Laura Očagova LIAA direktora vietniece investīciju jautājumos

No pirmdienas, 8. novembra, amata pienākumus uzsāk pildīt Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) direktora vietniece Laura Očagova. Viņas atbildības turpmāk ietvers investīciju piesaistes un inovāciju attīstības jautājumus. L. Očagova LIAA strādā kopumā jau vairāk kā 10 gadu, no kuriem pēdējos 7 gadus viņa pienākumi bijuši saistīti ar ES fondu programmu īstenošanu. Vadot LIAA Biznesa inkubatoru departamentu un esot tiešā saskarsmē ar uzņēmējiem, viņa ir uzkrājusi nozīmīgu pieredzi un labi pārzina Latvijas biznesa vides vajadzības.

“Viens no maniem uzdevumiem tuvākajos mēnešos būs “ielēkt” jaunā perioda ES fondu programmu plānošanas vilcienā, lai kopīgi ar Ekonomikas ministrijas kolēģiem nodrošinātu šo programmu atbilstību valsts ekonomisko mērķu sasniegšanai. LIAA pārziņā plānotās programmas galvenokārt būs vērstas uz uzņēmumu digitalizāciju, inovāciju ieviešanu un zinātnes projektu komercializāciju, tādā veidā veicinot mūsu uzņēmēju konkurētspēju pasaulē. Viens no maniem individuālajiem mērķiem būs sasniegt augstākus rādītājus Eiropas inovāciju reitingā, kurā šobrīd Latvija atrodas 25. vietā,” tā L. Očagova, piebilstot, ka ļoti izšķiroši Latvijas tautsaimniecības attīstībai būs tas, vai spēsim būtiski kāpināt uzņēmumu ieguldījumus pētniecībā un attīstībā (R&D).

“Valsts un ES atbalsta instrumentiem jābūt maksimāli ērtiem un atbilstošiem uzņēmēju vajadzībām. Proti, programmu īstenošana uzsāksies tikai pēc kāda laika, tādēļ jāspēj tās modelēt tā, lai tās būtu aktuālas arī pēc vairākiem gadiem. Ļoti būtiski būs uzturēt augstu digitalizācijas tempu gan valsts pārvaldē, gan uzņēmumos, arvien vairāk izmantojot mākslīgā intelekta risinājumus. Tas ļaus strādāt ar liela apjoma statistisko informāciju un būtiski atslogos darbiniekus dažādu administratīvu funkciju veikšanā, kā arī mazinās birokrātiju,” uzsver L. Očagova.

Ne mazāk būtiska joma L. Očagovai būs darbs ar investīciju piesaistes jautājumiem, kur šobrīd ir ļoti labas iestrādes. 2021. gada deviņos mēnešos ir izdevies ar uzviju pārsniegt 2020. gada rezultātus, piesaistot investīciju projektus 500 miljonu eiro apmērā. “Ja mēs vēlamies arī turpmāk sagaidīt iepriecinošus rezultātus piesaistīto ārējo investīciju apjomā un jaunradītās darbavietās, tad ir būtiski jāstiprina LIAA kapacitāte un resursi. Šobrīd mēs esam reizē nospieduši gan gāzes, gan bremzes pedāli – valsts pārvaldē ir uzstādīti ļoti augsti sasniedzamie rezultāti, bet vienlaikus trūkst kompetentu un pieredzējušu darbinieku. Tas pamatīgi bremzē to, ko mēs gribam un varam sasniegt. Tādēļ ar Ekonomikas ministriju strādājam pie priekšlikumiem par LIAA juridiskā darbības modeļa pilnveidošanu, ar mērķi pārskatīt LIAA finansēšanas kārtību un funkcionalitāti,” stāsta L. Očagova.

L. Očagova ir ieguvusi maģistra grādu Latvijas Universitātes Starptautisko ekonomisko attiecību programmā, un ir regulāri papildinājusi zināšanas inovāciju vadībā, datu analītikā, zīmolu attīstībā un jaunu produktu izstrādē.

Līdz septembra vidum LIAA direktora vietnieka pienākumus investīciju piesaistes jautājumos pildīja Reinis Āzis, kurš pieņēma jaunus profesionālos izaicinājumus. L. Očagova amatā tika apstiprināta atklāta konkursa rezultātā.