunas zināšanas izaugsmes treniņos praktiskās biznesa darbnīcās. Ar viņiem strādāja mentori - Latvijā atpazīstami un veiksmīgi uzņēmēji un augstākā līmeņa vadītāji.

Turpinot pedagogu apmācības, lai pedagogi uzlabotu savas kompetences darbā ar jauniešiem un spētu labāk tiem iemācīt izprast uzņēmējdarbības dažādos aspektus – tehnoloģiju un rīku pielietošana mācību procesā, tendences uzņēmējdarbībā un zīmolvedībā, šogad notikuši trīs A līmeņa skolotāju kursi, kuros kopumā tika apmācīti 180 skolotāji no visas Latvijas. Notikušas arī divu dienu skolotāju apmācības inovatīvu SMU izveidē un konsultēšanā.

Septembrī notika piecu semināru cikls “Skolēnu mācību uzņēmumu darbnīca 2018”. Semināru mērķis ir sekmēt inovatīvas uzņēmējdarbības attīstību Latvijā, kā arī informēt skolotājus un jauniešus par praktisku uzņēmējdarbības apguves iespēju skolās.

Šogad aizvadīta ceturtā Latvijas skolēnu, jauniešu un skolotāju uzņēmējdarbības konference #Uzdrīksties uzvarēt. Konferenci organizē Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) un Latvijas lielākā izglītības organizācija Junior Achievement Latvia (JA Latvia), lai iedrošinātu Latvijas jauniešus pievērsties uzņēmējdarbībai, attīstītu jauniešos prasmi un uzņēmību realizēt savas biznesa idejas un veiksmīgi īstenot mārketinga aktivitātes. Konference ik gadu vienkopus pulcē gan jaunos uzņēmējus, gan dažādu nozaru ekspertus, kuri dalās pieredzē un ieteikumos par pirmajiem soļiem uzņēmējdarbībā, kā izvirzīt augstus mērķus, tiecoties uz panākumiem. Šogad konference pulcēja rekordlielu skolēnu skaitu – 3000 jauniešu no visas Latvijas. Ar saviem pieredzes stāstiem dalījās Aigars Nords, Krists Avots, Alise Dīrika, Gatis Mūrnieks, Kaspars Gorkšs, un daudzi citi Latvijā pazīstami uz veiksmīgi nozaru pārstāvji.

Turpinot ikgadējo tradīciju, 8. decembrī vairāk nekā 30 000 apmeklētāju smēlās iedvesmu skolēnu lolotos mācību uzņēmumos, iegādājoties Ziemassvētku dāvanas un ikdienā noderīgas preces skolēnu mācību uzņēmumu (SMU) stendos Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) projekta “Inovāciju motivācijas programmas” ietvaros organizācijas Junior Achievement (JA Latvia) īstenotajā SMU Ziemassvētku  gadatirgū “CITS BAZĀRS”. Tirzniecības centrā Domina Shopping pulcējās vislabākie SMU no visas Latvijas 170 stendos.  Stendus vērtēja pamatskolas un vidusskolas grupās, septiņās kategorijās - “Inovatīva biznesa ideja” “Komerciālākais SMU produkts”,“Labākais stends”,“Uz zināšanām balstīts produkts”,“Sociāli atbildīgākais uzņēmējs,“Labākā pārdošanas komanda”, “Sociālo mediju aktivitāte”.  Par inovatīvāko biznesa ideju vidusskolu grupā tika nominēts SMU “Circulus” no Āgenskalna Valsts ģimnāzijas ar produktu - inovatīvo cirkuli, kura pamatā ir gultnis. Pamatskolu grupā, šajā kategorijā par labāko tika atzīts “Slimezsshop” no Ogres 1.vidusskolas, kura produkts ir elastīga masa, kas ieņem formu, ar ko var rotaļāties. Uzvarētāji balvu saņēma no Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras.

Līdztekus citiem LIAA pasākumiem visa gada garumā noticis forums “Valsts atbalsta biznesu” Valmierā, Liepājā un Jelgavā. Forumā LIAA kopā ar ALTUM informēja par administrētajām valsts atbalsta programmām.

Šogad aizvadīti trīs hakatoni, kuru laikā, pieredzējušu mentoru vadībā tika radīti vairāki jauni produkti un pakalpojumi. “Papildinātā un virtuālā realitātes (AR/VR)” hakatons Valmierā, 3D printēšanas tehnoloģiju entuziastus apvienoja „3D printēšanas tehnoloģiju hakatons”, savukārt pēdējais šī gada hakatons “Open Data Hackathon 2018” notika no 28. līdz 29. septembrim 97 metrus augstajā Rīgas radio un televīzijas tornī. Kopumā pasākumā piedalījās 75 dalībnieki, veidojot 11 komandas. 24 stundu radošā programmēšanas un izstrādes darbā tika radītas inovatīvas tīmekļa un mobilās lietotnes, kas balstītas uz atvērto datu izmantošanu un pielietošanu četros virzienos - transports, kultūra, reģioni un tūrisms.

"Inovāciju motivācijas programma" piedalījās sarunu festivālā LAMPA, Cēsīs, atbalstot festivāla mērķi - rosināt cilvēku interesi par Latvijā un pasaulē notiekošo, radot platformu cieņpilnai viedokļu un ideju apmaiņai. Aizraujošā divu dienu programmā, darbnīcās un diskusijās par to, kā satuvināt uzņēmējdarbību ar zinātni, efektīvāk vadīt pilnveidošanās procesus uzņēmējdarbībā un sevī, kā arī ar ko Latvija ir pievilcīga pasaulei, dalījās dažādu nozaru pārstāvji. Kopumā sarunu festivālu LAMPA apmeklēja 16 000 cilvēku.

Šogad lielākais Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) projekta “Inovāciju motivācijas programmas” ietvaros rīkotaijs pasākums sadarbībā ar komercializācijas platformu Komercializācijas Reaktors (Commercialization Reactor), ko līdzfinansēja ERAF projekta "Inovāciju motivācijas programma" un “Tehnoloģiju pārneses programma” ietvaros, bija pirmā starptautiskā zinātniskā start-up konference Magnetic Latvia "Deep Tech Atelier", kas norisinājās Rīgā, no 14. līdz 16. aprīlim. Konferenci apmeklēja vairāk nekā 400 dalībnieki. Konferences laikā ikvienam interesentam tika sniegta iespēja izveidot zinātnisko jaunuzņēmumu komandu, piedaloties Commercialization Reactor 12th Ignition Event, ko jau divpadsmito reizi astoņu gadu laikā rīko "Komercializācijas Reaktors". Papildus 40 Latvijā radītu tehnoloģiju projektu vadītājiem tika dota unikāla iespēja saņemt komercializācijas padomus no starptautiska ekspertu paneļa (ASV, Krievija, Lielbritānija, Vācija, u.c.), ko veidoja izcili zinātniskie eksperti, veiksmīgi jaunuzņēmēji, globāli industrijas pārstāvji un jaunuzņēmumu akselerātori. Jaunuzņēmumu sacensību „Deep Tech Atelier Start-up Competition” pusfinālam tika atlasīts 21 augsto tehnoloģiju jaunuzņēmums, kurus vērtēja un apbalvoja starptautiska žūrija. Žūrijā tika pārstāvēti vairāki starptautiski uzņēmumi - ABC Accelerator Silicon Valley, Schaeffler AG, Commercialization Reactor Fund, Imprimatur Capital, kā arī Latvijas Biznesa Enģeļu Tīkls (LATBAN) un Buildit. Savukārt veiksmīgākie četri jaunuzņēmumi finālā saņēma vērtīgas balvas un atbalstu. Konferences noslēgumā tika paziņots arī nākamā gada “Deep Tech Atelier” norises laiks - 2019. gada 11.- 13. aprīlis.

Pēdējajā ceturtajā cetursknī, aktīvi turpinājies darbs pie 2019. gada “Deep Tech Atelier” konferences norises. 27. novembrī LU Dabaszinātņu akadēmiskajā centrā norisinājās Deep Tech Atelier piedāvā “Bobs Dorfs Rīgā, kur ar savu lekciju kā arī piedaloties paneļdiskusijā uzstājās pasaulē atzīts start-up eksperts, pieredzējis uzņēmējs, grāmatas “The Startup Owner’s Manual” līdzautors Bobs Dorfs. Viņš tiek uzskatīts par otro pasaulē zinošāko Klientu izpētes (Customer Development) un Biznesa modelēšanas (Business Modeling) ekspertu, uzstājas starptautiskās konferencēs, ir pasniedzējs vairākās pasaules universitātēs, konsultē start-up uzņēmumus, inkubatorus, valsts iestādes un korporācijas visā pasaulē. Grāmata “The Startup Owner’s Manual” ir visaptverošākā līdz šim radītā “ceļa karte” start-up veidotājiem, un tiek izmantota kā galvenā rokasgrāmata Klientu izpētē un Lean metodes pielietošanā vairāk kā 450 universitātēs visā pasaulē.

5. decembrī noslēdzās “DEMOLA Latvia 2018” rudens sezona. Aktivitātes noslēgumā tika sniegtas fināla prezentācijas par 10 dažādu uzņēmumu – «Latvijas Dzelzceļš», «SAF Tehnika», «Johnson&Johnson», «Tieto», «Balta», «Forevers», «Telema», «Hansab», «Metropolis Riga» un «Amigo» – problēmsituācijām. Četru mēnešu garumā norisinājās aktīvs darbs ar komandām un dalībuzņēmumiem, lai sasniegtu izvirzītos mērķus un veiksmīgi izstrādātu konceptrisinājumus iesniegtajām problēmām.

7. augustā, jau desmito reizi tika atklāts inovatīvo biznesa ideju konkurss “Ideju kauss 2018”. Konkursam pieteicās 352 dalībnieki ar 160 biznesa idejām. Izvirzītās idejas iesniegtas IT, e-pakalpojumu platformu, ēdināšanas, transporta, loģistikas, tūrisma nozarēs.  Otrajā kārtā tika izvirzītas 79, bet fināla prezentācijas sniedza divpadsmit inovatīvāko ideju komandas. Dalībniekiem tika dota iespēja piedalīties apmācību vebināros. Vebināru laikā dalībnieki varēja apgūt iemaņas par - digitālo un satura mārketingu, finanšu plānošanu, tirgus izpēti, biznesa ideju validāciju, kā arī prezentācijas prasmes. Vebinārus pasniedz lektori, praktizējoši uzņēmēji un savas nozares eksperti. Konkursa noslēguma pasākums notika 6. decembrī kur krāšņā apbalvošanas ceremonijā tika apbalvoti divpadsmit finālisti, kā arī trīs laureāti - 1.vietu un 7000 euro naudas balvu konkursā ieguva ideja “Diegu meistars”, 2.vietu un 5000 euro naudas balvu – “Bee Life Saver “, un 3.vietu un 3000 euro – “Professor Oliver”.