Atbalsts uzņēmējiem

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Tehnoloģiju biznesa centra programmā "Prototech" atbalstu prototipa izstrādei saņēmuši 30 uzņēmēji un ideju autori. Trīs no tiem izstrādāti viedo materiālu jomā, radot īpašu kamanu prototipu, stiklašķiedras armatūras ražošanas iekārtas 3D modeli un iepakojuma plēvi no biodegradējama brūnaļģes materiāla.

"Viedie materiāli klasiskajā izpratnē ietver dažādus funkcionālus elektronikas materiālus un kompozītmateriālus. Jebkādu jaunu materiālu izstrāde šajā jomā ir ļoti dārga. Atšķirībā no informācijas tehnoloģijām, kur inovācijas var radīt teju jebkurš, kam ir dators, viedo materiālu jomā ar jaunu risinājumu izstrādi nodarbojas augstskolas. Taču inovācijas šajā jomā iespējamas, kad augstskolas licencē savus izgudrojumus uzņēmumiem, kuri ir gatavi tos attīstīt tālāk," saka Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Tehnoloģiju biznesa centra vadītājs Andrejs Berdņikovs.

Viņš piebilst: "Viedie materiāli ir nozīmīgi daudzās jomās – tos izmanto gan kosmosa nozarē, gan celtniecībā. Tiem ir daudz lielāka izturība, tie ir draudzīgāki videi, palīdz cīnīties ar izaicinājumiem enerģētikas nozarē un risina ļoti nozīmīgas mūsdienu problēmas, tai skaitā piedāvājot novatoriskus risinājumus ilgtspējības jomā, mazinot rūpnieciskās darbības negatīvu ietekmi uz ekosistēmām, taupot dabas resursus. Piemēram, viedie materiāli ļauj izstrādāt vieglus, bet izturīgus materiālus, samazinot resursu patēriņu ražošanas procesos, bet bioloģiski noārdāmi polimēri samazina tradicionālās plastmasas radīto vides piesārņojumu. "Prototech" dalībnieki arī risina šādas un līdzīgas problēmas.”

Jauniešiem būs piemērotas kamanas

Kamaniņu braucējs Mārtiņš Rubenis jau ilgstoši ir izstrādājis Latvijas izlases atlētu kamanas. Viņš saskatīja iespēju šīs iestrādes pārvērst vienkāršākā, bet tajā pašā laikā funkcionālā produktā – bērnu un jauniešu kamanās, lai viņi jau no agra vecuma varētu mācīties braukt ar kvalitatīvu inventāru. Tādējādi viņi ātrāk apgūtu izvēlēto sporta veidu un mazinātu traumu risku, kas rodas, izmantojot nekvalitatīvas vai novecojušas kamanas. Turklāt šāds produkts būtu noderīgs ne tikai Latvijā – arī starptautiski ir liela nepieciešamība pēc kvalitatīvām, bet vienlaikus ne dārgām un viegli apkalpojamām bērnu un jauniešu kamanām.

"Nolēmu pieteikties "Prototech" programmā, jo man bija skaidra ideja par to, ko vēlos radīt, bet līdz galam nebija izpratnes, kā to īstenot saviem spēkiem. Programmas laikā izdevās radīt reālu strādājošu rīku un sistematizēt tehnoloģisko process produkta izgatavošanai," teic M. Rubenis.

Sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti "Prototech" programmā tika izstrādāts tehnoloģiskais process elementiem, kas ļaus darināt drošas un finansiāli pieejamas kamanas gados jaunākajai kamaniņu braucēju paaudzei. "Nākamais solis ir sākt pilnvērtīgu ražošanas procesu, kā arī izstrādāt un pilnveidot nākamo komponenšu prototipus," viņš piebilst.

Ātrāk nonāk pie prototipa

SIA "HMP Group" ražo stiklašķiedras armatūru, ar kuru ir iespējams aizstāt metālu. Uzņēmumā bija radusies ideja par inženiertehnisku ierīci, kas savieno stiklšķiedras armatūras stieņus ar specifiski izstrādātu polimēru savienojumu, lai izveidotu armatūras sietu.

"Bijām ieplānojuši sākt šādas iekārtas izstrādi pašu spēkiem, tāpēc iespēja piedalīties "Prototech" programmā bija negaidīta, taču patīkama sakritība. Programmas atbalsts ievērojami saīsināja prototipa izstrādei nepieciešamo laiku," saka "HMP Group" vadītāja Alise Novikova.

Kopā ar Rīgas Tehniskās Universitātes Būvniecības un mašīnzinību fakultātes ekspertiem tika izstrādāts topošās iekārtas 3D modelis, kas kalpo par pamatu iekārtas tālākai izstrādei. Viņa uzsver, ka šis ir ļoti svarīgs solis iekārtas attīstības procesā: "Mēs turpināsim iekārtas tālāko izstrādi saskaņā ar mūsu plānu, nonākot līdz darbspējīgai iekārtai, kas izmantos mūsu stiklašķiedras armatūru."

Prototips kalpo kā pierādījums

Sākotnēji Kitija Paula Melnbārde savu ideju par iepakojumu no aļģēm attīstīja programmā "Inovāciju akadēmija", kur viņa ieguva vērtīgu palīdzība idejas validēšanā. Noslēdzoties šai programmai, tika meklētas iespējas izveidot pirmo protototipu, kura izstrādei bija nepieciešami materiālzinātnieki.

"Iespēja piedalīties "Prototech" parādījās īstajā vietā un laikā, jo tieši šī programma sniedza iespēju sadarbībai ar Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātniekiem," viņa saka.

Ar "Prototech" programmas atbalstu RTU Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultātes Ķīmijas un ķīmijas tehnoloģiju institūta profesora Sergeja Gaidukova komandas uzdevums bija iegūt iepakojuma materiāla prototipu, izmantojot jūraszāļu biomasu, un izveidot materiāla ķīmisko un fizikālo īpašību precīzu raksturojumu. Rezultātā tapa biodegradējams, plēves veida, elastīgs, optiski caurspīdīgs un karstā ūdenī šķīstošs iepakojuma materiāls. "Mums vajadzēja izstrādāt plēvi, kas ir darināta no aļģēm. No aļģēm pašām, protams, atbilstošu plēvi nevar izgatavot, tāpēc sākām skatīties zinātnisko literatūru. Ir zināms, ka no aļģēm var izdalīt īpašu vielu, un no tās var iegūt plēvi, tomēr tīrā šīs vielas plēve nav ar tādu mehāniku un citām īpašībām, kādas klientam bija vajadzīgas. Tāpēc mēs mazliet piekoriģējām sastāvu, lai rezultāts atbilstu tehniskajai specifikācijai: konkrēta šķīdība, konkrēta mehānika, konkrētas vizuālās īpašības," stāsta projekta izpildītāja, Ķīmijas un ķīmijas tehnoloģiju institūta pētniece Anda Barkāne.

K. P. Melnbārde priecājas par programmā izstrādāto prototipu, kas kalpo kā pierādījums, ka šo ideju ir iespējams realizēt. Iecerēts, ka šo materiālu varētu izmantot ķermeņa kopšanas produktu iepakošanā, tādējādi samazinot fosilās bāzes plastmasas iepakojuma apjomu kosmētikas nozarē.

Veicina jaunu biznesa ideju attīstību

Prototipēšanas atbalsta programmā "Prototech" bija divi uzsaukumi. Pirmajā tika saņemti 29 pieteikumi, bet otrajā – 77. Kopumā atbalstu saņēma 30 prototipu autori katrs līdz 15 tūkstošiem eiro.

Tehnoloģiju biznesa centra mērķis ir sniegt atbalstu jaunajiem potenciālajiem uzņēmējiem, lai veicinātu biznesa ideju attīstību. Sadarbībā ar augstskolām centrs sniedz atbalstu pētniecībai, ideju attīstībai, prototipēšanai un Latvijas zinātnes sasniegumu pārvēršanai konkurētspējīgos uzņēmējdarbības projektos.

Tehnoloģiju biznesa centrs īsteno ne vien "Prototech", bet arī "Inovāciju akadēmiju", kurā atbalstīti teju 100 ideju autori. Tehnoloģiju biznesa centru finansē Norvēģijas finanšu instruments, un centrs ir daļa no Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Biznesa inkubatoru struktūras.

Finansējums līdzšinējā programmā ir izsmelts, bet Tehnoloģiju biznesa centrs šobrīd pārtop par Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Tehnoloģiju pārstāvniecību Rīgā. No 29. aprīļa līdz 17. maijam ir atvērts uzsaukums biznesa inkubācijas programmā, kurā atbalsts līdz 20 000 EUR un ar 70% intensitāti ir paredzēts arī prototipu izstrādei.

Prototipēšanas atbalsta programma "Prototech" tiek īstenota sadarbībā ar Latvijas zinātnes universitātēm un ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Tehnoloģiju biznesa centra un Norvēģijas finanšu instrumenta Latvijā atbalstu. Strādājam kopā konkurētspējīgai Eiropai.