Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) biznesa inkubatoros noslēdzies 2020. gada rudens biznesa ideju un jauno uzņēmumu atlases process atbalsta saņemšanai pirmsinkubācijas un inkubācijas programmās. Pavisam uzņemti 77 uzņēmumi inkubācijas un 259 biznesa ideju autori pirmsinkubācijas atbalsta programmā.

“Vērtējot 2020. gada rudens uzsaukumā pieteiktos uzņēmumus, secināms, ka uzņēmēji Latvijā vēlas attīstīt tādus produktus un pakalpojumus, kas atbilst šī brīža vajadzībām un nākotnes tendencēm - attālinātu pakalpojumu nodrošināšas platformas (Zero Contact Services), produkti, kas uzlabo dzīves kvalitāti (Swipo) un veicina veselīgu dzīvesveidu, kā arī netiek aizmirsts par izklaidi ar nebijušām inovācijām (Storm Adventures). Ceru, ka visiem jaunuzņemtajiem uzņēmējiem pietiks drosmes un jaudas šos produktus virzīt tālāk pasaules tirgū,” stāsta Laura Očagova, LIAA Biznesa inkubatoru departamenta direktore.

Gada nogalē piesaka vairāk biznesa ideju

2020. gada rudens uzņemšanā LIAA biznesa inkubatoros saņemti 220 pieteikumi inkubācijas programmai un 313 pieteikumi pirmsinkubācijas programmai. Salīdzinot ar 2020. gada pavasara uzņemšanu, pieteikumu skaits inkubācijai nav būtiski mainījies (+9 pieteikumi), bet pieteikumu skaits pirmsinkubācijai ir audzis (+23). 2020. gada rudens uzņemšanā visvairāk inkubācijas pieteikumu saņemts Jūrmalas (31 pieteikums), Jelgavas (29), Radošo industriju (24) un Siguldas (18) biznesa inkubatorā. Visvairāk pirmsinkubācijas pieteikumu bija Radošo industriju (35), Jūrmalas (33), Liepājas (28) un Valmieras (23) biznesa inkubatorā.

Aug pieteikto ideju kvalitāte

2020. gadā LIAA biznesa inkubatoros pavisam saņemti 431 pieteikums inkubācijas programmai (2019. gadā - 473) un 612 pieteikumi pirmsinkubācijas programmai (2019. gadā - 658). Šogad vislielākais interesentu skaits par inkubācijas programmu bija Jūrmalas (52 pieteikumi), Jelgavas (50), Siguldas (42), Radošo industriju (40) un Liepājas biznesa inkubatorā (35). Savukārt visvairāk pirmsinkubācijas pieteikumu saņēma Radošo industriju inkubators (69 pieteikumi), Jūrmalas (59), Liepājas (57), Valmieras (47) un Jelgavas biznesa inkubators (44).

Salīdzinot ar 2019. gadu, pieteikumu skaits inkubācijai un pirmsinkubācijai ir nedaudz sarucis par attiecīgi 7,2% un 8,3%. Kopš LIAA biznesa inkubatoru izveides 2016. gadā visaugstākais pieteikumu skaits tika sasniegts 2019. gadā, kad inkubācijas programmai bija pieteikušies 473 uzņēmumi un pirmsinkubācijas programmai 658 biznesa idejas.

Rudens uzņemšanā joprojām vairāk apstrādes rūpniecības un IKT pakalpojumu uzņēmumu

2020. gada rudens uzņemšanā inkubācijas programmā uzņemti 77 jaunie uzņēmumi. Visvairāk jauno uzņēmumu pievienojušies Ogres biznesa inkubatorā - 8 uzņēmumi. No visiem jaunajiem inkubācijas programmas dalībniekiem visvairāk ir pārstāvēti uzņēmumi, kuri darbojas pārtikas produktu ražošanā, apģērbu ražošanā, koksnes, koka izstrādājumu, korķa, salmu un pīto izstrādājumu ražošanā, elektrisko iekārtu ražošanā, smaržu un kosmētisko līdzekļu ražošanā, spēļu un rotaļlietu ražošanas, datorprogrammēšanas un informācijas pakalpojumu nozarē.

Šogad vairāk uzņēmumu koka izstrādājumu, apģērbu, spēļu un rotaļlietu ražošanas, datorprogrammēšanas un datu apstrādes jomā

2020. gadā inkubācijas programmā pavisam uzņemts 151 uzņēmums. Visvairāk jauno uzņēmumu uzņemti Ogres (15 uzņēmumi), Siguldas (14), Jūrmalas (13), Liepājas (12), Ventspils (12) un Radošo industriju (12) biznesa inkubatorā. LIAA biznesa inkubatoru atbalsta programmas piemērotas dažādu jomu uzņēmumiem. 2020. gadā jaunuzņemto inkubācijas dalībnieku vidū vispopulārākie uzņēmējdarbības virzieni ir dažādu apģērbu ražošana, koka, korķa, salmu un pīto izstrādājumu ražošana, spēļu un rotaļlietu ražošana, datorprogrammēšana un datu apstrāde, uzturēšana un ar to saistītās darbības.

Gada laikā visvairāk jaunu biznesa ideju autoru Jelgavas biznesa inkubatorā

Pirmsinkubācijas programma ir sešus mēnešus ilga bezmaksas programma biznesa ideju autoriem. Tajā biznesa ideju autoriem ir trīs uzdevumi: pielāgot produktu vai pakalpojumu tirgus pieprasījumam, apstiprināt biznesa modeļa dzīvotspēju, aprēķināt nepieciešamo darbinieku skaitu, finanšu resursus un identificēt, kur šos resursus iegūt.

2020. gada rudens uzņemšanā pirmsinkubācijas programmā uzņemti 259 biznesa ideju autori (2020. gada pavasarī - 255). Visvairāk jaunu pirmsinkubācijas dalībnieku uzņemti Daugavpils (22 ideju autori), Jūrmalas (20), Madonas (20), Radošo industriju (20), Liepājas (20) un Ventspils (20) biznesa inkubatorā. Pavisam 2020. gadā pirmsinkubācijas programmai pievienojušies 514 biznesa ideju autori (2019. gadā - 536). Gada griezumā visvairāk jaunu pirmsinkubācijas dalībnieku ir uzņemti Jelgavas (49 ideju autori), Madonas (40), Liepājas (40), Radošo industriju (40), Siguldas (40) un Valmieras (40) biznesa inkubatorā.

Jauno inkubācijas programmas produktu vidū - viedais kontrolieris, klīniku vadības sistēmas, vētru tuneļi, aukstuma pakomāts, nepieradinātās naktsmītnes

Inkubācijas programmas dalībnieku uzdevums ir attīstīt savus produktus vai pakalpojumus, kā arī palielināt savus resursus un zināšanas, lai nākotnē kļūtu par globāli konkurētspējīgu un eksportējošu uzņēmumu. Inkubators šī procesa gaitā palīdz noteikt uzņēmuma prioritātes un rast risinājumus problēmsituācijām. Programma ilgst četrus gadus vai tik ilgi, kamēr dalībnieks ir sasniedzis savus attīstības mērķus.

LIAA Madonas biznesa inkubatorā inkubācijas programmā dalību ir sācis uzņēmums Swipo. Tas ir jaunās paaudzes viedais kontrolieris, kas nodrošina digitālo ievadi jaunā veidā un kas ir izmantojams kā autonomi, tā arī integrējams visdažādākajās ierīcēs. Viedais kontrolieris Swipo ļauj vadīt vienkāršāk, vieglāk un intuitīvāk nekā līdz šim pastāvošās pultis, klaviatūras un citas vadības sistēmas. Šī ir pirmā speciāli radītā ierīce ar radiālajām izvēlnēm. Tehnoloģija, kas ienes tirgū jaunu funkcionalitātes līmeni, ļauj attīstīt un vienkāršot peli, klaviatūru, kursorsviru un citas ierīces ar vienu mazu kontrolieri.

Radošo industriju inkubatora jaunais dalībnieks Don’t Panic ir dizaina risinājumu uzņēmums, kurš nodarbojas ar dizaina, instalāciju, scenogrāfijas un nestandarta projektu realizēšanu gan privātajā, gan mākslas sektorā. Tā projekts “Nepieradinātās naktsmītnes” saviem klientiem sniedz iespēju palikt pa nakti jaunās, vēl nebijušās un šķietami neiespējamās vietās kā, piemēram, “Spoguļnamiņā” virs Amatas upes. Klientam sniegta iespēja palikt pa nakti īpaši veidotā instalācijā ar dažādiem uzdevumiem un spēles elementiem, radot neaizmirstamu piedzīvojumu.

Jūrmalas biznesa inkubatora dalībnieks Broccoli ir inovatīvs, sociāli atbildīgs urbānās lauksaimniecības uzņēmums, kas savā darbībā spēj nodrošināt augstas kvalitātes garšaugu un zaļumu produkciju, tos ražojot videi draudzīgā veidā. Tika radīta pielāgojama, automatizēta urbānās lauksaimniecības tehnoloģija, kas nodrošina vienmērīgu garšaugu un salātu augšanu tiem vispiemērotākajos apstākļos. Urbānā ferma garšaugus lutina ar pareizu gaismas daudzumu, mitruma līmeni un barības vielām. Pateicoties šai tehnoloģijai urbānās fermas iespējams uzstādīt visdažādākajās pasaules lokācijās un patērētāja šķīvī likt svaigu, garšas piesātinātu, vietēji audzētu produkciju bez pesticīdiem un konservantiem.

LIAA Jelgavas biznesa inkubatorā pievienojies uzņēmums Meat Future, kas ražo bezgaļas produktus cilvēkiem, kuri rūpējas par vidi un savu veselību ikdienā, un retāk lieto gaļas produktus. Tie ir inovatīvi produkti ilgtspējīgai planētai. Šobrīd Meat Future sortimentā ir divu veidu bezgaļas burgeru plācenīši ar augstu uzturvērtību, kas gatavoti no bietēm un zirņu proteīna, un bezgaļas pastēte, kas izstrādāta no kartupeļiem.

Talsu biznesa inkubatora dalībnieks Eli Pet Products ražo kvalitatīvas kaltētas zivju uzkodas suņiem. Uzņēmuma misija ir ne tikai pārdot savus produktus, bet arī radīt suņu īpašniekiem izpratni par daudzajiem ieguvumiem suņa veselībai, ko sniedz zivju produkti. Eli Pet produkti ir 100% dabiski un ir izgatavoti no vienas sastāvdaļas, nesatur mākslīgas piedevas.

Valmieras biznesa inkubatorā uzņemts Zero Contact Services. Uzņēmums projektē un izstrādā personīgos pakomātus ar ledusskapja funkciju, kas paredzēti lietošanai ārpus telpām. Pakomāta lietotājam tiek nodrošināta pasūtījumu saņemšana bez kontakta ar kurjeru 24 stundas diennaktī. Pakomāts paredzēts novietošanai pie privātmājas.

Jūrmalas biznesa inkubatora jaunā dalībnieka Storm Adventures radītais Storm! ir viesuļvētras piedzīvojums izklaidei un izglītošanai. Storm! ir izklaidējošs un izglītojošs piedzīvojums, kurā zinātkārie vecumā no 5 līdz 80 gadiem var salīdzināt savus un dabas spēkus. Dodoties īpaši sagatavotā trasē, piedzīvo vētras stihiju sākot no stipras brīzes līdz pat 130 km/h spēcīgam orkānam. Apmeklētāji uzzina gan to, kā veidojas viesuļvētras, gan kā paglābties no tām.

Tāpat Jūrmalas biznesa inkubatorā uzņemta DoctoWell programmatūras sistēma, kas nodrošina pacientu, speciālistu un iestāžu darba automatizēšanu, datu pieejamību, kā arī viegli lietojamu digitālo vidi pakalpojumu sniegšanai. Tā sastāv no divām pusēm: klīnikas vadības sistēmas un e-pierakstu platformas. Uzņēmuma mērķis ir uzlabot klīniku resursu pielietojumu, pacientu-speciālistu komunikāciju un vizīšu pierakstu veikšanu. Uzņēmuma radītā platforma dentic.lv ir vienīgais tirgū eksistējošais programmatūras risinājums, kas veidots Latvijas zobārstniecības klīnikām, lai padarītu to darbu digitālu, ērtu un efektīvu.

LIAA Ogres biznesa inkubatoram pievienojas uzņēmums PrintOnPack.com. Tā misija ir īstenot vienkāršu, viegli pārskatāmu un efektīvu mīkstā iepakojuma salīdzināšanas un pasūtīšanas platormu, kurā satiekas iepakojuma pasūtītājs un iepakojuma ražotājs. Uzņēmums vēlas atvieglot sarežģīto iepakojuma pasūtīšanas procesu, lai katrs ražotājs spēj atrast savu ideālo iepakojumu.

Visā Latvijā darbojas 13 LIAA biznesa inkubatori (Daugavpilī, Jūrmalā, Jelgavā, Kuldīgā, Liepājā, Madonā, Ogrē, Rēzeknē, Siguldā, Talsos, Valmierā, Ventspilī un Radošo industriju inkubators Rīgā) un 3 biznesa inkubatoru atbalsta vienības (Cēsīs, Jēkabpilī un Bauskā), kuru darbību finansē ERAF projektā “Reģionālie biznesa inkubatori un radošo industriju inkubators” un Latvijas Republika.

Nākamā uzņemšana LIAA biznesa inkubatoros plānota 2021. gada martā. Informācija par atbalsta programmām un pasākumiem LIAA biznesa inkubatoros pieejama inkubatoru Facebook vietnēs, kā arī LIAA tīmekļvietnē.

Jāņa Kovaļevska foto

Jānis Kovaļevskis

Komunikācijas un informācijas departamenta direktora p.i.
janis.kovalevskis [at] liaa.gov.lv

ES fondu vizuālās identitātes ansamblis