Creative Business Cup 2026 finālisti
Flickr Flickr
Creative Business Cup 2026 finālisti
FacebookX / TwitterLinkedinThreads

Radošo industriju uzņēmēju konkursa "Creative Business Cup" nacionālajā finālā uzvarējis mūzikas tehnoloģiju uzņēmums "Mentha Works". Augustā tas pārstāvēs Latviju globālā konkursa finālā, kas notiks Kopenhāgenā, Dānijā tehnoloģiju pasākuma "TechBBQ" ietvaros. "Mentha Works" arī iegūs naudas balvu 5000 eiro apmērā no konkursa nacionālā partnera - Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA).

"Mentha Works" ir Latvijas mūzikas tehnoloģiju uzņēmums, kas rada inovatīvus audio rīkus mūziķiem un skaņas māksliniekiem. Uzņēmuma galvenais produkts ir ģitāras pedālis "Monk Echo". Tā tehnoloģiskā inovācija ir vadības sistēma, kas lietotājiem ļauj vienlaikus kontrolēt vairākus skaņas parametrus ar vienu pogu, padarot sarežģītu skaņas dizainu intuitīvu un viegli pieejamu. 2024. gadā "Mentha Works" uzvarēja arī konkursā "Ideju Kauss". 

"Jaunam uzņēmumam vienmēr ir jāmeklē iespējas, kur un kā sevi parādīt plašākai auditorijai. To arī esam veiksmīgi darījuši. Priecājamies par izcīnīto iespēju doties uz "Creative Business Cup" globālo konkursu. Esam pierādījuši, ka mūsu produkts un arī bizness ir dzīvotspējīgs. Tagad fokusēsimies uz to, kā palielināt ražošanas apjomus," nākotnes plānus ieskicē uzņēmuma līdzdibinātājs Toms Lazdovskis.

Soli aiz globālā fināla palika un 2. vietu izcīnīja uzņēmums "BLSH Technologies". Tas izstrādā inovatīvas transportlīdzekļu rokas vadības sistēmas, kas ļauj cilvēkiem ar apakšējo ekstremitāšu funkcionāliem traucējumiem un muguras smadzeņu traumām vadīt automašīnu patstāvīgi. Produkta inovācija ir patentēts bremžu fiksācijas mehānisms bez pogām, kas ļauj lietotājiem ar ierobežotām roku funkcijām droši un ērti vadīt transportlīdzekli. 

Savukārt 3. vietā ierindojās uzņēmums "Bookgenie". Tas gan vecākiem, gan skolotājiem nodrošina iespēju dažu minūšu laikā izveidot pielāgotas aktivitāšu darba lapas un grāmatas mācībām, izmantojot mākslīgo intelektu vai manuālu satura ievadi. Lietojot šo risinājumu, nav nepieciešamas dizaina prasmes. Pašlaik lietotāji var ģenerēt un lejupielādēt drukājamus materiālus pdf formātā. Fiziski drukātas grāmatas būs pieejamas tuvāko trīs mēnešu laikā.

"Creative Business Cup" nacionālās atlases finālistus vērtēja vietējo un starptautisko ekspertu žūrija:

  • Lāsma Krastiņa-Sidorenko – Kultūras ministrijas Radošo industriju nodaļas vadītāja;
  • Elizabete Palasiosa – multimediju producente uzņēmumā "Story Hub";
  • Dita Danosa – Latvijas Dizaina centra vadītāja un Latvijas Modes palātas dibinātāja;
  • Liene Gulbe – LIAA Radošo industriju pārstāvniecības vadītāja;
  • Robins Konlijs – reklāmas aģentūras "Inspired" Biznesa attīstības direktors;
  • Uyen Nguyen – FYUL Pārdošanas un tirgotāju attīstības vadītāja. 

"Radošās nozares ir būtiska mūsdienu ekonomikas sastāvdaļa, kur inovācijas, dizains un tehnoloģijas pārtop konkurētspējīgos biznesa risinājumos. Arī "MenthaWorks" un tās radītais "Monk Echo" ir piemērs tam, kā radošums var kļūt par eksportspējīgu produktu ar globālu potenciālu. Vienlaikus šādi pasākumi ir neaizstājama platforma visiem dalībniekiem - tajos mēs praktiski mācāmies, kā pārliecinoši stāstīt savu stāstu un veiksmīgi pārdot sevi starptautiskajā vidē," uzsver Liene Gulbe, LIAA Radošo industriju pārstāvniecības vadītāja. 

"Creative Business Cup" ir globāla iniciatīva, kuras misija ir uzņēmējdarbības un inovāciju stiprināšana radošajās nozarēs. Radošās nozares ir ekonomikas nozares, kuru galvenais resurss ir cilvēku radošums, talants, zināšanas un intelektuālais īpašums. Tās rada inovatīvus produktus un pakalpojumus ar kultūras un māksliniecisku vērtību.

"Creative Business Cup" organizē Dānijas organizācija "Creative Business Network", tāpēc konkursa fināls notiks Kopenhāgenā 26. un 27. augustā pasākuma "TechBBQ" ietvaros. Konkursa mērķis ir atbalstīt radošas idejas un veicināt inovāciju attīstību, palīdzot uzņēmumiem no dažādām pasaules valstīm satikties ar potenciālajiem sadarbības partneriem un tādējādi arī sasniegt globālo tirgu. Konkursa nacionālā atlase notiek 80 valstīs. 

"Creative Business Cup" Latvijā notiek jau vairāk nekā 10 gadus, un to organizē Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra ERAF projektā "Atbalsts MVU inovatīvas uzņēmējdarbības attīstībai".

Iepriekš konkursā Latviju pārstāvējuši tādi nu jau atpazīstami uzņēmumi kā "Vilber’s", "Vividly", "Connection Codes", "Anatomy Next", "Gigi Bloks", "Gamechanger Audio", "WinGo Deposit", "Babbit and Friends", "Scent Camera" un "RocketGrip".

Latvijas uzņēmēji vairākkārt konkursā ieguvuši godalgotas vietas. Līdz šim Latvija trīs reizes ir ieguvusi otro vietu šī konkursa starptautiskajā finālā – 2014. gadā to ieguva "Gigi Bloks", bet 2018. gadā – "Gamechanger Audio". Visnesenāk – 2023. gadā – Latvijā radītā vētras simulatora "Beat the Storm" izstrādātājs Ingus Augstkalns "Creative Business Cup" finālā 45 valstu konkurencē Latvijai izcīnīja 2. vietu. Savukārt "Scent Camera" 2021. gadā ieguva trešo vietu.

Saistītas tēmas

Aktualitātes:
Pasākumi