Latvija un Izraēla: soli tuvāk ciešai sadarbībai

Trešdien, 21. jūnijā, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra un Izraēlas Inovāciju pārvalde parakstīja sadarbības līgumu, lai veicinātu divpusējus projektus inovāciju un tehnoloģiju attīstības jomā. 

Šis līgums ļaus abu valstu uzņēmējiem, pētniekiem un organizācijām veidot kontaktus un kopīgi strādāt pie vieniem un tiem pašiem izaicinājumiem – klimata, zaļās enerģijas, veselības vai biotehnoloģiju jomā. Latvija un Izraēla izsludinās kopīgus uzaicinājumus iesniegt projektu pieteikumus visās jomās, un veiksmīgās iniciatīvas līdzfinansēs vienlīdzīgi – 50/50. Pirms projektu konkursu izsludināšanas notiks kontaktbiržas, kuru mērķis ir veidot kontaktus starp Latvijas un Izraēlas uzņēmējiem. 

Līgums arī pavērs jaunas iespējas gan Latvijas, gan Izraēlas ekosistēmas dalībniekiem veidot konsorcijus un piedalīties īpašās Eiropas Savienības finansētajās programmās, piemēram, Eureka vai Horizon, kurās saskaņotas partnerības ir priekšnoteikums veiksmīgai pieteikumu iesniegšanai un piekļuvei ievērojamam budžetam.

Izraēlai kā jaunuzņēmumu nācijai ir bezgalīgi inovatīvi risinājumi, ko piedāvāt starptautiskajiem partneriem un attīstīt jaunas tehnoloģijas starptautisku konsorciju ietvaros. Latvija ir valsts ar spēcīgām tradicionālām nozarēm, piemēram, informācijas un komunikācijas tehnoloģiju, elektronikas, kokapstrādes, metālapstrādes un pārtikas ražošanas nozarēm. Tomēr Latvijas zinātnieku un inovatoru sasniegumi zinātņietilpīgo tehnoloģiju, biotehnoloģiju un zaļo tehnoloģiju jomā ir pelnījuši lielāku uzmanību. “Mūsu mērķis ir veidot tādu sinerģiju starp Latviju un Izraēlu, kur 1+1 būtu vairāk nekā 2. Latvija spēj nodrošināt piekļuvi Eiropas tirgum, lielisku infrastruktūru pētniecībai un attīstībai un piekļuvi finansējumam Izraēlas jaunuzņēmumiem un zinātniekiem. Esmu pārliecināts, ka Latvijas inovācijas varētu būt interesantas Izraēlas tehnoloģiskajai videi. Latvijas jaunuzņēmumi tiecas pēc starptautiskas atpazīstamības un ienākšanas jaunos globālos tirgos, kur Izraēla noteikti ir globālās ekonomikas vārti,” pauž Kaspars Rožkalns, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras direktors. 

Dr. Ami Apelbaums (Ami Appelbaum), Izraēlas Inovāciju pārvaldes priekšsēdētājs, sacīja: “Šodien mēs atzīmējam nozīmīgu notikumu, jo svinam sadarbības līguma parakstīšanu starp Izraēlu un Latviju. Apvienojot spēkus, Izraēla un Latvija var izmantot savas stiprās puses un izveidot spēcīgu aliansi, kas apvieno inovācijas un tradicionālo rūpniecības meistarību. Šī sadarbība paver aizraujošas iespējas zināšanu apmaiņai, tehnoloģiju nodošanai un progresīvu sasniegumu apvienošanai ar jau iedibinātu rūpniecisko praksi. Kopā veicināsim ekonomikas izaugsmi, radīsim darbavietas un virzīsim mūsu valstis uz labāku nākotni.”

Latvijas-Izraēlas memoranda parakstīšana