Noslēgusies Latvijas uzņēmēju delegācijas vizīte Portugālē

“Līdz šim šķita, ka Latvija un Portugāle ir divas tālas valstis Eiropā, taču Valsts prezidenta Egila Levita oficiālās vizītes laikā, kuru pavadīja uzņēmēju delegācija jau pēc pirmajām sarunām uzņēmējiem izdevās iegūt vērtīgus kontaktus. Portugāle ir valsts, kur Latvijas uzņēmējs var atrast noieta tirgu nišas produktiem. No Portugāles paveras plašas iespējas eksportēt uz ASV, Brazīliju un Āfriku, jo šīs ir valstis, kurās ir stipra portugāļu ekonomiskā klātesamība. Savukārt Latvija ar Portugāles uzņēmējiem var dalīties pieredzē kā nodrošināt efektīvus digitālos pakalpojumus un ieiet Ziemeļeiropas valstu tirgos,” uzsver Latvijas un investīciju attīstības aģentūras (LIAA) direktors Kaspars Rožkalns.

No 11. līdz 14. aprīlim tika aizvadīta Valsts prezidenta Egila Levita oficiālā vizīte uz Portugāli, kuru pavadīja LIAA organizētā uzņēmēju delegācija 34 cilvēku sastāvā. Vizītes laikā uzņēmēji iepazinās ar Portugāles pieeju inovāciju attīstībā, tikās ar līdzšinējiem un potenciālajiem biznesa partneriem, kā arī piedalījās Portugāles un Latvijas biznesa forumā.

Foruma laikā Valsts prezidents uzsvēra Latvijas izstrādātos risinājumus viedākām pilsētām, efektīvākai un videi draudzīgākai mobilitātei, kiberdrošībai un citām IT jomām, kas var veicināt Portugāles sadarbību ar Latviju.

“Mums ir daudz vairāk kopīgā, nekā mēs domājam. Gan Latvijai, gan Portugālei inovācijas un jaunas tehnoloģijas būs svarīgākie rādītāji abu valstu ekonomiskajai attīstībai. Mums ir kopīgi ekonomikas politikas mērķi, piemēram, klimata neitralitāte un Eiropas Zaļais kurss. Portugāle izmanto jūras un sauszemes vēja enerģiju, savukārt Latvijā zaļais elektroenerģijas ražošanas avots ir hidroelektrostacijas. Mēs atrodamies ģeogrāfiski tālu, taču ar kopīgiem ģeogrāfiskajiem mērķiem,” teica Latvijas Valsts prezidents Egils Levits.

Biznesa forumā tika prezentētas abu valstu uzņēmējdarbības vides un investīciju klimats. Portugāle ir durvis uz ASV tirgu, kā arī visām portugāļu valodā runājošajām valstīm. Savukārt Latvija ir vairāk pieredzējusi digitalizācijā – dažādu procesu ieviešanā un optimizēšanā gan valsts, gan publiskajā un privātajā sektorā.

“Pirmais nozīmīgais solis abu valstu sadarbības attīstībā ir sperts – mēs apzināmies viens otra sniegtās iespējas un redzam potenciālu nākotnē. Portugāle šobrīd visvairāk uz Latviju eksportē tehniku, automašīnas un visu, kas saistīts ar transportu. Mums ir jāveicina sadarbība savā starpā, attīstot eksportu, piemēram, jaunās tehnoloģijās un medicīnā. Lai atrastu kopīgu sadarbību, portugāļu uzņēmējiem ir jāizpēta Latvijas tirgus un pirmos soļus uzņēmēji veica – biznesa tīklošanās pasākumā ar Latvijas uzņēmējiem. Pateicoties tiešajam avioreisam, ir iespēja šo sadarbību paātrināt,” atzīmēja Rita Araujo, Portugāles Tirdzniecības un investīciju aģentūras valdes locekle.  

Latvijas uzņēmuma “H2YO” izpilddirektors Alehandro Blūmentāls biznesa foruma ietvaros pirmo reizi publiski runāja par 3 gadu sadarbību ar Portugāles uzņēmumu “Fonte Viva”. Alehandro atzīst, ka portugāļiem ir labi attīstīta komandas kultūra un šeit ir iespējams notestēt savu produktu lielos uzņēmumos. Tāpat arī portugāļu pieredze dod iespēju uzlabot savu produktu attiecībā uz kvalitātes prasībām. Savukārt “Fonte Viva” komercdirektors Serdžio Lopez atzīst, ka augstu novērtē Latvijas uzņēmumu spēju domāt divus soļus uz priekšu un inovatīvo domāšanu.

Biznesa foruma laikā tika parakstīts sadarbības līgums biomedicīnā starp Šampalimaudas fondu un Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcu, Rīgas Stradiņa universitāti un Rīgas Tehnisko universitāti. “Tas ir labs sākotnējais solis, lai veicinātu savstarpējo sadarbību medicīnas un medicīnas tehnoloģiju pētījumu virzīšanai. Memoranda parakstīšana ar Šampalimaudas fondu veicinās Latvijas infrastruktūras attīstību un jauniešu iesaisti pētniecībā, aizgūstot labāko praksi no Portugāles pieredzes,” sacīja Ilze Kreicberga, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētāja.

Latviju forumā pārstāvēja 34 uzņēmēji no IT, loģistikas, tekstila, izklaides, mēbeļu un ražošanas nozarēm. Savukārt interesi par sadarbības iespējām ar Latvijas uzņēmējiem izrādīja 87 Portugāles uzņēmēji, galvenokārt pārstāvot IT, biotehnoloģiju, lauksaimniecības un ražošanas nozares.

Portugāles - Latvijas biznesa forums
Portugāles - Latvijas biznesa forums
Uzņēmēju delegācija Portugālē
Valsts prezidentu vizītē uz Portugāli pavadīs 34 uzņēmēju delegācija