Pieteikumu pieņemšana digitālās attīstības ceļa kartēm

Līdz šim Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) īstenotajā atbalsta programmā “Atbalsts procesu digitalizācijai komercdarbībā” noslēgti jau 1818 atbalsta līgumi. Tā šobrīd ir populārākā LIAA īstenotā Eiropas Savienības fondu programma. Tādēļ, tuvojoties esošās programmas noslēgumam, 2025.gada otrajā pusē plānots izsludināt jaunu atbalsta instrumentu, kurā uzņēmumiem būs pieejams finansējums digitalizācijai līdz 200 tūkstošiem eiro viena projekta īstenošanai.

“Digitalizācija un automatizācija ir veids, kā paaugstināt uzņēmumu konkurētspēju. Pēc lielās uzņēmumu intereses redzam, ka investīcijas šajā virzienā ir aktuālas dažādās nozarēs, tāpēc otrajā pusgadā  plānojam izsludināt jauno programmu, kurā digitalizācijas grantiem būs pieejami 18,5 miljoni eiro,” norāda LIAA direktore Ieva Jāgere.

Kopumā līdzšinējā programmā saņemti jau 2346 pieteikumi, un rezervēti jau 28,5 miljoni eiro no pieejamajiem 33,5 miljoniem eiro. No tiem, projektiem, kas jau ir realizēti, izmaksātais atbalsts sasniedz 5,74 miljonus eiro. 

LIAA turpinās pieteikumu pieņemšanu esošajā programmā līdz brīdim, kad pieteikumos rezervētais atbalsta apmērs sasniegs 33,5 miljonus eiro. Aktuālajai informācijai par pieteikumos rezervēto summu un pieejamo atlikumu var sekot līdzi platformā business.gov.lv, kur informācija tiek aktualizēta katru nedēļu. Visus saņemtos pieteikumus LIAA izskata rindas kārtībā, tāpēc atbalsta pretendenti, kas saņēmuši Eiropas digitālās inovācijas centra ceļa kartes, tiek aicināti nekavēties ar pieteikuma iesniegšanu.

Vienlaikus LIAA atgādina, ka esošajā programmā plānotie digitalizācijas projekti ir jāīsteno ne vēlāk kā līdz 2026.gada 31.martam. 

Projekti tiek īstenoti dažādās nozarēs. Piemēram, Preiļu uzņēmums “AMATI Projekts”, izmantojot programmas atbalstu, izveidojis daudzfunkcionālu mājaslapu, kas ļauj klientiem tiešsaistē pasūtīt produktus, izstrādāt personalizētus risinājumus un sazināties ar uzņēmumu.

"Šis solis bija stratēģiski ļoti nozīmīgs – digitalizācija ļauj mums darboties tikpat efektīvi kā lielajiem uzņēmumiem, taču bez milzīga personāla skaita un resursiem. Jaunā sistēma ļauj optimizēt pasūtījumu procesu, atbrīvojot darbiniekus no administratīvajiem uzdevumiem un ļaujot koncentrēties uz ražošanu," skaidro uzņēmuma līdzīpašnieks Mārtiņš Kaļva.

Savukārt pilna cikla metālapstrādes uzņēmums "KnK Mefab" no Ādažiem, izmantojot ES fondu un valsts atbalstu, ir iegādājies divas unikālas iekārtas ar programmatūru– cauruļu lāzergriešanas iekārtu un robotizēto metināšanas iekārtu ar metināšanas šuvju izsekošanas funkcijām. Šobrīd abas iekārtas jau aktīvi tiek izmantotas ražošanā, ļaujot piedāvāt augstas precizitātes un kvalitātes produktus, kas palīdz arī piesaistīt jaunus klientus.

Uzņēmuma vadītājs Kristaps Laipnieks atzīst, ka lāzergriešanas iekārtas iegāde būtu notikusi jebkurā gadījumā, bet par robotizēto metināšanas iekārtu būtu bijis jautājums – kad un vai vispār to iegādāties. Tagad, pēc iekārtu iegādes, vadītājs ar pārliecību var teikt, ka šīs tehnoloģijas ir devušas būtisku ieguldījumu uzņēmuma konkurētspējas celšanā un kalpo arī kā efektīvs mārketinga instruments eksporta tirgos.

2025.gada otrajā pusē LIAA plāno izsludināt jauno digitalizācijas atbalsta programmu, kas tiks finansēta no Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam. Atbalstam varēs pieteikties sīkie, mazie un vidējie komersanti, tai skaitā zemnieku saimniecības, kooperatīvās sabiedrības, biedrības un nodibinājumi, kas veic saimniecisko darbību un apvieno vismaz trīs komersantus.

Programmas atbalsta intensitāte būs no 30% līdz 50% – mazajiem komersantiem 50%, vidējiem 40%, bet mazām un vidējas kapitalizācijas sabiedrībām – 30%.

Granti līdz 10 tūkstošiem eiro būs pieejami jaunu digitālu risinājumu iegādei un digitālā brieduma novērtēšanai, bet līdz 200 tūkstošiem eiro – mākslīgā intelekta risinājumu izstrādei un ieviešanai.

Vairāk informācijas par LIAA programmās pieejamo atbalstu un pieteikšanos vietnē biznesa attīstībai www.business.gov.lv.