Tūrisms
Mājas kafejnīcu dienas 2022 Samuraju parks

Vasara tuvojas noslēgumam, bet “Mājas kafejnīcu dienas 2022” ir tikai pusceļā. Šajā nedēļas nogalē kopā durvis vērs 55 mājas kafejnīcas  – 20. augustā Suitu apkaimēs: Alsungā, Gudeniekos, Jūrkalnē; Pierīgā – Olaines un Mārupes novados, savukārt, visu nedēļas nogali, 20. un 21. augustā – Bauskas un Smiltenes novados.

No jūlija līdz pat septembra vidum vairāk nekā 400 Latvijas saimnieces un saimnieki brīvdienās aicina viesos, lai padalītos ar senu ģimenes recepti, ļautu pamieloties ar turpat dobē audzētiem labumiem un pamēģināt neierastus garšu savienojumus. Tāpat tā ir iespēja iepazīt nezināmas novada vietas, dabas krāšņumu un mieru un, galvenais, – cilvēkus, kuri ir gatavi atvērt savas sētas un būt kopā.

Suitu novads

20. augustā vēsturiskajā Suitu novadā (Alsungā, Jūrkalnē, Gudeniekos) jau trešo reizi notiks “Brauc šorp uz ritīg Suit padarīšen!”, kur vietējie uz vienu dienu vērs savas mājas durvis un cienās ar pašu gatavotiem ēdieniem. Kopumā viesos gaidīs 18 mājas kafejnīcu saimnieki un saimnieces. Mājas kafejnīca “Pieturas” ir vieta, kur nesteidzīgi piesēst un atvilkt elpu gan šūpuļtīklā, gan uz ērtām siena ķīpām. Šajā kafejnīcā pārsteigs ne tikai ar gardiem ēdieniem, bet katras stundas izskaņā viesus ar muzikāliem priekšnesumiem priecēs ģitārists. Tiem, kuri vēlas nobaudīt pārbaudītas vērtības, jādodas pie  mājas kafejnīcu “Kraumņu krimboliņi Zeijās” saimniekiem, kur varēs baudīt suit' skābmaizi, sklandrausi, skābputru un siks našķs krimboliņs. Ar visiem mājas kafejnīcas saimniekiem un saimniecēm vēsturiskajā suitu novadā var iepazīties šeit – https://majaskafejnicas.lv/galamerki/brauc-sorp-uz-ritig-suit-padarisen/.

Esot Suitu zemēs,  aizdodaties uz Alsungas Livonijas ordeņa pils kompleksu. Tur uzzināsi par leģendārās Šverinu dzimtas vēsturi, kurai ir bijusi milzīga loma šīs vietas likumos un paradumos. Savukārt, Alsungas Amatu māja vienkopus pulcē dažādu amatu meistarus, glabā kultūras un vēstures liecības, tradīcijas, kā arī aicina uz radošu kopradi. Jūrkalnes tautas nama ekspozīcija “Vētru muzejs” vēsta par Baltijas jūras stihijām, ļaujot “nolaisties dzelmē” un iejusties nogrimuša vraka korpusā, kā arī te apskatāmas pludmalē atrastās un no dzelmes izceltās senlietas.

Mārupes un Olaines novadi

Sestdien, 20. augustā, viesos gaidīs – “Mājas kafejnīcu diena Mārupes un Olaines novados” – kopā 12 mājas kafejnīcās. Katrās mājas viesus uzņems citādāk – ar relaksējoši dvēselisku mūziku, izzinošām meistarklasēm, ekskursijām un citām izklaidēm. Saimnieki mājas kafejnīcā “Dižniedras” cienās ar gardiem ēdieniem, kas gatavoti no pašu audzētās, dabīgās produkcijas, kuru varēs baudīt gleznainajā Lielupes piekrastē, kā arī interesenti varēs izbraukt ar laivu. Garlaicīgi nebūs arī mazākajiem apmeklētājiem - par viņiem padomāts, ierīkojot īpašu bērnu stūrīti. Kafejnīcā “Samuraju parks” viesiem tiks piedāvāta tradicionāla japāņu ēdiena “moči” meistarklase, kurā, tiks izmantota gadsimtiem sena metode, kā arī būs iespēja vērot samuraju kaujas mākslas paraugdemonstrējumus. Tiem, kuri savu ēdienkarti nevar iedomāties bez zivju ēdieniem, noteikti jāpaviesojas kafejnīcā “Dīķa veltes”. Viesiem tiks piedāvātas saimniecībā audzētās un pašu kūpinātās karpas, tāpat arī vēži un zivju zupa. Neizpaliks arī izklaides – atrakcijas, vizināšanās ar SUP dēļiem, laivām, kā arī  iepazīšanās ar mini zoo dzīvnieciņiem un izjādes ar zirgiem. 

Pierīga ir kā labi noglabāts dimants – tā piedāvā lielisku brīvdienu daudzveidību  un ko sev piemērotu te atradīs gan ģimenes, gan tie, kuri meklē romantisku un mierpilnu atpūtu. Te var vērot, kā gaisā paceļas lidmašīnas, doties pastaigās pa dabas takām, piemēram – Cenas tīreļa laipu taku, vai  iepazīt  apkārtnes vēstures liecības zirgu izjādēs un nodoties aktīvai atpūtai veikparkā Līdumu karjerā vai velotrasēs Olaines Mežaparkā.

Bauskas novads

Gan sestdienā, gan svētdienā, 20. un 21. augustā, viesos gaidīs Bauskas novada mājas kafejnīcu saimnieki  – “Iepazīsti Bauskas novadu”Mājas kafejnīcu dienās “Baltās mājas Pagalmā” aicinās interesentus mierīgā gaisotnē baudīt ko neparastāku – pagaršot kādu pēc Kaucmindes meistaru receptes gatavotu maltīti, izmēģināt spēkus gardu cepumu pagatavošanā, kā to darījušas mūsu mammas un vecmāmiņas. Brunavas darbīgie cilvēki aicina ciemos Mājas kafejnīcā “Mazie Mežgaļi”, kur varēs nesteidzīgi baudīt   maltīti, kas pagatavota no aitas piena. Ar visām Bauskas novada mājas kafejnīcām vari iepazīsties šeit – https://majaskafejnicas.lv/galamerki/iepazisti-bauskas-novadu/.

Bauskas reģionu var dēvēt par Latvijas kultūras tūrisma metropoli. Te koncentrētā veidā var iepazīt galvenos mākslas un arhitektūras posmus, sākot no viduslaikiem, renesanses, baroka, rokoko, klasicisma līdz pat mūsdienu lauku sētai. 10 kilometru rādiusā ap Bausku apskatāmas Latvijas krāšņākās pilis un muižas kā Rundāles un Bauskas pils, Mazmežotnes un Bruknas muiža, senie pilskalni, kā Mežotnes pilskalns.

Smiltenes novads

20. un 21. augustā dodies uz 19 “Smiltenes novads – piedzīvojums garšu simfonijā!” mājas kafejnīcām. Šeit viesi tiks cienāti ar dažnedažādiem ēdieniem. Mājas kafejnīca “Briņģu cafe” , piedāvās vietējo ražotāju veldzējošos dzērienus, klaviermūziku, kino, iespēju apskatīt un iegādāties vietējo amatnieku izstrādājumus, kā arī piedalīties spontānās dzejas darbnīcās. Mājas kafejnīcu dienu laikā kafejnīca “Garbanzo” cienās ar vegāniskām un veģetārām uzkodām un kūkām.  Vidzemei raksturīgie un Vidzemes muižkungu ēdieni  tiks servēti mājas kafejnīcā “Latvju saimniece muižas ķēķī”. Tur būs arī pirts skolas audzēkņu  vadīta meistarklase savvaļas augu un ziedu dabīgās kosmētikas gatavošanā, pirtsslotu siešanas meistarklase,  kā arī varēs apgūt iemaņas augu paklāja veidošanā.

Ne tikai gardi paēst, bet arī baudīt elpu aizraujošus dabas skatus. Viesojoties Smiltenes pusē, noteikti ir jāieplāno laiks, lai apskatītu Raunas Staburagu, Niedrāja ezeru un apkārtni, Raunas viduslaiku pilsdrupas un skatu torni, un lai izstaigātu Gaujienas mūzikas taku, Vaidavas dabas taku un Raganu klintis, Veco parku un Tepera promenādi.

Mājas kafejnīcu dienas 2022” ir Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras un Latvijas Lauku tūrisma asociācijas Lauku ceļotājs” organizēta akcija ar mērķi popularizēt Latvijas reģionu tūrisma piedāvājumu. Mājas kafejnīcu dienās” par improvizētu restorānu kļūst idilliska lauku sēta vai neierasta urbāna vide nekurienes vidū, mazākas un lielākas saimniecības, kā arī tūrisma objekti. Papildinot gastronomisko piedāvājumu, noritēs arī plaša kultūras programma – būs iespējams gan iegādāties rokdarbus, gan arī mācīties tos veidot, ļauties spēlēm, izbaudīt koncertus vai mesties dančos, vērot īpaši sarūpētus priekšnesumus un aktivitātes.

Mājas kafejnīcu dienas” notiks visā Latvijas teritorijā katru nedēļas nogali līdz pat 18. septembrim, paverot iespēju paviesoties dažādākajos Latvijas nostūros un nobaudīt dažādu Latvijas saimnieku maltītes.

Pirms došanās uz izvēlētājām mājas kafejnīcām interesentus aicinām:

  1. Sazināties ar kafejnīcu un pieteikt savu apmeklējumu, tādējādi būsi pārliecināts, ka tevi gaidīs brīvs galdiņš.
  2. Pārliecināties par sevis izvēlētās aktivitātes norises laiku – katrs mājas restorāns, katra aktivitāte var noritēt dažādos laikos.
  3. Pārbaudīt, vai izvēlētājā norises vietā būs iespējami bezskaidras naudas norēķini – ne visi pasākumu rīkotāji varēs pieņemt bankas kartes.

No jūlija līdz septembra vidum brīvdienās visā Latvijas teritorijā 43 apkaimēs tiks piedāvāti vairāki saistoši galamērķi. Visa informācija par norises vietām pieejama mājaslapā – www.majaskafejnicas.lv. Tuvākās Mājas kafejnīcu dienas” noritēs:

Mājas kafejnīcu dienas” Latvijā tiek rīkotas jau no 2019. gada. Pagājušā gadā apmeklētājiem kopumā bija pieejamas 448 mājas kafejnīcas vairāk nekā 30 Latvijas reģionos. Kafejnīcu apmeklētāji, ne vien baudot dažādās reģionu virtuves, bet arīdzan piedāvātās aktivitātes vai tūrisma objektus un piedzīvojumus apkaimēs, izzina un iepazīst Latviju.