Pasākumi Investīcijas
Ilustratīvs attēls

Šodien Hamburgā, kur norisinās Latvijas dienu pasākumi, tika aizvadīts Vācijas–Latvijas biznesa forums, kurā galvenais uzsvars tika likts uz digitālo inovāciju attīstību un loģistikas nozari. Latvijas dienas Vācijā ir daļa no Hamburgas ostas svētku programmas un tās norisinās no 7. līdz 12. maijam ar plašu biznesa un kultūras programmu. Hamburgas ostas svētki ir lielākais šāda veida pasākums pasaulē un ik gadu pulcē vairāk nekā 1,5 miljonus apmeklētāju.

Atklājot biznesa forumu, satiksmes ministrs Kaspars Briškens, kurš pavada uzņēmēju delegāciju uzsvēra, ka jau šobrīd Latvija ostās strādā vairāki Vācijas kapitāla uzņēmumi, cieša sadarbība notiek arī digitalizācijas jomā. Tādi projekti kā “Rail Baltica” un “ELWIND” iezīmēs jaunas attīstības iespējas, nodrošinot labāku savienojamību.

Forumā tika runāts par Hamburgas un Latvijas biznesa attīstības iespējām. Īpaša uzmanība tika veltīta tādām tēmām kā digitālās inovācijas ostu infrastruktūras jomā un mākslīgā intelekta risinājumi.

“Latvijas dienas Vācijā ir nozīmīgs solis ekonomisko attiecību nostiprināšanai. Tieši Ziemeļvācija ir viens no mūsu prioritārajiem darbības virzieniem ar augstu sadarbības potenciālu digitālo inovāciju un loģistikas jomā. Vācijas partneri uzsvēra savu ieinteresētību ciešāki sadarbībai digitalizācijas un enerģētikas jomā. Tieši Vācija potenciāli būs viens no nozīmīgākajiem zaļās enerģijas iepircējiem mūsu reģionā. Lielā mērā tieši enerģijas pieejamība un cena noteiks arī mūsu pievilcību investīciju piesaistes jomā ražošanas sektorā un citās energoietilpīgās jomās,” uzsver Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) direktora pienākumu izpildītāja Iveta Strupkāja.

Lai nostiprinātu sadarbību, biznesa forumā tika parakstīts sadarbības memorands starp Rīgas Tehnisko universitāti (RTU), Rīgas biznesa skolu, Latvijas IT klāsteri un Hamburgas mākslīgā intelekta centru (ARIC). Vācijas partneri jau šobrīd ostu attīstības jomā cieši sadarbojas ar zinātnes institūcijām un jaunuzņēmumu ekosistēmu. Tā ir iespēja straujāk ieviest inovācijas, testējot sev piemērotākos risinājumus. Savukārt Latvija var piedāvāt savu pieredzi nozīmīgu IT un mākslīgā intelekta projektu attīstībā, apkalpojot valsts un privāto sektoru. RTU rektora vietniece Liene Briede uzsvēra, ka viens no sadarbības virzieniem mākslīgā intelekta jomā būs aizsardzības industrija: “Aizsardzība šobrīd ir fokusā gan Latvijā, kur šo iniciatīvu virza Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, gan Vācijā, tādēļ šajā jomā redzam sadarbības perspektīvu, strādājot pie pētniecības jautājumiem.”

Biznesa forumā piedalījās Latvijas biznesa delegācija 30 cilvēku sastāvā, kā arī Vācijas puses uzņēmēji, kuri meklē jaunus sadarbības partnerus Ziemeļu koridorā, kurš aptver Baltijas un Ziemeļu jūras. Vāciju biznesa forumā pārstāvēja tādi uzņēmumi un organizācijas kā “Lufthansa”, Hamburgas tirdzniecības palāta, Hamburgas osta un citi. Savukārt Latvijas biznesa delegācijas sastāvā forumā piedalījās “LMT”, “Air Baltic”, Rīgas Tehniskā Universitāte, Latvijas IT klāsteris, “Adventum Tech”, Rīgas, Liepājas un Ventspils brīvostas u.c. 

LVR Flotes valdes loceklis Kaspars Ozoliņš uzsvēra Latvijas priekšrocības digitālo inovāciju jomā ostu infrastruktūras attīstībā. “Salīdzinot ar daudzām Eiropas vadošajām ostām, inovāciju jomā mēs izskatāmies ļoti labi. Redzam plašas sadarbības iespējas arī ar Hamburgas ostu. Šobrīd Rīgas ostas akvatorijā sadarbībā ar “LMT” jau nodrošinām 5G pārklājumu, kurš ļauj modelēt kuģu dvīņus, veikt precīzus mērījumus tiešsaistes režīmā un izmantot zemūdens dronus”.

Biznesa programma turpināsies līdz 10. maijam, savukārt no 9. līdz 12. maijam Latvija kā partnervalsts piedalīsies Hamburgas ostas svētkos. Plānota plaša kultūras programma un citas aktivitātes. Latvijas dienu pasākumos uzstāsies titulētā ērģelniece Iveta Apkalna, grupas CARNIVAL YOUTH un DAGAMBA. Tāpat svētku laikā Elbas filharmonijā uzstāsies vijolniece Baiba Skride Festivālu papildinās plašs aktivitāšu klāsts visām vecuma grupām. Īpašs notikums pašiem mazākajiem viesiem būs tikšanās ar Latvijas bērnu draugiem Tutu, Lapsu un Feneku.

Pieaugušos apmeklētājus gaida iedvesmojošas tikšanās ar Kārli Bardeli, piedzīvojumu meklētāju un sešu Ginesa rekordu īpašnieku, kurš bija pirmais cilvēks, kas ar airu laivu 715 dienās šķērsoja Kluso okeānu no Dienvidamerikas līdz Āzijai.

Festivāls piedāvā arī iepazīties ar latviešu tautas mūzikas un deju tradīcijām, gandrīz aizmirsto grozu pīšanas amatu un kārdinošiem kulinārijas darbiem - latviešu tradicionālajiem ēdieniem, kas pasniegti mūsdienīgā ielu ēdienu stilā. Tirgus stendos varēs iegādāties Latvijas uzņēmumu produkciju, tostarp rotaslietas, keramiku un ilgtspējīgas rotaļlietas.

Vēl viens izceļams objekts ir Rīgas lielais gailis pilnā augumā, kas sveic visus apmeklētājus un aicina uz unikālu fotografēšanās iespēju.

Lai stiprinātu sadarbību ar Vāciju, LIAA no maija ir paplašinājusi arī savu pārstāvniecību šajā valstī līdz diviem cilvēkiem.

Latvijas dienas Vācijā organizē LIAA, sadarbībā ar Ārlietu ministriju un Satiksmes ministriju. Pasākums ir daļa no Latvijas ārējā mārketinga stratēģijas #MissionLatvia.