Indriksone ar Ukrainas valdības pārstāvjiem Rīgā pārrunās ekonomiskās sadarbības un Ukrainas atjaunošanas jautājumus

Šonedēļ, 22. un 23. martā, Rīgā darba vizītē ieradīsies Ukrainas valdības pārstāvju un uzņēmēju delegācija Ukrainas Ministru kabineta ministra Oleha Nemčinova (Oleh Nemchinov) vadībā. Vizītes laikā paredzētas vairāku formātu tikšanās ar ekonomikas ministri Ilzi Indriksoni un Latvijas uzņēmējiem, lai pārrunātu Ukrainas atjaunošanas jautājumus, kā arī divpusējās ekonomiskās sadarbības stiprināšanas un paplašināšanas potenciālu. Ukrainas valdības delegācija piedalīsies Latvijas un Ukrainas starpvaldību komisijas (turpmāk – SVK) ekonomiskās, rūpnieciskās, zinātniskās un tehniskās sadarbības jautājumos 9. sēdē, kā arī tiksies ar augsta līmeņa Latvijas amatpersonām un pārrunātu sadarbības jautājumus.

“Kopš pirmajām kara dienām Latvija ir nemainīgi solidāra ar Ukrainu un  turpināsim sniegt visu nepieciešamo atbalstu Ukrainai, cik ilgi būs nepieciešams. Taču vienlaikus turpinām arī strādāt pie divpusējo ekonomisko attiecību uzturēšanas un attīstīšanas, kas šajā ģeopolitiskajā situācijā rada konkurētspējas priekšrocības Latvijas un Ukrainas uzņēmēju sadarbībai. Šajā tikšanās reizē ar Ukrainas valdības pārstāvjiem turpināsim jau Varšavā iesāktās sarunas par Latvijas uzņēmēju iesaisti Ukrainas, konkrēti Čerņihivas apgabala, atjaunošanas procesos. Esam komunikācijā ar Ukrainas atbildīgajām ministrijām, lai sāktu mērķētu darbu pie rekonstrukcijas plāna,” norāda ekonomikas ministre Ilze Indriksone.

Ceturtdien, 23. martā plānota Ukrainas Ministru kabineta ministra O.Nemčinova un Latvijas ekonomikas ministres I.Indriksones divpusējā tikšanās. Tāpat šajā dienā Ukrainas valdības pārstāvju delegācija Ukrainas ministra O.Nemčinova un Latvijas ekonomikas ministres I.Indriksones vadībā apmeklēs Būvniecības izstādi “Māja I 2023” Starptautiskajā izstāžu centrā Ķīpsala. Izstādē ministri piedalīsies Ukrainas uzņēmēju izstāžu stenda atklāšanā, kā arī apmeklēs Ekonomikas ministrijas un informatīvās kampaņas “Dzīvo siltāk” stendu, lai tiktos ar Latvijas būvniecības nozares uzņēmējiem un nevalstisko organizāciju pārstāvjiem.

23. martā notiks Latvijas un Ukrainas SVK sēde, ko no Latvijas puses vadīs ekonomikas ministre Ilze Indriksone, bet no Ukrainas puses Ukrainas Ministru kabineta ministrs Olehs Nemčinovs. Sēdes laikā plānots pārrunāt abu valstu ekonomiskās sadarbības paplašināšanas iespējas, piemēram, tādās jomās kā transports, digitālā transformācija, enerģētika, tīrās tehnoloģijas, kosmoss, izglītība un zinātne u.c., kā arī Latvijas atbalstu Ukrainas atjaunošanas darbos. SVK noslēgumā tiks parakstīts 9.sēdes protokols un notiks preses konference, kurā piedalīsies Ukrainas Ministru kabineta ministrs O.Nemčinovs un Latvijas ekonomikas ministre I.Indriksone.

Paralēli 23. marta Latvijas un Ukrainas starpvaldību komisijas sanāksmei notiks arī Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras seminārs "Ukrainas infrastruktūras atjaunošanas iespējas un izaicinājumi". Semināra mērķis ir uzrunāt Latvijas uzņēmējus, kuri vēlas piedalīties Ukrainas atjaunošanas darbos. Šim mērķim Ukrainā tiek veidotas vairākas atbalsta programmas ar starptautiskā finansējuma piesaisti. Biznesa semināru atklās Latvijas ekonomikas ministre Ilze Indriksone un Ukrainas Ministru kabineta ministrs Oļehs Nemčinovs.

Plānots, ka Ukrainas pārstāvji seminārā informēs par nodokļu politiku, materiālu sertificēšanu, darba spēka ievešanu un citiem jautājumiem, kas būs aktuāli tiem uzņēmējiem, kuri vēlēsies piedalīties Ukrainas atjaunošanā. Galvenokārt uzsvars tiek likts uz būvniecības nozarē strādājošajiem un dažādu materiālu vai aprīkojuma ražotājiem, kuri varētu sniegt savu ieguldījumu Ukrainas atjaunošanas darbos. Seminārs 23. martā no plkst. 13.00 norisināsies viesnīcā “Radisson Blu Hotel Latvija”. Semināra tiešraidei varēs sekot līdzi LIAA mājaslapā un Facebook lapā.

Mediju iespējas 23. martā:

  • no plkst. 10.20 līdz 11.15 foto un video iespējas vizītes laikā izstāžu centrā “Ķīpsala”. Lai akreditētos darbam izstādē “Māja I 2023”, mediju pārstāvjus aicinām pieteikties šeit: https://www.bt1.lv/index.php?link=00800001. Papildu jautājumiem par izstādes apmeklējumu un piekļuvi izstādes norises vietai aicinām sazināties ar BT 1 mediju koordinatori Inesi Liberi, tālr.: 29450037; e-pasts: inese.libere@bt1.lv.
  • no plkst. 13.00 līdz 14.30 iespēja piedalīties biznesa seminārā. Reģistrēties dalībai seminārā aicinām šeit: https://www.liaa.gov.lv/lv/notikums/latvijas-ukrainas-biznesa-seminars.
  • plkst. 14.30 foto un video iespējas SVK sēdes sākumā, viesnīca Radisson Blu Hotel Latvija, Elizabetes iela 55, Rīga.
  • plkst. 16.30 līdz 17.00 SVK 9. sēdes protokola parakstīšana un SVK līdzpriekšsēdētāju Latvijas ekonomikas ministres I.Indriksones un Ukrainas Ministru kabineta ministra O.Nemčinova preses konference, viesnīca Radisson Blu Hotel Latvija, konferenču zāle Beta 1, Elizabetes iela 55, Rīga.

!!! Pieteikšanās dalībai uz foto/video iespējām SVK sēdes sākumā un preses konferencē - obligāta! Plašsaziņas līdzekļu pārstāvjus aicinām pieteikt savu dalību pasākumos Ekonomikas ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļā, rakstot uz e-pastu prese@em.gov.lv vai zvanot uz tālr.nr. 67013196.

Vienlaikus, trešdien 22. martā plānota Ukrainas Ministru kabineta ministra O.Nemčinova tikšanās ar aizsardzības ministri Ināru Mūrnieci. Tāpat šajā dienā plānota O. Nemčinova tikšanās ar satiksmes ministru Jāni Vitenbergu un klimata un enerģētikas ministru Raimondu Čudaru, kā arī tikšanās ar enerģētikas un transporta nozares pārstāvjiem, lai pārrunātu divpusējās sadarbības paplašināšanas iespējas.

Kā ziņots iepriekš, jau 2004. gada oktobrī Rīgā tika parakstīts Latvijas Republikas valdības un Ukrainas Ministru kabineta ekonomiskās, rūpnieciskās, zinātniskās un tehniskās sadarbības līgums (spēkā no 2006.gada 1.februāra). Sekmīgai līguma īstenošanas nodrošināšanai izveidota Latvijas un Ukrainas starpvaldību komisija ekonomiskās, rūpnieciskās, zinātniskās un tehniskās sadarbības jautājumos. Līdz šim notikušas 8 starpvaldību komisijas sēdes; pēdējā sēde notika 2020.gada novembrī tiešsaistes formātā. 

Datums 23. marts, 2023
Laiks12.20–17.00
Atrašanās vietaRīga, Radisson Blu Hotel Latvija, Elizabetes iela 55