Pasākumi
ilustratīvais foto

Latvijai un Francijai ir plašs biznesa attīstības potenciāls, tā tika secināts 22. maijā notikušajā Latvijas-Francijas biznesa forumā, kurā piedalījās vairāk nekā 180 Latvijas un Francijas sadarbības attīstībā ieinteresēti politikas veidotāji, amatpersonas un starptautisku uzņēmumu pārstāvji no Latvijas, Francijas, Lietuvas, Igaunijas, Itālijas un Spānijas. Forumā tika pievērsta uzmanība transporta, aizsardzības, zaļo tehnoloģiju industrijas tendencēm, līdzšinējai ekonomiskajai sadarbībai un vērtēta biznesa vide abās valstīs.

Atklājot forumu, Latvijas ārlietu ministre Baiba Braže akcentēja Latvijas un Francijas ciešo stratēģisko partnerību, kas veiksmīgi attīstīta gan divpusēji, gan Eiropas Savienības un NATO ietvaros. “Biznesa foruma norise Rīgā apliecina abu pušu interesi stiprināt un pilnveidot sadarbību ekonomikā, tajā skaitā augstvērtīgās nozarēs, kur ir vēl neizmantots potenciāls. Sadarbības stiprināšana šajos stratēģiski nozīmīgajos virzienos ir ilgtermiņa investīcija drošībā mūsu valstu, Eiropas Savienības un plašākā mērogā,” uzsvēra ārlietu ministre B. Braže.

Arī Francijas ārējās tirdzniecības un ekonomikas veicināšanas valsts ministrs Franks Rīsters (Franck Riester) pievienojās Latvijas ārlietu ministres teiktajam un pateicās foruma organizatoriem par šo vērtīgo iespēju stiprināt abu valstu savstarpējās attiecības, dalīties zināšanās, veidot jaunas, perspektīvas sadarbības, kā arī kopīgi meklēt risinājumus dažādiem izaicinājumiem, kurus risina gan Latvija, gan Francija, apskatot tik būtiskus jautājumus kā atjaunojamā enerģija, infrastruktūras attīstība, aizsardzības industrija, digitalizācija, informācijas un komunikācijas tehnoloģijas, inovācijas, mākslīgais intelekts u.c.

Francija ir arī nozīmīga Latvijas ekonomiskās sadarbības partnervalsts. “Pēdējos gados pieaugusi Latvijas ārējā tirdzniecība ar Franciju, aizvadītajā gadā preču eksports pieaudzis provizoriski par apmēram 9%, salīdzinot ar 2022. gadu. Latvijai ir liels potenciāls attīstīt sadarbību arī zinātņietilpīgajās jomās, tajā skaitā bioekonomikā, biomedicīnā, kosmosa tehnoloģijās, kā arī informācijas un komunikāciju tehnoloģiju nozarē. Esam aizsākuši veiksmīgas sarunas ar Francijas zinātnes izpētes un attīstības centriem un ekosistēmas līderiem,” tā Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) ekonomiskās pārstāvniecības Francijā vadītāja Elīza Drāzniece.

Biznesa forumā diskusijas norisinājās trīs tematiskajos paneļos: transports un “Rail Baltica” projekts, aizsardzības nozare un atjaunojamā enerģija.

Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs Jurģis Miezainis iepazīstināja foruma dalībniekus ar Latvijas ekonomisko situāciju un mērķiem. Forumā piedalījās arī satiksmes ministrs Kaspars Briškens, Francijas vēstniecības ekonomikas padomnieks un Ekonomikas nodaļas Baltijas valstīs vadītājs Žans Karo (Jean Caro), Baltijas valstu Francijas Ārējās tirdzniecības padomes komitejas (CCEF) prezidents Franks De Bruins (Franck De Bruyn), LIAA ekonomiskās pārstāvniecības Francijā vadītāja Elīza Drāzniece, Rīgas investīciju un tūrisma aģentūras direktors Fredis Bikovs u.c.

Atklājot paneļdiskusiju paneli, kas veltīts “Rail Baltica” projektam, satiksmes ministrs Kaspars Briškens iezīmēja, ka Latvijai ir cieša sadarbība ar Franciju šajā projektā, kas iekļaus Latviju un pārējās Baltijas valstis vienotā Eiropas dzelzceļa tīklā. Foruma paneļdiskusijā, piedaloties nozares ekspertiem no Latvijas, Igaunijas, Francijas, tika pārrunāts “Rail Baltica” projekts, tā ieguvumi, mērķi, izaicinājumi un virzība.

Tāpat paneļdiskusijā apsprieda Latvijas un Baltijas reģiona aizsardzības nozares iniciatīvas, kas, ņemot vērā ģeopolitisko situāciju pasaulē, ieņem arvien nozīmīgāku lomu.

Latvijā un reģionā kopumā strauji attīstās atjaunojamās enerģētikas projekti, kas būtiski var sekmēt abu valstu sadarbību ilgtermiņā, tāpēc forumā pārrunāja arī Latvijas stratēģiju atjaunojamo energoresursu sektoram, ūdeņraža nozares attīstības perspektīvām, kā arī bija iespēja dzirdēt dažādus veiksmes stāstus atjaunojamo energoresursu ieviešanai praksē.

Kopumā forumā piedalījās vairāk nekā 170 uzņēmēji no Latvijas, Francijas, Lietuvas, Igaunijas, Itālijas un Spānijas. Forumā Franciju pārstāvēja tādi starptautiskie transporta, aizsardzības un atjaunojamās enerģijas nozaru uzņēmumi kā “Airbus”, “Alstom”, “Axon Cable”, “Bererix”, “Bodet Time”, “Bouygues”, “Business France”, “Decathlon”, “Didaxis”, “Egis, Eiffage”, “Fives”, “Fokker Next Gen”, “France Hydrogène”, “Geodis”, “Ingerop”, “Knds France”, “Mbda”, “Schneider Electric”, “Société Des Grands Projets”, “SNCF Hubs & Connexion”, “Systra”, “Thales”, “NGE Group” u.c. Savukārt Latviju pārstāvēja vairāk nekā 70 uzņēmumi, tajā skaitā AS “Latvenergo”, AS “Mapon”, “Latvijas Mobilais Telefons”, SIA “Vizulo”, “UPB nams”, SIA “Superego”, SIA “Shipprojects”, SIA “Fortes”, SIA “Hydrokapillar Tech”, SIA “Alsen Technologies”, SIA “Brasa Defence Systems”, SIA “Kronus”, SIA “Vairog EU” un daudzi citi.

2023. gadā uz Franciju no Latvijas pēc provizoriskajiem datiem eksportētas preces apmēram 690 miljonu eiro apmērā, visvairāk mašīnbūves, elektropreču un kokapstrādes nozarē, savukārt pēc kopējā preču un pakalpojumu tirdzniecības apgrozījuma Francija ierindojas 14. vietā Latvijas ārējās tirdzniecības partneru starpā.

Forumu rīkoja LIAA sadarbībā ar Francijas vēstniecību Latvijā, Francijas ārējās tirdzniecības padomnieku tīklu (CCEF) un Rīgas Investīciju un tūrisma aģentūru.