Jaunumi

“Aptuveni nedēļas laikā esam snieguši konsultācijas vairāk nekā 100 Baltkrievijas uzņēmumiem, kuri nopietni izvērtē iespēju par savas darbības pārcelšanu uz Latviju. Paralēli šie uzņēmumi izskata arī citas iespējas, tādēļ izšķiroši svarīga ir ātra rīcība. Šobrīd strādājam ciešā sadarbībā ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi (PMLP), Robežsardzi un finanšu uzraudzības un citām institūcijām, lai sagatavotu atbilstošu un praksē pārbaudītu ceļa karti tiem uzņēmējiem, kuri lems par labu Latvijas piedāvājumam,”

uzsver Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras direktors Kaspars Rožkalns, piebilstot, ka Latvijas piedāvājumu nopietni izvērtē arī vairāki vadošie Baltkrievijas informācijas un komunikāciju tehnoloģiju (IKT) nozares uzņēmumi. To Latvijas sabiedriskā medija portālam rus.lsm.lv apstiprinājis arī uzņēmuma “PandaDoc” dibinātājs Mikita Mikado, norādot, ka Latvijas piedāvājums ir konkurētspējīgs un ir viens no atbilstošākajiem Baltkrievijas IKT nozares uzņēmumiem.

LIAA sadarbībā ar PMLP un citām iesaistītajām iestādēm ir izveidojusi īpašu komandu, kura paātrinātā kārtībā izskata pieteikumus no Baltkrievijas uzņēmējiem un piedāvā iespējamos risinājumus. Tie ietver tā saukto jaunuzņēmumu vīzu vai Eiropas Savienības (ES) Zilās kartes jeb termiņuzturēšanās atļaujas izsniegšanu augsti kvalificētiem speciālistiem un viņu ģimenes locekļiem. Jau šobrīd varam teikt, ka Baltkrievu uzņēmumi ir ieinteresēti izvērtēt Latvijas sniegtās iespējas. Operatīvi sadarbojoties ar PMLP, LIAA ir aizvadījuši arī pirmās Baltkrievijas uzņēmumu klātienes vizītes Latvijā. Kopumā ir sniegtas vairāk nekā 100 konsultācijas, bet 10 uzņēmumi jau ir pieņēmuši lēmumu par daļēju vai pilnīgu savas darbības pārcelšanu uz Latviju.

Latvijas puse prioritāri uzrunā IKT nozarē strādājošos uzņēmumus. Pēc oficiālajiem datiem Baltkrievijā šajā nozarē strādā ap 1700 uzņēmumiem, un viņu galvenais tirgus ir ASV globālās korporācijas. Daļai Baltkrievijas IKT nozares uzņēmumu ir savas pārstāvniecības arī Silīcija ielejā Sanfrancisko, ASV. “IKT nozares bizness ir globāls un piesaistes vietai nav izšķirošas nozīmes, tādēļ cenšamies uzsvērt savas priekšrocības. Baltkrievijas gadījumā tā ir spēja ātri reaģēt un piedāvāt nepieciešamos risinājumus, izpratne par IKT nozares vajadzībām un valodu zināšanas, kā arī biroju telpu pieejamība. Mēs cenšamies uzklausīt uzņēmumu vajadzības un operatīvi risināt problēmas, kas rodas ar dokumentu sakārtošanu. LIAA šobrīd nodrošina visu nepieciešamo atbalstu, komunicējot ar valsts institūcijām un uzrunājot vietējos uzņēmējus. No savas puses vēlamies izteikt pateicību PMLP, Robežsardzei un Ārlietu konsulārajiem departamentiem par veiksmīgo komunikāciju gan ar LIAA, gan ar uzņēmumiem. Ja mēs vēlamies arī turpmāk būtiski uzlabot savus rādītājus investīciju piesaistes jomā, šādām ātrās reaģēšanas vienībām jākļūst par normu,” uzsver K. Rožkalns.

Baltkrievijas uzņēmēji augstu novērtē LIAA aktīvo iesaisti, risinot ar pārcelšanos saistītos jautājumus. Īpaši tiek novērtēta konfidencialitāte, jo saspīlētās politiskās situācijas dēļ uzņēmēji saskaras ar dažādām varas iestāžu sankcijām. Tāpat pirms tik nozīmīgu lēmumu pieņemšanas uzņēmumu vadītājiem ir jāsagatavo arī savi darbinieki, pārrunājot dažādas nianses, tostarp ģimeņu pārcelšanās iespējas. Ņemot vērā šos apstākļus, lielākā daļa Baltkrievijas uzņēmumu pirms galīgā lēmuma pieņemšanas nevēlas publiski komentēt savus nākotnes plānus. Savu atbalstu šajā procesā sniedz arī Latvijas uzņēmumi, kuri sazinās ar saviem sadarbības partneriem Baltkrievijā, iedrošinot pieņemt lēmumu par labu Latvijai.

Jāņa Kovaļevska foto

Jānis Kovaļevskis

Sabiedrisko attiecību speciālists - Komunikācijas un informācijas departaments
janis.kovalevskis [at] liaa.gov.lv