Investīcijas Atbalsts uzņēmējiem
Latvijas ārējā ekonomiskā pārstāvniecība Norvēģijā vadītāja Nedzvecka

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) ir paplašinājusi Norvēģijas Ārējo ekonomisko pārstāvniecību – no septembra pārstāvniecības vadītāja Evita Nedzvecka pilnībā strādās tikai ar norvēģu investīciju piesaisti, kamēr komandu Oslo papildinājis Austris Keišs, kura pienākumos ir Latvijas eksporta veicināšana Norvēģijā.

"Investīciju piesaistes jomā Norvēģija ir starp 10 lielākajiem investoriem Latvijā, bet 2022. gadā Norvēģija kopā ar Vāciju bija pirmajā vietā pēc Latvijai piesaistīto investīciju projektu skaita (6). Savukārt eksportā Norvēģija ir viens no visstraujāk augošajiem Latvijas tirgiem ar pozitīvu tirgus bilanci – 2022. gadā eksporta kopapjoms uz Norvēģiju bija 631,9 miljoni eiro, uzrādot 33% pieaugumu salīdzinājumā ar gadu iepriekš. Līdz ar to pārstāvniecības paplašināšana ir likumsakarīgs un stratēģiski pārdomāts lēmums, kura rezultāti tiks regulāri izvērtēti. Līdz šī gada beigām plānots pilnībā pabeigt pārstāvniecību paplašināšanos arī Zviedrijā un Vācijā," rezumē LIAA direktors Kaspars Rožkalns.

Kopumā Latvijā darbojas ap 240 Norvēģijas kapitāla uzņēmumu, nodrošinot vairāk nekā 6000 darbavietu.

"Latvija var lepoties, ka pēdējo 5 gadu laikā starp Baltijas valstīm pēc piesaistīto jauno Norvēģijas investoru skaita, investīciju apjoma un plānoto jauno darba vietu skaita esam izteiktos līderos. Latvijā ir ienākuši 12 jauni norvēģu uzņēmumi, kopējam investīciju apjomam pārsniedzot 50 miljonus eiro. Tāpat, uzņēmumu plānos ir radīt vairāk nekā 1000 jaunas darbavietas," stāsta pārstāvniecības vadītāja Evita Nedzvecka.

Viens no atpazīstamākajiem Norvēģijas uzņēmumiem, kurš ienācis Latvijā ar LIAA atbalstu, ir aviokompānija "Norwegian". Kā stāsta "Norwegian Air Resources Latvia" vadītāja Dace Lubāne, starptautisko pakalpojumu centrs Rīgā divarpus gadu laikā ir audzis līdz 170 darbiniekiem. "Norvēģi visvairāk novērtē līdzīgo mentalitāti un darba ētiku, līdztekus izcilajam savienojamam starp abām valstīm," piebilst D. Lubāne.

"Lielākā interese par investīciju iespējām Latvijā ir tieši no Norvēģijas IT un tehnoloģiju uzņēmumiem, kā arī starptautiskajiem biznesa pakalpojumu centriem. Tādēļ priecājos, ka turpmāk pārstāvniecība varēs strādāt ar dubultu jaudu gan investīciju piesaistē, gan Latvijas uzņēmumu eksporta veicināšanā," par pārstāvniecības paplašināšanos piebilst E. Nedzvecka.

"Redzam, ka kopš 2007. gada, kad tika dibināta Norvēģijas Tirdzniecības kamera Latvijā (NCCL), sadarbība starp Latviju un Norvēģiju ir kļuvusi daudz ciešāka un daudzveidīgāka. Šobrīd Latvijā darbojas ļoti spēcīga un aktīva norvēģu biznesa kopiena – NCCL ir viena no lielākajām tirdzniecības kamerām Latvijā, apvienojot vairāk nekā 100 uzņēmumus un individuālos biedrus. Dažādu bilaterālu pasākumu un iniciatīvu plānošanā ļoti cieši sadarbojamies ar Norvēģijas vēstniecību Latvijā, LIAA un citām valsts un pašvaldību iestādēm un nevalstiskajām organizācijām. Tādēļ pozitīvi un ar optimismu raugāmies uz LIAA Norvēģijas pārstāvniecības paplašināšanos, kas pavērtu vēl plašākas sadarbības iespējas starp abām valstīm," uzsver NCCL valdes priekšsēdētājs Matīss Kukainis.