Informācija par projekta "Inovāciju motivācijas programma" ieviešanu

Projekta rezultāti 2018. gada deviņos mēnešos

2018. gada pirmajos deviņos mēnešos LIAA "Inovāciju motivācijas programma" turpina aktīvi organizēt aktivitātes darbības plānā noteikto mērķu sasniegšanai. Programmas ietvaros ir norisinājušās aktivitātes dažādām sabiedrības mērķa grupām un noslēgti vairāki iepirkumu līgumi par aktivitāšu īstenošanu ilgākā laika periodā.

Rudenī turpinās DEMOLA Latvia rudens sesija kurā startē dalībnieki – 60. Šajā sezonā piedalīsies 9 uzņēmumi ar 8 problēmsituācijām.

LIAA Inovāciju motivācijas programmas ietvaros piedalījās Banku augstskolas rīkotajā biznesa simulācijas konkursā “Bizness 24h”, kurā kopumā piedalījās 600 dalībnieki. Konkursa ietvaros, vairākos pasākumos LIAA informēja jauniešus par LIAA pakalpojumiem un uzņēmējdarbības uzsākšanas iespējām.

Projekta ietvaros ir notikuši trīs tīklošanās semināri. Semināru mērķis ir radīt tikšanās vietu uzņēmējdarbības uzsācējiem un jau esošiem uzņēmējiem, iedvesmoties un aprunāties gan ar lektoriem gan savā starpā.  

Pirmā tīklošanās semināra tēma bija “Mans veiksmes elements – prezentācija”, kurā savā pieredzē par lielākajiem izaicinājumiem ceļā uz perfektu prezentāciju dalījās Diāna Lāce no OverKill Ventures un Sandis Kondrāts no Anatomy Next. Otrā tīklošanās semināra tēma bija „Veiksme un pieredze pūļa finansējumā” ”, kurā uzstājās finanšu speciāliste Monta Tija Valkovska, AS Capitalia, līdzdibinātājs un vadītājs SIA Greynut Kristiāns Līcis, kā arī Didzis Dubovskis SIA GameChanger Audio līdzdibinātājs. Lektori seminārā dalījās ar pieredzes stāstiem par to kā savu ideju pārvērst inovatīvā biznesā, izmantojot pūļa finansējumu.

Piedaloties teju 90 dalībniekiem septembra sākumā notika trešais tīklošanās seminārs ar tēmu “Zīmols – (n.) stāsts, kas nekad neapstājas”, kurā ar savu pieredzi zīmolizveides procesā  dalījās Miķelis Baštiks (Asketic), Signe Lonerte (Luminor), Inguss Reizenbergs (Gemoss).

Turpinot uzņēmējdarbības un inovāciju veicinošus pasākumus, 21. martā tika organizēta tikšanās ar Biznesa augstskolas “Turība” 2. kursa studentiem, kuras laikā sniegta informācija par LIAA īstenotajām atbalsta programmām uzņēmējdarbībai un atbalstam jaunuzņēmumiem.

Veicinot jauniešiem iespēju iegūt pieredzi uzņēmējdarbības reālajā vidē, kā arī attīstot prasmes izaugsmes treniņos un attīstot spēju inovēt, apgūt prototipēšanu u.c. darbības, Inovāciju motivācijas programma ir atbalstījusi virkni JA Latvija rīkotus pasākumus.

10. martā sadarbībā ar JA Latvija norisinājās Vislatvijas Skolēnu mācību uzņēmumu Pavasara gadatirgus CITS BAZĀRS t/c Domina. Pasākumā piedalījās 270 Skolēnu mācību uzņēmumi, kopā pulcējot 800 dalībniekus no visas Latvijas. Pasākuma mērķis ir veicināt skolēnu uzdrīkstēšanos pieņemt pastāvīgus lēmumus un pārbaudīt savas spējas uzņēmējdarbības vidē. Kā ierasts, žūrijas komisija vērtēja SMU astoņās kategorijās.

No 10. līdz 12. maijam Jūrmalā notika Jauno uzņēmēju dienas, kas ir gada nozīmīgākais pasākums labākajiem JA Latvija skolēnu mācību uzņēmumu (SMU) un studentu Start-Up programmu dalībniekiem. Tiesības pārstāvēt Latviju Eiropas labāko mācību uzņēmumu konkursā Belgradā šī gada jūlijā izcīnīja SMU „Safe&Stable” no Valmieras tehnikuma ar izstrādājumu — specializētu spieķi cilvēkiem ar kustību un redzes traucējumiem, kas aprīkots ar inovatīvu sensoru. Finālā Belgradā „Safe&Stable” Safe&Stable ieguva vienu no konkursa prestižākajām balvām - FedEx Access Award un pierādīja sevi kā inovatīvu un eksporta spējīgu uzņēmumu.

No 25. līdz 26. jūnijam Rīgā notika JA Europe Enterprise Challenge - Eiropas studentu jaunuzņēmumu konkursa fināls, kas pulcēja 16 studentu jaunuzņēmumu (start-up) komandas no visas Eiropas.  Ikvienam interesentam bija iespēja iepazīties ar jaunuzņēmumu izstrādātajiem projektiem, biznesa idejām un iepazīties ar komandu tālejošiem biznesa mērķiem. Latviju pārstāvēja uzņēmums „Plūkt”, kura projekts, ar rokām plūkta pļavu augu tēja ieguva otro vietu. Pirmo vietu un Eiropas labākā jaunuzņēmuma titulu, balvā iegūstot 2000 eiro, ieguva komanda „Biofy” no Spānijas.  

No 6. līdz 11. augustam Ventspilī norisinājās praktiskās uzņēmējdarbības un līderības nometne "Junior Achievement Unlocked 2018". Trīsdesmit trīs talantīgākajiem vidusskolēniem no visas Latvijas tika dota iespēja nostiprināt un apgūt jaunas zināšanas izaugsmes treniņos praktiskās biznesa darbnīcās. Ar viņiem strādāja mentori - Latvijā atpazīstami un veiksmīgi uzņēmēji un augstākā līmeņa vadītāji.

Augusta nogalē, Rīgā, notika divu dienu pedagogu apmācības SMU programmas apgūšanā, lai pedagogi uzlabotu savas kompetences darbā ar jauniešiem un spētu labāk tiem iemācīt izprast uzņēmējdarbības dažādos aspektus – tehnoloģiju un rīku pielietošana mācību procesā, tendences uzņēmējdarbībā un zīmolvedībā.

Septembrī notika piecu semināru cikls “Skolēnu mācību uzņēmumu darbnīca 2018”. Semināru mērķis ir sekmēt inovatīvas uzņēmējdarbības attīstību Latvijā, kā arī informēt skolotājus un jauniešus par praktisku uzņēmējdarbības apguves iespēju skolās.

Līdztekus citiem LIAA pasākumiem noticis forums “Valsts atbalsta biznesu” Valmierā, Liepājā un Jelgavā. Forumā LIAA kopā ar ALTUM informēja par administrētajām valsts atbalsta programmām.

Šogad aizvadīti trīs hakatoni kuru laikā pieredzējušu mentoru vadībā tika radīti vairāki jauni produkti un pakalpojumi. “Papildinātā un virtuālā realitātes (AR/VR)” hakatons Valmierā, bet 3D printēšanas tehnoloģiju entuziastus apvienoja „3D printēšanas tehnoloģiju hakatons”.

Pēdējais šī gada hakatons “Open Data Hackathon 2018” notika no 28. līdz 29. septembrim Rīgas radio un televīzijas tornī 97 metru augstumā. Kopumā pasākumā piedalījās 75 dalībnieki, veidojot 11 komandas. 24 stundu radošā programmēšanas un izstrādes darbā tika radītas inovatīvas tīmekļa un mobilās lietotnes, kas balstītas uz atvērto datu izmantošanu un pielietošanu četros virzienos - transports, kultūra, reģioni un tūrisms. Visas hakatonā radītās lietotnes tika izstrādātas, izmantojot atvērtos datus, kurus nodrošināja Latvijas atvērto datu portals, kā arī citi hakatona atbalstītāji. Dalībniekus mentorēja gan Latvijā, gan pasaulē atzīti atvērto datu eksperti - inteliģento transporta sistēmu eksperts Daniels Volfs (Vācija), bijušais IBM Datu pārvaldības risinājumu grupas direktors Stīvens Adlers (ASV), ģeotelpisko datu eksperts Karels Čarvats (Čehija), datu vizualizācijas un datu žurnālistikas eksperte Nika Aleksejeva, atvērto un saistīto datu eksperts Uldis Bojārs, atvērto datu eksperts Toms Ceļmillers, UI/UX eksperts Pēteris Jurčenko, kā arī eazyBI dibinātājs un atvērto datu eksperts Raimonds Simanovskis. Galveno balvu ieguva projekts “CareQueue”, izstrādājot aplikāciju, kurā iespējams noskaidrot visu pirmsskolas iestāžu atrašanos un pieejamību. Risinājumam tika izmantotas četras atvērto datu kopas no Rīgas pašvaldības un Latvijas atvērto datu portāla.

Līdz šim lielākais pasākums, ko LIAA realizēja sadarbībā ar komercializācijas platformu Komercializācijas Reaktors (Commercialization Reactor), ko līdzfinansēja ERAF projekta "Inovāciju motivācijas programma" un “Tehnoloģiju pārneses programma” ietvaros, bija pirmā starptautiskā zinātniskā start-up konference Magnetic Latvia "Deep Tech Atelier", kas norisinājās Rīgā, no 14. līdz 16. aprīlim. Konferenci apmeklēja vairāk nekā 400 dalībnieki. Konferences laikā ikvienam interesentam tika sniegta iespēja izveidot zinātnisko jaunuzņēmumu komandu, piedaloties Commercialization Reactor 12th Ignition Event, ko jau divpadsmito reizi astoņu gadu laikā rīko "Komercializācijas Reaktors". Papildus 40 Latvijā radītu tehnoloģiju projektu vadītājiem tika dota unikāla iespēja saņemt komercializācijas padomus no starptautiska ekspertu paneļa (ASV, Krievija, Lielbritānija, Vācija, u.c.), ko veidoja izcili zinātniskie eksperti, veiksmīgi jaunuzņēmēji, globāli industrijas pārstāvji un jaunuzņēmumu akselerātori. Jaunuzņēmumu sacensību „Deep Tech Atelier Start-up Competition” pusfinālam tika atlasīts 21 augsto tehnoloģiju jaunuzņēmums, kurus vērtēja un apbalvoja starptautiska žūrija. Žūrijā tika pārstāvēti vairāki starptautiski uzņēmumi - ABC Accelerator Silicon Valley, Schaeffler AG, Commercialization Reactor Fund, Imprimatur Capital, kā arī Latvijas Biznesa Enģeļu Tīkls (LATBAN) un Buildit. Savukārt veiksmīgākie četri jaunuzņēmumi finālā saņēma vērtīgas balvas un atbalstu. Konferences noslēgumā tika paziņots arī nākamā gada “Deep Tech Atelier” norises laiks - 2019. gada 11.- 13. aprīlis.

"Inovāciju motivācijas programma" piedalījās arī sarunu festivālā LAMPA, Cēsīs, atbalstot festivāla mērķi - rosināt cilvēku interesi par Latvijā un pasaulē notiekošo, radot platformu cieņpilnai viedokļu un ideju apmaiņai. Aizraujošā divu dienu programmā, darbnīcās un diskusijās par to, kā satuvināt uzņēmējdarbību ar zinātni, efektīvāk vadīt pilnveidošanās procesus uzņēmējdarbībā un sevī, kā arī ar ko Latvija ir pievilcīga pasaulei, dalījās dažādu nozaru pārstāvji. Kopumā sarunu festivālu LAMPA apmeklēja 16 000 cilvēku.

7. augustā, jau desmito reizi sākās pieteikšanās inovatīvo biznesa ideju konkursam “Ideju kauss”. Mēneša garumā konkursam pieteicās 352 dalībnieki ar 160 biznesa idejām. Iesniegtās idejas vērtēja 33 dažādu biznesa nozaru eksperti, augstskolu lektori un biznesa inkubatoru vadītāji. Nākamajā kārtā tika izvirzītas 79 idejas. Izvirzītās idejas iesniegtas IT, e-pakalpojumu platformu, ēdināšanas, transporta, loģistikas, tūrisma nozarēs. Dalībniekiem, kuru idejas izvirzītas otrajai kārtai, tiek dota iespēja piedalīties apmācību vebināros, kuru laikā iespējams pilnveidot savu konkursa ideju. Vebināru laikā dalībnieki varēs apgūt dažādas tēmas - digitālo un satura mārketingu, finanšu plānošanu, tirgus izpēti, biznesa ideju validāciju, kā arī prezentācijas prasmes. Vebinārus pasniedz lektori, praktizējoši uzņēmēji un savas nozares eksperti. Vebināri norisināsies no 29.semtembra līdz 3.novembrim. Konkurss noslēgsies 7. decembrī, kad labākās idejas iegūs naudas balvas tālākai attīstībai.

.