Tūrisms
Mājas kafejnīcu dienas 2022 Radošās garšas

Vasaras tradīcija turpinās – mājas kafejnīcu saimnieki un saimnieces gaidīs apmeklētājus arī šajā nedēļā. Jau piektdienā, 12. augustā, savas durvis vērs kafejnīcu saimnieki Aizputes apkārtnē, 13. augustā Siguldā, savukārt Valkas, Madonas, Ropažu un Salaspils novadā viesi tiks gaidīti 13. un 14. augustā.

No jūlija līdz pat septembra vidum vairāk nekā 400 Latvijas saimnieces un saimnieki brīvdienās aicina viesos, lai padalītos ar senu ģimenes recepti, ļautu pamieloties ar turpat dobē audzētiem labumiem un pamēģināt neierastus garšu savienojumus. Tāpat tā ir iespēja iepazīt nezināmas novada vietas, dabas krāšņumu un mieru un, galvenais – cilvēkus, kuri ir gatavi atvērt savas sētas un būt kopā.

“Mājas kafejnīcu dienas Aizputes apkārtnē” viesos gaidīs 11 mājas kafejnīcās 12. un 13. augustā. Šajā apkārtnē nepacietīgākajiem visiem nebūs jāgaida nedēļas nogale, bet pirmās kafejnīcas varēs apmeklēt jau šajā piektdienā. Viena no kafejnīcām, kas viesus gaidīs jau 12. augustā, ir “Lauku omes virtuve”. Kafejnīcas saimnieki sagaidīs Bakūzes muižā, kur latviešu ēdieni mīsies ar lietuviešu virtuvē iecienītām maltītēm. Muižā ir iespējams arī nakšņot un pakarsēties pirtiņā, bet pieteikšanās ir jāveic savlaicīgi. Mūzika un izklaides bērniem gaidīs mājas kafejnīcā “Papardēs”, kur kopā saimnieko ģimene. Bet tiem, kuri vēlas paši ievingrināt roku deserta pagatavošanā, noteikti savos brīvdienu plānos ir jāiekļauj mājas kafejnīcas “Mazel” apmeklējums.

Aizputes pilsēta, Cīravas, Kalvenes un Kazdangas pagasti iezīmē jaunā Dienvidkurzemes novada ziemeļu robežu. Mājas kafejnīcu dienu laikā Aizputes apkārtnē varēs izzināt mākslas pasauli – Ģirta Brumsona mākslas parkā, un kultūras mantojuma stāstus – Kazdangas pilī un muižas parkā, Livonijas ordeņa pilī, tāpat arī mājas kafejnīcu viesi ir aicināti piedalīties Aizputes pilsētas svētku norisē.

13. augustā viesos uzņems, kā arī aicinās apskatīt tuvumā esošos apskates objektus 12 Siguldas novada “Mājas kafejnīcas” saimnieki un saimnieces. Tie, kuri raduši celties brīvdienās agrāk, ir aicināti dodies uz mājas kafejnīcu “Augu pikniks savvaļā”. Tur saimnieki plkst. 7.00 dienu piedāvās sākt ar jogu pļavā, turpināt ar meditāciju Tibetas skanošo bļodu pavadībā, tējas ceremoniju un vieglām brokastīm. Mājas kafejnīcā “Maza pasēdēšana…” būs iespēja piedalīties ēst gatavošanas procesā kā lieliem, tā maziem, iemēģinot roku “personalizētas” picas cepšanā uz grila un mieloties ar ģimenes paaudzēs izlolotajām receptēm. Savukārt pie kafejnīcas “Ceļmalas pietura “Roadside Redroof Room”” saimniekiem būs iespēja baudīt ēdienus, kas tapuši tikai no augu valsts izcelsmes produktiem.

Sigulda ir dabas un vēstures ieskauts tūrisma galamērķis, kas aizrauj ar patiesi iespaidīgu aktivitāšu klāstu! Sigulda izvietojusies uz Gaujas senlejas abiem krastiem un ir viena no skaistākajām pilsētām Latvijā. Tā gadsimtiem vilinājusi ceļotājus pašu acīm redzēt skatu pāri senlejai, no kuras aizraujas elpa, un atklāt unikālos objektus, kuri lielā skaitā izvietojušies pavisam nelielā attālumā pa visu Siguldu un tās tuvāko apkārtni – Siguldas pils kvartālu, Siguldas Jauno pili, Skulmju dzimtās mājas Mālpilī, kā arī Mālpils dabas taku, Kubeseles dabas un vēstures taku un Lēdurgas dendroparku.

Valkas novads - Latvijas Ziemeļu vārti! īpaši sirsnīgi viesus sagaidīs četrās mājas kafejnīcās. Ģimene, kas pilsētas dzīvi iemainījusi pret skaisto lauku vidi, viesus sagaidīs ar tikpat bagātīgu ēdienkarti kā viņu ģimenes pulks mājas kafejnīcā “Stimperi”. Senlatviešu ēdieni tiks piedāvāti kafejnīcā “Rudzīši”, kur viesiem būs iespēja arī izstaigāt ģimenes saimniecību, Mini Zoo. Ciemos gaidīs ģimene, kam tuva saulespuķu zieda burvība un dabas klātbūtne, mājas kafejnīcā “Saulespuķe”. Mājas kafejnīcas “Dīķkalnu Pica” saimnieki ikdienā rosās savā stādaudzētavā, kur aug mazās eglītes, priedītes un bērziņi, bet šogad jau otro reizi gatavi uzņemt viesus savā sētā, lai piedāvātu malkas krāsnī ceptu picu.

Valkas novadā var sajust dabas tuvību, staigājot pa novada dabas takām, kas iekļautas Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta teritorijā. Redzēt, kā Varžupīte atdala divas valstis, izmantot iespēju izbraukt ar sliežu velosipēdu pa sliedēm, pa kurām Latvijas teritorijā savā ceļā devās pirmais šaursliežu dzelzceļa bānītis.

13. un 14. augustā divi Vidzemes novadi – Salaspils un Ropaži – apvienos spēkus, lai kopā ar 14 brīnišķīgiem saimniekiem vērtu savu namu durvis un palutinātu viesus ar gardēžu cienīgu gastronomisko baudījumu mājas kafejnīcās – “Un Ropažu un Salaspils novados plūst piena upes ķīseļa krastos”. Mājas kafejnīca “Enkuri” viesiem piedāvās Vācijai un Austrijai raksturīgos ēdienus, kas garšo visai pasaulei. Pie saimniekiem būs iespēja iegādāties augļu sīrupus un ķirbjsēklu eļļu. “Mimīša picas un citi gardumi” viesiem tiks piedāvātas malkas krāsnī ceptas picas, uz ugunskura vārīta soļanka un pēc senās Kaucmindes receptes gatavota maizes zupa ar putukrēma cepurīti un ogām. Izklaides nolūkos tiks piedāvāta meistarklase nevajadzīgu lietu pārvēršanai noderīgos sīkumos un vakarā – koncerts. Atpūtas sētas saimnieki vērs durvis savai mājas kafejnīcai “Gandrīz Lauki”, piedāvājot ne tikai gardus putnu gaļas ēdienus, bet arī putnu vērošanas un klausīšanās sacensības, kas noteikti patiks mazākajiem apmeklētājiem.

Abos novados noteikti ir vērts uzkavēties – apskatīt Ropažu evanģēliski luterisko baznīcu, izstaigāt un iepazīt Jaunsudrabiņa dabas taku Garkalnē, savām acīm redzēt vienīgo aizsargājamo metāla kopņu konstrukciju tiltu – Dzelzceļa tiltu – pār Mazās Juglas upi, paviesoties Līgo parkā, Daugavas muzejā un Nacionālajā botāniskajā dārzā.

Madonas novada vasaras garša! No Gaiziņa līdz Aiviekstei un no Ērgļiem līdz Lubānai – krustām šķērsām pa Madonas novadu“Madonas novada vasaras garša!” apvieno 11 mājas kafejnīcu saimniekus un saimnieces. Mājas kafejnīcā “Pie Ļapas” viesiem tiks piedāvāti dažādi ēdieni, kā arī izklaide – rotaļas, dziesmas un pat danči. Saimnieki piedāvās arī naktsmājas, bet viesiem jāpadomā par iepriekšēju pierakstu. Savu kafejnīcu “Muižas ziedos” saimniece šogad vērs Biksērs muižas pagalmā – bagātīga ēdienkarte, ko papildinās dažādi pasākumi – izstādes, tamborēšanas sacensības un pat balle.

Vasaras garša un krāsas Madonas apkārtnes pakalnos, līdzenumos un ceļos būs spilgtas un neaizmirstamas! Madonas pusē viesojoties ir ko apskatīt un redzēt, sākot ar Gaiziņkalnu, mūsu pašu Latvijas lielāko ezeru Lubānu un dabas liegumu “Lubāna mitrāju”, un kur nu bez Cesvaines pils un parka.

“Mājas kafejnīcu dienas 2022” ir Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras un Latvijas Lauku tūrisma asociācijas “Lauku ceļotājs” organizēta akcija ar mērķi popularizēt Latvijas reģionu tūrisma piedāvājumu. “Mājas kafejnīcu dienās” par improvizētu restorānu kļūst idilliska lauku sēta vai neierasta urbāna vide nekurienes vidū, mazākas un lielākas saimniecības, kā arī tūrisma objekti. Papildinot gastronomisko piedāvājumu, noritēs arī plaša kultūras programma – būs iespējams gan iegādāties rokdarbus, gan arī mācīties tos veidot, ļauties spēlēm, izbaudīt koncertus vai mesties dančos, vērot īpaši sarūpētus priekšnesumus un aktivitātes.

“Mājas kafejnīcu dienas” notiks visā Latvijas teritorijā katru nedēļas nogali līdz pat 18. septembrim, paverot iespēju paviesoties dažādākajos Latvijas nostūros un nobaudīt dažādu Latvijas saimnieku maltītes.

Pirms došanās uz izvēlētājām mājas kafejnīcām interesentus aicinām:

  1. Sazināties ar kafejnīcu un pieteikt savu apmeklējumu, tādējādi būsi pārliecināts, ka tevi gaidīs brīvs galdiņš.
  2. Pārliecināties par sevis izvēlētās aktivitātes norises laiku – katrs mājas restorāns, katra aktivitāte var noritēt dažādos laikos.
  3. Pārbaudīt, vai izvēlētājā norises vietā būs iespējami bezskaidras naudas norēķini – ne visi pasākumu rīkotāji varēs pieņemt bankas kartes.

No jūlija līdz septembra vidum brīvdienās visā Latvijas teritorijā 43 apkaimēs tiks piedāvāti vairāki saistoši galamērķi. Visa informācija par norises vietām pieejama mājaslapā – www.majaskafejnicas.lv. Tuvākās “Mājas kafejnīcu dienas” noritēs:

“Mājas kafejnīcu dienas” Latvijā tiek rīkotas jau no 2019. gada. Pagājušā gadā apmeklētājiem kopumā bija pieejamas 448 mājas kafejnīcas vairāk nekā 30 Latvijas reģionos. Kafejnīcu apmeklētāji, ne vien baudot dažādās reģionu virtuves, bet arīdzan piedāvātās aktivitātes vai tūrisma objektus un piedzīvojumus apkaimēs, izzina un iepazīst Latviju.