Aizvadītajā nedēļā, 15. maijā, Baltijā lielākās zinātņietilpīgo tehnoloģiju konferences “Deep Tech Atelier” laikā “Startup House Riga” telpās norisinājās Latvijā pirmā teātra izrāde, ko vadīja mākslīgais intelekts (MI).
“Jaunās tehnoloģijas un radošums var sadarboties un radīt patiesi aizraujošu pieredzi. Pirmo reizi Latvijā skatītāji kļuva par līdzautoriem izrādei, ko vadīja mākslīgais intelekts – tas pierāda, ka tehnoloģijas var padarīt mākslu interaktīvāku, pieejamāku, vienlaikus veicinot starptautisku sadarbību inovāciju jomā,” norāda Irina Rubinčika, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) pārstāvniecības Izraēlā vadītāja un pasākuma līdzorganizētāja.
Izrādi vadīja MI pētnieks Rojs Cezana (Roey Tzezana) no Telavivas (Blavatnika centrs, Telavivas Universitāte) un Omers Juvals (Omer Yuval) no Izraēlas Inovāciju institūta. Tehnoloģiju eksperti kā režisori rūpējās, lai mākslīgais intelekts kļūtu par radošo partneri izrādes tapšanā. Uz skatuves improvizētās ainas iedzīvināja Dailes teātra aktieris Andris Bulis kopā ar brīvprātīgajiem dalībniekiem no publikas. Ikviens zālē esošais ne tikai vēroja izrādi, bet arī piedalījās tās veidošanā, piedāvājot idejas sižetam un personāžiem.
“Laikā, kad uz skatuves partneris man bija mākslīgais intelekts, es jutos kā daļa no kaut kā nebijuša. Improvizācija vienmēr ir izaicinājums, bet MI radītie pārsteigumi lika man reaģēt īpaši radoši un zibenīgi. Šī izrāde pierādīja, ka tehnoloģijas var iedvesmot un papildināt aktiera darbu, nevis to aizstāt. Skatītāju enerģija un līdzdarbība deva papildu dzirksti katram mirklim uz skatuves,” iespaidos dalās aktieris Andris Bulis.
Izrāde bija pilnībā improvizēta – tēli, sižeta pavērsieni un dialogi tika radīti turpat uz vietas, reāllaikā, balstoties uz skatītāju ieteikumiem un MI ģenerētajiem ierosinājumiem. Skatītāji, pirms izrādes balsojot, izvēlējās sižetu un tēlus no MI piedāvātajām opcijām, tādējādi tieši publika noteica, kādā virzienā attīstīsies stāsts. Rezultātā auditorija līdzdarbojās un juta līdzi katram notikumam ar īpašu aizrautību.
“MI teātra eksperiments parāda, ka mākslīgais intelekts var kļūt par radošu partneri māksliniekiem, paplašināt robežas. Latvijas publikas atsaucība un sajūsma pierāda, ka sadarbojoties cilvēkam ar MI var dzimt jauns, aizraujošs mākslas veids, kur tehnoloģija papildina cilvēka talantu,” par pasākumu stāsta Dr. Rojs Cezana, MI pētnieks Telavivas Universitātē.
Pasākumu organizēja un atbalstīja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras pārstāvniecība Izraēlā, Startup House Riga, Izraēlas vēstniecība Latvijā, Latvijas Jaunuzņēmumu asociācija “Startin.LV” un Latvijas Mākslīgā intelekta asociācija (MILA).
Par Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru (LIAA)
Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) veicina Latvijas uzņēmēju konkurētspēju, eksporta izaugsmi un investīciju piesaisti, kā arī attīsta tūrisma nozari un īsteno valsts tēla politiku. LIAA darbojas kā valsts partneris uzņēmējdarbības attīstībā – no idejas līdz starptautiskiem tirgiem. Ar plašu pārstāvniecību tīklu ārvalstīs un reģionālajiem biznesa centriem Latvijā, LIAA palīdz uzņēmumiem augt un pozicionēt Latviju kā drošu, inovatīvu un atvērtu valsti pasaules ekonomikā.