No 15. līdz 17. martam trīs kokapstrādes uzņēmumi no Latvijas – SIA “Baibiņa”, AS “Ingrid D” un SIA “ImpExWod” – piedalīsies kokrūpniecības nozarei veltītajā EXPO 2020 izstādē “Dubai Woodshow” Dubaijā, Apvienotajos Arābu Emirātos (AAE). Latvija šajā izstādē piedalīsies pirmo reizi ar cerībām uz labiem rezultātiem, jo kokrūpniecība Tuvajos Austrumos nav attīstīta nozare, tāpēc ir liels pieprasījums pēc Eiropas un ASV uzņēmumu produkcijas.

“Dubai Woodshow” ir ikgadēja izstāde, kura norisināsies jau 17. reizi. Tā tiek uzskatīta par vienu no nozīmīgākajām kokrūpniecības nozares izstādēm reģionā. Katru gadu to apmeklē nozares profesionāļi un iekārtu ražotāji no vairāk nekā 60 valstīm, un ar stendiem ik gadu piedalās ap 70 uzņēmumu. Visiem trim Latvijas uzņēmumiem dalība šajā izstādē būs debija Tuvo Austrumu reģionā, kaut arī ir pieredze citos eksporta tirgos.

“Latvija izstādē “Dubai Woodshow” piedalīsies pirmoreiz, kaut arī iepriekš mūsu kokapstrādes uzņēmumi ir prezentējuši savas preces citās šī reģiona izstādēs. Uz Dubaiju dosies ne tikai trīs uzņēmumi, kas būs pārstāvēti mūsu stendā, bet arī daudzi citi Latvijas kokrūpniecības nozares pārstāvji, kas izstādē viesosies kā apmeklētāji. Katrā ziņā interese par šo jomu un sadarbības iespējām Dubaijā ir liela – Persijas līča valstis nevar lepoties ar plašiem mežiem, tāpēc kokapstrādes materiāli tur ir ļoti pieprasīti un paver plašas iespējas Eiropas, ASV un Ķīnas uzņēmumiem. Jāatzīst, ka šī brīža ģeopolitiskajos apstākļos ir grūti prognozēt, cik liela būs reģiona uzņēmēju gatavība uzsākt jaunas sadarbības, tomēr Latvijai ir labs potenciāls, tāpēc ceram arī uz labu rezultātu,” saka Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) Eksporta veicināšanas nodaļas projektu vadītājs Toms Sudrabs

AS “Ingrid D” ir lielākais darbarīku koka kātu ražotājs Baltijā, kas eksportē savu produkciju uz Vāciju, Poliju, Franciju, Lietuvu, Igauniju un Īriju. “Latvijai ir ļoti svarīgi būt pārstāvētai tur, kur satiekas izcili produkti un tehnoloģijas. Latvijas ekonomika un labklājības līmenis ir lielā mērā proporcionāls eksporta panākumiem. Tāpēc katram produktam, kas Latvijā tiek ražots, ir jārod tirgus un pielietojums ar maksimālu pievienoto vērtību. Kokrūpniecības industrija Latvijas ekonomikā ieņem nozīmīgu lomu. Tieši kokrūpniecības produkti ar augstu pievienotu vērtību un nišas produkti vai unikāli izstrādājumi ir mūsu konkurētspējas stūrakmens un panākumu atslēga. Labs piemērs ir “Ingrid D” ražotais koka kāts un citi izstrādājumi no apses koka, kas daudziem var šķist necils izejmateriāls,” uzsver AS “Ingrid D” valdes priekšsēdētājs Jānis Grahoļskis.

Plaša profila kokmateriālu pārstrādes uzņēmums SIA “ImpExWood” savu produkciju, kurā ietilpst koka apdares dēļi, celtniecības materiāli, līmēti komponenti, iepakojuma materiāli, kā arī apkures granulas, pārdod Eiropas Savienības valstīs, Āzijas valstīs un citos tirgos. Uzņēmuma pārdošanas speciāliste Vera Ansone stāsta – starptautiskās izstādes vienmēr ir laba iespēja satikt nozares pārstāvjus no citām valstīm, saprast tirgus situāciju un iespējamos attīstības virzienus. “Tieša saskarsme ar pircēju, kas pēdējos divos gados Covid-19 dēļ ir izpalikusi, uzņēmējiem nozīmē ļoti daudz, lai veiksmīgi pārdotu savu produktu,” stāsta Vera Ansone. “Pārstrādes ražošana Latvijā ir diezgan labi attīstīta, un katra šāda izstāde ir iespēja parādīt pasaulei, ko mēs varam. Esam izdevīgā pozīcijā ražošanas izmaksu ziņā, jo darbaspēka trūkuma dēļ bijām spiesti automatizēt ražošanu, kas ilgtermiņā noteikti ir ieguvums. Tāpat mums pieejami pietiekami kokmateriālu resursi, un izdevīgā lokācija ļauj piesaistīt papildu materiālus no Skandināvijas, līdz karam Ukrainā – arī no Krievijas un Baltkrievijas. Šobrīd grūti pateikt, kā nozare attīstīsies šo notikumu iespaidā, bet tieši tāpēc ir jāmeklē jauni tirgi un iespējas visā pasaulē.”

Savukārt SIA “Baibiņa” specializējas dažāda veida zāģmateriālu, koka palešu, kokogļu un akustisko paneļu ražošanā ar eksporta tirgiem Lielbritānijā, Īrijā, Francijā, Itālijā, Lietuvā, Igaunijā, Čehijā, Vācijā un Somijā. Dubaijā uzņēmums cer atrast jaunus partnerus un klientus, kas vēlētos kopā attīstīt kādu jaunu virzienu vai produktu kokrūpniecības nozarē. Uzņēmuma izpilddirektore Baiba Katkovska-Laizāne stāsta: “Ceram, ka šī izstāde ļaus mums spert pirmo soli ārpus Eiropas un Anglijas, tādējādi paplašinot mūsu tirgus apjomu un diversificējot klientu loku, kas savukārt ļautu attīstīt jaunus kokapstrādes virzienus un piedāvāt plašāku produktu klāstu. Mūsuprāt, Latvijai ir ļoti liela konkurētspēja kokapstrādes nozarē, pateicoties mūsu dabas resursiem un kvalificētiem speciālistiem. Latgalē, kur atrodas mūsu uzņēmums, ir ļoti daudz kokrūpniecības uzņēmumu, kas ražo plaša profila produkciju un veiksmīgi to eksportē uz dažādām valstīm, ieņemot stabilu nišu pasaules kokmateriālu eksporta tirgū.”

Pasaules izstāde EXPO 2020 notiek no 2021. gada 1. oktobra līdz 2022. gada 31. martam. Papildu informācija par Latvijas dalību izstādē EXPO 2020 pieejama šeit.