LIAA: Jaunuzņēmumu ekosistēma ir Latvijas eksporta virzītāji

Beidzot ir atsākusies klātienes pasākumu sezona. Nule noslēdzies starptautiskais tehnoloģiju un jaunuzņēmumu pasākums “TechChill”. Notiek “Deep tech Atelier” - zinātnē balstīto un uz komercializāciju orientēto jaunuzņēmumu pasākums. Protams, visu varam atrisināt attālināti. Pie tā jau esam pieraduši. Tomēr dalība kārtējo reizi apstiprināja, ka nekas nevar atsvērt pasākuma norisi klātienē. Turklāt Latvijai ir svarīgi, ka pie mums brauc citu valstu uzņēmēji, ka investori zina par mūsu jaunuzņēmumiem un ekosistēmu.

Šādu starptautiski nozīmīgu pasākumu organizēšana Latvijai ir ļoti svarīga, jo tā palīdz mums piesaistīt uzņēmējus, investīcijas un vispār tālāk organizēt aktivitātes, veidot jaunas atbalsta programmas uzņēmējiem. Iespēja tīkloties starptautiskos pasākumos palīdz Latvijas uzņēmumiem ieraudzīt eksporta perspektīvas un paskatīties uz savu biznesu plašāk. Nav noslēpums, ka bieži vien vietējie uzņēmēji fokusējas uz vietējo tirgu. Tādā ziņā jaunuzņēmumi ir eksporta virzītājspēks, jo viņu radītajai tehnoloģijai un produktam ar Latvijas un Baltijas tirgu ir par maz. Man ir prieks, ka arī citi uzņēmumi ir sākuši aktīvāk izrādīt interesi par dažādām eksporta atbalsta programmām.

Iespēja sevi parādīt starptautiski
Nule notikušajā “TechChill” dažus uzņēmējus un organizācijas mēs satikām pirmo reizi. Klātienē pasākumu vērot bija ieradušies 2400 cilvēku no 51 valsts! Līdz šim divus gadus ikdienā Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) darbinieki ar uzņēmējiem un partneriem lielākoties komunicēja lielākoties, tikai e-pastā un pa tālruni vai videozvanā. Tagad daudziem beidzot bija iespēja satikties. Īpašs prieks bija redzēt gan ārvalstu partnerorganizācijas, gan jaunuzņēmumus no citām valstīm, kas ir izmantojuši Latvijas draudzīgo jaunuzņēmumu politiku un ieguvuši startup vīzas. Ļoti svarīgi bija vaigā redzēt investorus. Kopā pasākumā piedalījās vairāk kā 300, kuri pārstāvēja vairāk kā 147 investīciju fondus. Viņu vidū arī vairāki desmiti biznesa eņģeļu. Tas ir ļoti svarīgs signāls Latvijai - mēs esam interesanti ārvalstu investīcijām.  

Dalībnieku vidū šoreiz bija arī vairāk kā 600 jaunuzņēmumu pārstāvji no vairāk kā 350 jaunuzņēmumiem - gan vietējie, gan no citām valstīm. LIAA deva iespēju 20 Latvijas jaunuzņēmumiem demonstrēt savus produktus un pakalpojumus Expo zonā - tā bija iespēja sevi atrādīt starptautiskai apmeklētāju, žurnālistu un investoru publikai. Visi kā viens pozitīvi novērtēja šo iespēju, sakot, ka saņēma vērtīgu atgriezenisko saiti no citiem pasākuma apmeklētājiem. Par vērtīgāko viedokli, protams, jaunuzņēumi atzina atgriezenisko saiti no investoriem.

Savukārt, pasākumā sastaptie apmeklētāji pie LIAA vērsās ar jautājumiem par atbalsta iespējām, ko paredz Jaunuzņēmumu atbalsta likuma programma, Inovāciju vaučeri, Starptautiskās konkurētspējas veicināšanas programma (SKV), Startup Vīzu programma un citi atbalsta instrumenti. Šobrīd tieši programmas, kas ir paredzētas jaunuzņēmumiem, ir vispopulārākās. LIAA ir izdarījusi visu, lai tām būtu arī maksimāli viegli pieteikties. Piemēram, lai saņemtu SKV programmas atbalstu, viss, kas jādara, ir jānoslēdz sadarbības līgums ar LIAA, jāizvēlas kādas no atbalstāmajām aktivitātēm, ko ir vēlme īstenot, un ir iespējams saņemt LIAA kompensāciju līdz pat 80% no investētās summas.

Mainīsies ģeogrāfiskais un nozaru fokuss
Sakarā ar starptautisko situāciju, šogad attiecīgi mainījies LIAA darbības fokuss. Ja līdz šī gada marta sākumam arī lielākais pieprasījums pēc startup vīzām (termiņuzturēšanās atļaujas jaunuzņēmumu dibinātājiem no trešajām valstīm) - līdz pat 80% bija no Krievijas un Baltkrievijas, tad šobrīd ir plāns vairāk fokusēties uz citām valstīm. Saistībā ar sankcijām, uz Krieviju un Baltkrieviju ir apstājies viss eksports un imports. Konkurētspējas veicināšanas programmas ietvaros sadarbība ar šīm valstīm vairs netiek atbalstīta. Taču jau tagad jūtam, ka ir vairāk pieteikumu no Ukrainas. Ir interese arī no Persijas līča valstīm, Latīņamerikas un Balkāniem. Tuvākajos mēnešos gribam definēt vēl citus reģionus, kur varētu Latviju parādīt. Šobrīd ir plāns atvērt divas jaunas pārstāvniecības. Skatāmies arī Āfrikas un Āzijas virzienā.

Vēl pakāpeniski mainās fokuss dažādās atbalsta programmās, un turpmāk tas vairāk varētu būt vērsts uz viedās specializācijas jeb RIS3 jomām. LIAA aizvien vairāk atbalstīs uzņēmumus un jaunuzņēmumus, kas ir zinātņietilpīgi un darbojas tādās jomās kā zinātņietilpīga bioekonomika, biomedicīna, farmācija, fotonika un viedie materiāli, viedā enerģētika un mobilitāte. Nemainīga prioritāte būs arī informācijas un komunikācijas tehnoloģijas. Aizvien biežāk dienas kārtībā nonāk arī tādas nozares kā finanšu un kosmosa tehnoloģijas, kā arī viedo pilsētu risinājumi. Šīs visas ir nozares, kur mums ir labas iestrādes un lielisks eksporta potenciāls.

Kas attiecas uz izmaiņām atbalsta programmās, tādas varētu tapt, piemēram, saistībā ar “Misija Jūra 2030”, kuras ietvaros ir paredzēts veidot Baltijas jūras digitālo dvīni. Jau ir jaunas programmas Tehnoloģiju biznesa centram, kas ir LIAA paspārnē. Programma “Prototech” palīdz jauniem uzņēmumiem tikt pie pirmā produkta prototipa. Savukārt “Inovāciju akadēmija” nodrošina apmācības sadarbībā ar Rīgas Biznesa skolu. Nākotnē ir plānots veidot ciešākas sadarbības ar Rīgas Tehnisko universitāti, Rīgas Stradiņa universitāti un Latvijas Universitāti - sadarboties mentoringa nodrošināšnas jomā un piedāvāt atbalstu inkubācijas posmam. Attiecībā uz jaunuzņēmumiem, noteikti būs lielāks uzsvars uz starptautiskās konkurētspējas nodrošināšanu. Jau šobrīd LIAA realizē dažādas sadarbības un mārketinga kampaņas sadarbībā ar 18 pārstāvniecībām dažādās valstīs. Tas palīdz Latvijas uzņēmumiem sasniegt klientus visās pasaules malās. Un mums ir patiess prieks redzēt, ka aizvien vairāk uzņēmumu šīs iespējas izmanto.