Aizvadīts Latvijas – Izraēlas biznesa forums

Valsts prezidenta Egila Levita oficiālās vizītes ietvaros 29. novembrī Telavivā tika aizvadīts Latvijas – Izraēlas biznesa forums. Atklājot forumu, Valsts prezidents uzsvēra Latvijas ekonomikas sasniegumus, akcentējot virzību uz augsto tehnoloģiju nozaru attīstību, kā arī uzsvēra, ka jaunā Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) pārstāvniecība Izraēlā sekmēs ciešāku biznesa kontaktu veidošanu starp abām valstīm. Īpaši Valsts prezidents izcēla Rīgas kā Latvijas galvaspilsētas esošās iespējas IKT un biotehnoloģiju jomā.

“Biznesa forums mums deva pārliecību, ka varam būt interesanti Izraēlai, kurā savus pētniecības un attīstības centrus izveidojušas 470 tehnoloģiju korporācijas un savus klientus meklē 400 riska kapitāla fondi. Ne velti tieši no Izraēlas nāk 8% visu pasaules “vienradžu” jeb jaunuzņēmumu, kuri sasnieguši miljarda dolāru vērtību. Izraēlai mēs varam būt interesanti ar pieeju ES tirgum, uz kurieni viņi jau šobrīd eksportē 35% produkcijas. Ne mazāk nozīmīga ir pieeja ES fondu finansējumam un biznesa uzturēšanas izmaksām, kur Latvijai ir konkurētspējas priekšrocības”.

Biznesa forumā tika diskutēts par biomedicīnas sektora attīstību un Valsts prezidenta klātbūtnē tika parakstīti vairāki sadarbības memorandi starp Latvijas un Izraēlas medicīnas, izglītības, pētniecības centriem: Latvijas Universitāti (LU) un Telavivas Suraski medicīnas centru, LU un Shaare Zedek medicīnas centru, Rīgas Stradiņa universitāti un Šebas medicīnas centru Telavivā, Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu un Šneidera slimnīcu Izraēlā.

Izraēlas ražotāju asociācijas Ārējās tirdzniecības un starptautisko attiecību nodaļas vadītājs Dans Katarivass atzina, ka forumā uzzinājis daudz jauna par Latviju un saskata sadarbības iespējas gan biotehnoloģiju, gan citās jomās. “Izraēlā 90% ir eksports un tikai 10% vietējais tirgus, bet mēs varam vēl labāk. Daudzas valstis vēlas piesaistīt Izraēlas investīcijas, tomēr, lai tas notiktu, ir jābūt abpusēji izdevīgiem nosacījumiem. Tas, ko Latvija prezentēja, bija interesanti un mēs esam gatavi turpmākām sarunām. Izraēlā ļoti trūkst cilvēkresursu un kapacitātes. Tāpat mēs esam ļoti dārga valsts, tādēļ mums ir interesanti piesaistīt ārpakalpojumus. Mums noteikti ir interese par Eiropas tirgu un redzam, ka Latvijā ir izveidojusies tehnoloģiju ekosistēma, kurā varam iekļauties ar saviem projektiem,” tā D.Katarivass, piebilstot, ka šobrīd Rīgu un Telavivu savieno tikai divi tiešie avioreisi nedēļā, kas būtu labojams, lai nostiprinātu ciešākas saites uzņēmējdarbībā.

Tuvo Austrumu reģionā būtiska loma ir tiešajiem biznesa kontaktiem, tādēļ Latvijas uzņēmumi, kuri apsver ieiešanu Izraēlas tirgū, plāno šeit meklēt partnerus vai izveidot pārstāvniecību. SIA "Solavi" jau vismaz četrus gadus strādā Tuvo Austrumu tirgū, aptverot Apvienotos Arābu Emirātus (AAE), Kataru un Omānu. Uzņēmuma vadītājs Ints Bērziņš, salīdzinot šo tirgu ar Izraēlu, norāda, ka Izraēla ir eiropeiskāka, bet arvien tiešo kontaktu loma ir ļoti nozīmīga. “Izraēlā tieši tāpat kā AAE klients nepirks tikai tāpēc, ka vari piedāvāt konkurētspējīgāku cenu vai citas priekšrocības. Ir jāizveido personīgais kontakts”.

Uzrunājot biznesa foruma dalībniekus Latvijas Ārvalstu investoru padomes Latvijā valdes priekšsēdētāju Zlata Elksniņa-Zaščirinska uzsvēra, ka Latvija ir atvērta investīcijām no Izraēlas un kopumā investori Latvijā jūtas labi. “Tikai 10% no Latvijā strādājošajiem investoriem pēdējo ekonomisko satricinājumu rezultātā ir mainījuši savus plānus. Mēs esam valsts ar labu cilvēkresursu bāzi,” tā Z. Elksniņa-Zaščirinska.

Latviju forumā pārstāvēja vairāk nekā 50 uzņēmēju no IT, medicīnas, izglītības, ražošanas, loģistikas un citām jomām.

Aizvadīts Latvijas – Izraēlas biznesa forums
Plaša Latvijas uzņēmēju delegācija pavada Valsts prezidentu Egilu Levitu vizītē uz Izraēlu