Pasākumi

Latvijā vairāk nekā puse jeb 53% iedzīvotāju atklāj, ka sava biznesa uzsākšanai viņiem būtu vajadzīgs starta kapitāls līdz 10 000 eiro, liecina Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) un kompānijas “Norstat” veiktais pētījums.

Saskaņā ar pētījuma datiem gandrīz trešdaļai jeb 30% cilvēku sava biznesa īstenošanai nepieciešamais finansējums ir no 5000 līdz 10 000 eiro. Katram ceturtajam respondentam sava biznesa realizācijai vajadzīgā summa ir līdz 5000 eiro. Tikpat jeb 24% aptaujāto norāda, ka uzņēmējdarbības debijai būtu nepieciešams lielāks starta kapitāls – no 10 000 līdz 30 000 eiro.

“No pētījuma rezultātiem secinām, ka vismaz pusei Latvijas iedzīvotāju nepieciešamā summa sava biznesa uzsākšanai ir iegūstama konkursā “Ideju kauss”. Tādēļ aicinām ikvienu uzdrīkstēties domāt skaļi un piedalīties konkursā, lai pārbaudītu gan sen lolotu, gan nupat ģenerētu biznesa ideju un pretendētu uz starta kapitālu. Mēs palīdzēsim soli pa solim biznesa ideju pilnveidot un attīstīt, lai dalībnieki to prastu gan pamatot un prezentēt, gan arī sekmīgi īstenot,” norāda LIAA Tehnoloģiju departamenta direktore Lauma Muižniece.

Vienlaikus 12% aptaujāto būtu vajadzīgs starta kapitāls, kas pārsniegtu 50 000 eiro, kamēr katrs desmitais iedzīvotājs kā atbilstošu summu ir minējis amplitūdu no 30 000 līdz 50 000 eiro.

Kā secināts no datiem, Rīgā dominē starta kapitāls no 5000 līdz 10 000 eiro, to atklājusi nepilna trešdaļa jeb 29% iedzīvotāju. Vidzemē ar attiecīgo summu biznesa realizācijai būtu pietiekami aptuveni pusei jeb 47% cilvēkiem. Savukārt Pierīgā gandrīz katrs trešais jeb 29% aptaujāto norāda, ka vajadzīgais finansējums būtu no 5000 līdz 10 000 eiro, tikpat – no 10 000 līdz 30 000 eiro. Arī Zemgalē visbiežāk sastopamā atbilde norāda nepieciešamo starta kapitālu amplitūdā no 10 000 līdz 30 000 eiro, kas būtu nepieciešams 34% aptaujāto. Līdzīga tendence novērota Latgalē, kur šādu summu norādījuši 35% respondentu.

Aptauja veikta LIAA inovatīvo biznesa ideju konkursā “Ideju kauss 2021” šā gada jūlijā, intervējot 1008 Latvijas iedzīvotājus 18–74 gadu vecumā.

Pieteikties Latvijas lielākajam inovatīvo biznesa ideju konkursam “Ideju kauss” var līdz 5. septembrim. Pretendenti savas biznesa idejas var iesniegt elektroniski, nosūtot uz e-pastu idejukauss@liaa.gov.lv, lai tās izvērtētu profesionāla vērtēšanas komisija un spēcīgākos kandidātus virzītu dalībai konkursa “Ideju kauss 2021” otrajā kārtā. Konkursa nolikums un pieteikuma anketa atrodama mājaslapā idejukauss.lv.

Lai veicinātu inovatīvu uzņēmējdarbību un padarītu biznesa vidi spēcīgāku, LIAA aicina Latvijas uzņēmumus kļūt par inovatīvā biznesu ideju konkursa “Ideju kauss” partneriem. Tādējādi ir iespēja iesaistīties ideju vērtēšanā un pasniegt speciālo balvu perspektīvākajām idejām vai topošajiem uzņēmējiem.

Konkursa “Ideju kauss 2021” gaitā dalībnieki apgūs un papildinās biznesa zināšanas, pilnveidos savu ideju un sacentīsies par naudas balvām no 1500 līdz 10 000 eiro biznesa sākšanai. Šogad balvas tiks piešķirtas 12 ideju autoriem. Balvas nodrošina LIAA un Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF).

Par konkursu “Ideju kauss”

Lai sekmētu jaunu uzņēmumu attīstību, kas ir tieši saistīta ar valsts ekonomisko izaugsmi, tiek rīkots inovatīvo biznesa ideju konkurss “Ideju kauss”. Konkursā var piedalīties ikviens, kurš sasniedzis 18 gadu vecumu un ir gatavs sākt uzņēmējdarbību, realizējot savu biznesa ideju. Dalībnieki sacenšas par naudas balvām biznesa uzsākšanai. Šogad pieteikšanās konkursam “Ideju kauss 2021” atvērta no 5. augusta līdz 5. septembrim, elektroniski nosūtot uz e-pastu idejukauss@liaa.gov.lv.