LIAA: zinātņietilpīgo tehnoloģiju uzņēmējdarbības attīstīšana Latvijā ir aģentūras prioritāte

Zinātņietilpīgo tehnoloģiju uzņēmējdarbības jomas attīstīšana ir Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) prioritātēm un LIAA ar savām programmām turpinās to atbalstīt, konferences “Deep Tech Atelier 2025” atklāšanā uzsvēra LIAA direktore Ieva Jāgere.

Viņa uzvēra, ka līdz šim Latvija ir apliecinājusi sevi, kā viena no straujāk augošajām “deep–tech” ekosistēmām Eiropā, ko apliecina arī vairāku mūsu inovatīvo tehnoloģiju jaunuzņēmumu "Aerones", "Naco Technologies" un citu piesaistītās ievērojamās investīcijas un sasniegumi starptautiskā mērogā.

Ceturtdien, 15. maijā, Rīgā, Fantadromā, ar Latvijas prezidenta Edgara Rinkēviča, ekonomikas ministra Viktora Valaiņa un LIAA direktores Ievas Jāgeres uzrunām, tika atklāta jau septītā zinātņietilpīgo tehnoloģiju konference “Deep Tech Atelier”. Gadu gaitā šis pasākums ir attīstījies, kļūstot par lielāko šāda veida notikumu Baltijā. Šogad pasākumam reģistrējušies vairāk nekā 2000 viesu no 55 valstīm. Konference turpināsies arī piektdien, 16. maijā.

“Mēs vēlamies redzēt Latviju kā vietu, kur idejas ir ne tikai svarīgas, bet arī īstenotas, vietu, kur jauni zinātnieki var augt, neaizejot no valsts, un kur globālie investori ierodas ne tikai patērēt, bet arī būvēt – kopā ar mums, ar mūsu talantiem,” savā uzrunā teica Latvijas prezidents Edgars Rinkēvičs.

Tikmēr ekonomikas ministrs Viktors Valainis savā uzrunā pieminēja, ka 2025. gadā inovatīvo industriju atbalstam dažādās programmās ir paredzēti 130 miljoni eiro.

Mēs inovācijām pievēršamies nopietni, jo tās nosaka mūsu nākotnes ekonomikas konkurētspēju. Ekonomikas ministrijas pārraudzībā Latvija piedāvā plašu atbalsta programmu klāstu, lai veicinātu inovācijas uzņēmējdarbībā un pētniecības iestādēs. Pieejami granti, līdzfinansējuma aizdevumi un nefinansiāls atbalsts uzņēmējdarbības inkubācijai, komercializācijai, tehnoloģiju pārnesei, divējāda lietojuma tehnoloģijām, produktivitātei un starptautiskai sadarbībai,” klātesošajiem sacīja Valainis.

“Deep Tech Atelier” 2025. gadā pievēršas četrām vadošajām tēmām – mākslīgajam intelektam, kvantu tehnoloģijām, kosmosam un aizsardzībai.

“Minētās jomas maina pasauli un mēs varam lepoties, ka Latvija ir daļa no tām. Pirmkārt, mēs strādājam pie drošas un atbildīgas mākslīgā intelekta attīstības – veidojam Nacionālo Mākslīgā Intelekta centru. Otrkārt, kvantu jomā ir izveidota Latvijas Kvantu iniciatīva, kas apvieno pētniekus, universitātes un uzņēmumus, lai izstrādātu praktiskus kvantu fizikas pielietojumus. Tā revolucionizēs skaitļošanas, komunikācijas un sensoru tehnoloģiju pieeju. Treškārt, kosmoss vairs nav tikai izpēte – tā ir strauji augoša eksporta, inovāciju un globālās sadarbības nozare. Latvijā apmēram 70 uzņēmumi darbojas kosmosa tehnoloģiju sektorā, un šis skaits turpina pieaugt. Ceturtkārt, aizsardzības jomā īpaši pievēršamies divejāda pielietojuma risinājumiem, jo mūsdienu aizsardzība vairs nav tikai par fizisku spēku – tā ir par tehnoloģijām, informāciju un ātrumu,” pauda ekonomikas ministrs.

Vienlaikus Valsts prezidents savā uzrunā norādīja, ka pastāv arī nepilnības, kas jārisina. Piemēram, ierobežota infrastruktūra, sadrumstalota sadarbība starp zinātni un uzņēmējdarbību, ilgais un sarežģītais ceļš no pētniecības līdz tirgum, kā arī nepieciešamība pēc plašāka praktiskā atbalsta. Prezidents konferences klātesošajiem arī pauda gandarījumu par valdības un ekonomikas ministra gatavību šos izaicinājumus pārvarēt.

Viņš izcēla, ka investīciju piesaistei ir būtiskas globālās partnerības un dalība tādās iniciatīvās kā CERN, Eiropas Kosmosa aģentūrā un starptautiskajā kodolsintēzes pētniecības projektā (ITER). Izglītībai, pētniecībai un talantiem jāiet roku rokā.

Vairāk attēlu Flickr galerijā

Deep Tech Atelier 2025 (1. diena)

“Deep Tech Atelier” konferences pirmajā dienā, 15. maijā,  tiek aplūkotas tādas tēmas kā nozares attīstības tendences un nākotnes perspektīvas, globālā kosmosa ekonomika, mākslīgais intelekts un zinātnes komunikācija. Savukārt, piektdien, 16. maijā, tiks akcentēta aizsardzības joma, kvantu tehnoloģijas, sieviešu iesaiste inovatīvajā uzņēmējdarbībā un citas.

Gan 15. maijā, gan 16. maijā līdztekus prezentācijām un diskusijām būs pieejama arī “Expo” zona, kurā iepazīt Latvijas jaunuzņēmumu radītās inovācijas, “Startup pitch” konkurss, kā arī “B2B Matchmaking” tikšanās.

Detalizēta programma pieejama https://deeptechatelier.com/.

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) veicina Latvijas uzņēmēju konkurētspēju, eksporta izaugsmi un investīciju piesaisti, kā arī attīsta tūrisma nozari un īsteno valsts tēla politiku. LIAA darbojas kā valsts partneris uzņēmējdarbības attīstībā – no idejas līdz starptautiskiem tirgiem. Ar plašu pārstāvniecību tīklu ārvalstīs un reģionālajiem biznesa centriem Latvijā, LIAA palīdz uzņēmumiem augt un pozicionēt Latviju kā drošu, inovatīvu un atvērtu valsti pasaules ekonomikā

“Deep Tech Atelier 2025” sadarbības partneri ir “Labs of Latvia”, “Hello Tomorrow”, Rīgas Tehniskā universitāte, Latvijas Universitāte, “Riga TechGirls”, Latvijas Kosmosa industrijas asociācija, starptautiskā zinātnes komercializācijas platforma “Commercialization Reactor”.

Pasākuma finansējums tiek piešķirts no ERAF projektiem "MVU inovatīvas uzņēmējdarbības attīstība" un "Atbalsts tehnoloģiju pārneses sistēmas pilnveidošanai", Eiropas Atveseļošanas fonda un valsts budžeta. 

Paustie uzskati un viedokļi ir tikai autora(-u) uzskati un viedokļi un ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Eiropas Komisijas uzskatus un viedokļus. Par tiem nav atbildīga ne Eiropas Savienība, ne Eiropas Komisija.