Atbalsts uzņēmējiem
Apstiprināta atbalsta programma ārvalstu filmu uzņemšanai Latvijā

No 2024. gada 10. jūnija līdz 10. jūlijam ir atvērta pieteikšanās ārvalstu filmu producentu projektiem valsts budžeta līdzfinansējuma konkursam, kuru administrē Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA).

“Filmu industrija ir ar augstu pievienoto vērtību, jo Latvijas līdzfinansējuma veidā ieguldītie līdzekļi ar uzviju atgriezīsies valsts budžetā pēc projektu realizācijas. Esam gandarīti, ka arī tādi uzņēmumi kā “Netflix” plāno realizēt savu projektu Latvijā. Kopumā kopš 2022. gada ar šīs programmas starpniecību Latvijai izdevies piesaistīt investīcijas 23 miljonu eiro apmērā,” uzsver LIAA direktors Raivis Bremšmits.

Lai saņemtu Latvijas valsts atbalstu, papildu līdzšinējiem nosacījumiem noteikts, ka atbilstoši filmas budžeta plānam pievienotās vērtības nodokļa iemaksām valsts budžetā jāsastāda ne mazāk kā 14% no attiecināmo izmaksu kopsummas. Tāpat paredzēts, ka valsts līdzfinansējuma apmērs būs līdz 20% no līdzfinansējuma līgumā norādīto attiecināmo izdevumu kopsummas. Vienlaikus noteikts, ka, realizējot projektu, pret vienu plānoto līdzfinansējuma eiro jāsasniedz eksporta apjoms vismaz piecu eiro apmērā, tādējādi sekmējot turpmāku nozares izaugsmi, eksporta apgrozījuma kāpumu, kā arī Latvijas ekonomiskā tēla stiprināšanu.

Popularizējot filmu uzņemšanas iespējas, LIAA kopā ar nozares profesionāļiem katru gadu piedalās Berlīnes un Kannu kino festivālos, kur arī šogad izdevies uzrunāt vairākus producentus, kuri plāno savus projektus realizēt Latvijā. Līdz šim viens no redzamākajiem ārvalstu producentu realizētajiem kino darbiem, kurš saņēmis valsts atbalstu ir TV seriāls “SISI”, kurš jau vairākus gadus tiek veidots Latvijā.

Konkursa 7. kārtas plānotais finansējums ir 500 tūkstoši eiro. Iepazīties ar konkursa nolikumu un pieteikties atbalstam var tīmekļa vietnē www.business.gov.lv.

Konkursa mērķis ir piesaistīt ārvalstu finansējumu Latvijas filmu nozarei un citām nozarēm, atbalstot ārvalstu filmu, t.sk. spēlfilmu, animācijas un dokumentālo filmu, kā arī televīzijas filmu uzņemšanu Latvijā.