Deep Tech Atelier 2025

Katrs kosmosa programmās ieguldītais eiro piesaista papildu 2,8 eiro investīcijās, savukārt tiešie un netiešie ieņēmumi uz katru ieguldīto eiro sasniedz 7,2 eiro un no tiem teju puse jeb 49 % ir eksports, liecina Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) dati.

Izglītības un zinātnes ministrijas apkopotā informācija rāda, ka kopš 2015. gada, Latvijai sadarbojoties ar EKA, mūsu kosmosa tehnoloģiju nozares uzņēmumi ir īstenojoši vairāk nekā 120 projektus. Desmit lielākie EKA finansējuma saņēmēji kopš 2015. gada ir piesaistījuši 8,7 miljonus eiro. No 2021. līdz 2023. gadam šie uzņēmumi nodokļos mūsu valstij ir samaksājuši 10,7 miljonus eiro.

Līdztekus finansējuma piesaistei mūsu uzņēmēji un zinātnieki attīsta risinājumus, būtiskus gan kosmosa izpētei, gan problēmu risināšanai tepat, uz Zemes.

“Arī šā gada “Deep Tech Atelier” esam fokusējušies to, kā stimulēt ar kosmosa saistīto atklājumu komercializāciju. Tāpēc 15. maijā uz “Deep Frontier” skatuves runāsim tieši par šīm tēmām – divējādā pielietojuma tehnoloģijām, par kosmosa inovāciju lomu aizsardzībā un ilgtspējā, par to, kāds atbalsts ir pieejams Latvijas jaunuzņēmumiem un kas ir svarīgi investoriem,” stāsta Latvijas investīciju un attīstības aģentūras  Eksporta un inovāciju pakalpojumu departamenta direktores vietniece inovāciju jautājumos Agnese Oļševska.

Latvijā kosmosa tehnoloģiju nozare nemitīgi attīstās – gan pētniecība, gan arī komercializācija. Šī joma tiek attīstīta vairākās Latvijas universitātēs, kā arī dzimst idejas un uzņēmumi. Esam apkopojuši dažus piemērus. Vairāk ar Latvijas inovācijām šajā jomā varēs uzzināt arī "Deep Tech Atelier 2025".

“Deep Tech Atelier 2025” norisinās no 15. līdz 16. maijam. Pasākuma reģistrācija, kas ir bez maksas, joprojām ir atvērta tīmekļa vietnē https://deeptechatelier.com.

“NRG Solutions” risinājums izmanto kosmosa datus nekustamā īpašuma novērtēšanai

“NRG Solutions” izmanto Zemes novērošanas datus un ģeotelpiskās tehnoloģijas, lai modernizētu īpašumu novērtēšanu un izvērtēšanu.

Uzņēmuma risinājums nodrošina nekustamā īpašuma profesionāļus ar attālinātu, uz datiem balstītu ieskatu, identificējot strukturālos un vides faktorus, kas ietekmē ēku stāvokli. Atšķirībā no tradicionālajām metodēm, kas lielā mērā balstās uz klātienes pārbaudēm un subjektīviem vērtējumiem, “NRG Solutions” piedāvā mērogojamu un datiem bagātu alternatīvu, kas uzlabo efektivitāti un lēmumu pieņemšanas precizitāti.

Jāpiebilst, ka “NGC Solutions” ir pirmais kosmosa tehnoloģiju uzņēmums, kas ir uzņemts “ESA BIC Latvia” inkubācijas programmā.

“Bitlake Technologies” izstrādā “viedos moduļus” mikroshēmām ātrai un efektīvai attēlu apstrādei reāllaikā

“Bitlake Technologies” ir uzņēmums, kas specializējas digitālo mikroshēmu komponentu (IP kodolu) izstrādē, īpaši paredzētiem FPGA (programmējamas  ierīces), kuras izmanto attēlu apstrādei un datorredzei kosmosa jomā. Vienkāršākiem vārdiem runājot, šie moduļi ļauj ātri un efektīvi apstrādāt attēlus reāllaikā – tas nozīmē, ka, piemēram, satelīts uzņem attēlu un uzreiz to analizē, nepārsūtot milzīgus datu apjomus uz Zemi.

Šo tehnoloģiju var izmantot vairākos veidos, tostarp – objektu noteikšanai (piemēram, novērot, vai orbītā nav šķēršļu vai atkritumu), attēlu atpazīšanai un citos kosmosa nozares uzdevumos, kur nepieciešama ātra un uzticama attēlu apstrāde.

“2AM” ražo materiālu 3D drukai aviācijas un kosmosa nozares vajadzībām

Latvijas uzņēmums “2AM” ir izstrādājis inovatīvus alumīnija, magnija un skandija sakausējumus un metālmatricas nanokompozītus, kas īpaši pielāgoti 3D metāla drukai kosmosa un aviācijas vajadzībām. Šie materiāli apvieno vieglumu un augstu izturību, ļaujot ražot liela izmēra, bet vieglas konstrukcijas, kas ir būtiskas gan kosmosa, gan aviācijas industrijā.

Galvenā problēma, ko šī inovācija risina, ir nepieciešamība pēc uzticamiem un efektīviem materiāliem, kas spēj izturēt kosmosa  ekstremālos apstākļus. “2AM” materiāli nodrošina ne tikai mehānisko izturību, bet arī uzlabotu veiktspēju 3D drukā, tostarp “in-situ” defektu noteikšanas tehnoloģiju, kas ļauj reāllaikā identificēt un novērst iespējamās ražošanas kļūdas. 3D druka ļauj arī samazināt ražošanas atkritumus, kas, savukārt, samazina izmaksas un ekoloģisko slodzi.

“Naco Technologies” attīsta ūdeņraža tehnoloģijas arī kosmosam

Zaļā ūdeņraža nozares jaunuzņēmums “Naco Technologies” izstrādā nanopārklājumus, kas pasargā sistēmās esošās detaļas no korozijas un tā palīdz tām kalpot ilgāk. Tehnoloģija ir ne tikai inovatīva, bet arī būtiska ilgtspējīgas enerģijas nākotnei.

Tā kā ūdeņraža tehnoloģijas tiek izvērtētas un testētas arī kosmosa pielietojumiem, “Naco” mērķē kļūt par līderiem šajā tehnoloģiju attīstības virzienā. Uzņēmuma risinājumi ļaus palielināt izturību un vienlaikus samazināt degvielas šūnu sistēmu svaru un izmērus, īpaši tām, ko izmanto uz Zemes balstītās kosmosa aktivitātēs. Patlaban uzņēmums izstrādā nano-pārklājumu katalizatoru degvielas šūnu membrānām.

“Deep Space Energy” plāno piegādāt elektroenerģiju tālām kosmosa misijām

“Deep Space Energy” ir apņēmusies kļūt par elektroenerģijas piegādātāju kosmosā, nodrošinot enerģiju izpētei, rūpniecībai un dzīvei ārpus Zemes. Uzņēmums izstrādā daudzsološu agrīnās attīstības stadijas tehnoloģiju portfeli, kas aptver dažādus kosmosa enerģijas ģenerēšanas risinājumus, piemēram, progresīvas saules tehnoloģijas, radioizotopu elektriskos ģeneratorus, ūdeņraža uzglabāšanu un kodolšķelšanās enerģiju.

Šobrīd Deep Space Energy” pieder agrīnās stadijas tehnoloģijas koncepts, kas nodrošina ļoti efektīvu enerģijas pārveidi nolietojuma brīvā dinamiskā sistēmā, kas var darboties vairāk nekā 20 gadus bez nepieciešamības veikt apkopi.

“Nanocraft” iesaistās unikālā kosmosa misijā, kas pētīs komētas ārpus Saules sistēmas robežām

Sadarbojoties Latvijas tehnoloģiju uzņēmumam “Nanocraft”, Ventspils Augstskolai un Tartu observatorijai, EKA ir sekmīgi nodots fotoreālas modelēšanas projekts “CI3D”, kas paredzēts misijas “Comet Interceptor” kameru testēšanai.

“Nanocraft” tehnoloģijas inovācija slēpjas spējā apvienot datus no dažādiem instrumentiem vienotā 3D modelī, kas ļauj zinātniekiem detalizēti analizēt komētas struktūru un uzvedību. Šī pieeja nodrošina precīzāku misijas plānošanu un palielina iespēju iegūt vērtīgus zinātniskos datus.

Misijas “Comet Interceptor” mērķis ir pirmo reizi izpētīt komētu, kas nāk no Saules sistēmas ārējām robežām un līdz šim nav bijusi pakļauta Saules ietekmei. Šie 3D modeļi palīdz simulēt komētu lidojuma scenārijus un analizēt iespējamos riskus, piemēram, sadursmes ar putekļu daļiņām.

Satelītdati cīņā pret nelegālo būvniecību

2024. gadā Latvijas nacionālās programmas konkursā apstiprināti desmit projekti ar kopējo summu 1,58 miljoni eiro. Viens no atbalstītajiem projektiem, kuru testēs un pēc tam demonstrēs satelītdatu pielietojumu, būs nelegālas būvniecības aktivitāšu un neatbilstību attālinātā noteikšana..

Ja priekšizpētes secinājumus un testus atzīs par atbilstošiem, risinājuma komerciālā ieviešana radīs pozitīvu ietekmi uz valsts ekonomiku, samazinot ar nelegālo būvniecību saistītās negatīvās sekas un uzlabojot būvniecības sektora kopējo reputāciju.

Ziemeļeiropā lielākā ziņātņietilpīgās uzņēmējdarbības konference “Deep Tech Atelier” šogad norisināsies no 15. līdz 16. maijam “Fantadromā”, Rīgā. Divās dienās uz trim konferences skatuvēm – “Deep Tech”, “Deep Frontier” un “Growth Stage” – kāps vairāk nekā 150 lektoru un diskusiju dalībnieku. Tiks aplūkotas vairāk nekā 40 dažādas tēmas – industrijas aktualitātes un tendences, mākslīgais intelekts, pētnieku un uzņēmēju sadarbība, finansējuma piesaiste, kosmoss un ar to saistītie jautājumi, kvantu tehnoloģijas, drošības un aizsardzības tehnoloģijas.

Šogad īpaša uzmanība tiks veltīta arī zinātnes komunikācijai un zinātnieku komunikācijai ar plašāku sabiedrību, tostarp investoriem, jo no tā mēdz būt atkarīga iespēja komercializēt atklājumus. Savukārt, sadarbībā ar “Riga TechGirls” 16. maijā izveidota sieviešu izcilībai zinātnē un tehnoloģiju nozarē veltīta programma.

“Deep Tech Atelier 2025” sadarbības partneri ir “Labs of Latvia”, “Hello Tomorrow”, Rīgas Tehniskā universitāte, Latvijas Universitāte, “Riga TechGirls”, Latvijas Kosmosa industrijas asociācija, starptautiskā zinātnes komercializācijas platforma “Commercialization Reactor”.

Pasākuma finansējums tiek piešķirts no ERAF projektiem "MVU inovatīvas uzņēmējdarbības attīstība" un "Atbalsts tehnoloģiju pārneses sistēmas pilnveidošanai", Eiropas Atveseļošanās fonda un valsts budžeta. 

Paustie uzskati un viedokļi ir tikai autora(-u) uzskati un viedokļi un ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Eiropas Komisijas uzskatus un viedokļus. Par tiem nav atbildīga ne Eiropas Savienība, ne Eiropas Komisija.

Papildu informācija plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem:

Tija Ezeriņa

“Deep Tech Atelier 2025” sabiedrisko attiecību konsultante

M: 29719893, E: tija.ezerina@publicid.lv