Investīcijas
investīciju projekti 2023. gadā

2023. gadā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) iesaisti realizēti 46 investīciju projekti, kuru kopējais apjoms ir 618,9 miljoni eiro, bet plānoto darba vietu skaits  2513. Investīciju piesaistē LIAA fokusējas uz nozarēm ar augstu pievienoto vērtību, lai ienākošais ārvalstu kapitāls stimulētu straujākas pārmaiņas ekonomikā.

"Ārvalstu uzņēmumu interese par ienākšanu Latvijā joprojām ir pietiekami liela un kopumā šogad strādājām ar 182 projektiem, kuru potenciāls sasniedz 5 miljardus eiro. Ne visi no šiem projektiem realizēsies, bet daļa noteikti kļūs par investīciju veiksmes stāstiem. Mēs redzam, ka liela interese ir par projektiem enerģētikas un IKT jomā, attīstās arī ražošana, paplašinot esošās ražotnes un būvējot jaunas. Piesaistīto investīciju apjoms šogad salīdzinot ar 2022. gadu ir pieaudzis par aptuveni 30%," uzsver LIAA direktora vietniece investīciju un enerģētikas jautājumos Laura Štrovalde.

Investīciju piesaisti sekmēja globālās tendences viedās enerģētikas sektora izaugsmē. Nozare attīstās un tas ietekmē arī investoru interesi par Latviju. Valsts īstenotā politika atjaunojamās enerģijas jomā stimulē jaunu investīciju ienākšanu. Vairāki uzsāktie projekti viedās enerģētikas nozarē ir savstarpēji papildinoši un nākotnē veidos vērtību ķēdi, kas sekmēs gan Latvijas enerģētisko neatkarību, gan sniegs iespēju kļūt par elektroenerģijas eksportētājvalsti. Sava loma ir arī tādiem ekonomikai nozīmīgiem projektiem kā Latvijas un Igaunijas atkrastes vēja parks "ELWIND". Tas rada priekšnoteikumus ūdeņraža un citu tehnoloģiju attīstībai ar augstu energoietilpību. Šobrīd šajā virzienā strādā tādi uzņēmumi kā "Stena Line", bet uzņēmums "Fokker Next Gen" Latvijā iecerējis strādāt pie pasažieru lidmašīnu ar ūdeņraža dzinēju attīstības.

"No realizētajiem investīciju projektiem jāatzīmē viens no vadošajiem Eiropas metālapstrādes uzņēmumiem "Marcegaglia" no Itālijas. Tas bija viens no pirmajiem gadījumiem ES, kur sadarbojoties valsts pārvaldei, Eiropas Komisijai un citām institūcijām, izdevās juridiski korektā veidā pārņemt Krievijas kapitāla uzņēmuma "Severstal" meitas sabiedrību Latvijā. Rīgā savu biznesa pakalpojumu centru 2023. gadā atklāja Šveices farmācijas uzņēmums "Roche", bet Liepājā ienāca Somijas uzņēmums "Crimppi", kurš ražo dažādus instalācijas materiālus," tā L.Štrovalde, piebilstot, ka Liepājai šis gads investīciju piesaistes ziņā bijis īpaši ražīgs, jo realizēti arī citi projekti un savas ražošanas jaudas kāpinājuši tādi uzņēmumi kā "Yokohama TWS", kuri ražo industriālās tehnikas aprīkojumu un personīgās higiēnas produktu ražotājs "iCotton".

Pozitīvu lomu investīciju piesaistē un jaunu darba vietu izveidošanā 2023. gadā spēlēja bioekonomikas sektors, kas skaidrojams ar vairāku Latvijā jau pārstāvētu uzņēmumu darbības paplašināšanu – gan investējot iekārtās, gan radot jaunas darba vietas. Līdzīga tendence vērojama arī IKT nozarē, kur vairāki uzņēmumi turpina paplašināties.

"Investīciju piesaistes jomā esam spējuši nodrošināt augstu servisa kvalitāti mūsu klientiem, tostarp sadarbojoties ar valsts iestādēm, pašvaldībām, augstskolām un citiem sadarbības partneriem privātajā sektorā. Nozīmīgs faktors ārvalstu investīciju piesaistē ir pašvaldību vēlme aktīvi iesaistīties šajā procesā. Ikvienam investoram ir svarīgi apzināties, ka uzņēmums ir gaidīts un saņems nepieciešamo atbalstu ne tikai no LIAA, bet arī no vietējās pašvaldības," skaidro L.Štrovalde.

Vairāki nozīmīgi projekti identificēti ar LIAA ekonomisko pārstāvniecību ārvalstīs palīdzību. Kopumā LIAA ir ekonomiskās pārstāvniecības 20 valstīs, kuras sniedz atbalstu Latvijas eksportētājiem un strādā investīciju piesaistes jomā. Lai celtu pārstāvniecību kapacitāti investīciju piesaistes jomā, 2023. gadā papildus cilvēkresursi tika piesaistīti pārstāvniecībām Vācijā, Norvēģijā un Zviedrijā.

No realizētajiem 46 projektiem divdesmit četri ir ar lokāciju Rīgā un Pierīgā, divpadsmit Kurzemē, četri Vidzemē, bet pa trīs projektiem realizēts Latgalē un Zemgalē. Pārstāvētas tādas nozares kā bioekonomika (12 projekti), IKT (10), viedā enerģētika (7), fotonika un viedie materiāli (6), biomedicīna (3) un citas nozares. 

LIAA stratēģijā izvirzītie mērķi laika posmā no 2023.–2025. gadam ir piesaistīt investīcijas 2 miljardu eiro apmērā, nodrošinot 7500 jaunu darba vietu izveidi. 2024. gadā LIAA izvirzītais mērķis ārvalstu investīciju piesaistei ir 660 miljoni eiro.