Tilde: globalizācija veicina pieprasījumu pēc valodu tehnoloģijām

Kristīne Metuzāle | SIA „Tilde” vecākā lielo klientu attiecību vadītāja

Valodu tehnoloģiju uzņēmums "Tilde" jau četras reizes ir uzvarējis mašīntulkošanas sacensībās "World Machine Translation Competition", kurās piedalās mašīntulkošanas risinājumu izstrādātāji no visas pasaules. Šīs ir kā nozares ikgadējās olimpiskās spēles, kurās tiek novērtētas izpētes rezultātā iegūtās jaunākās mašīntulkošanas tehnoloģijas. Lai nepārtraukti attīstītos tālāk, "Tilde" jau tagad strādā pie valodu tehnoloģiju izpētes kvantu datoru jomā.

"Tildē" ļoti lielu uzmanību pievērš pētniecībai un attīstībai. Uzņēmums vairāk nekā 22 % sava apgrozījuma iegulda izpētes darbā, lai attīstītu jaunas tehnoloģijas. "Tādējādi mēs varam apmierināt visu laiku augošās klientu vajadzības un būt starp nozares līderiem," teic SIA "Tilde" vecākā lielo klientu attiecību vadītāja Kristīne Metuzāle.

Viņa uzskata, ka uzņēmuma nepārtrauktās investīcijas pētniecībā un attīstībā ļauj tam ne tikai būt stipram šodien, bet arī piedāvāt tikpat labus risinājumus rīt un parīt, kad tehnoloģijas būs attīstījušās vēl tālāk. "Piemēram, mēs tagad jau strādājam pie valodu tehnoloģiju izpētes kvantu datoru jomā. Jau tagad gribam saprast, kas šajā jomā notiks pēc vairākiem gadiem, lai mēs būtu gatavi nākotnei," saka K. Metuzāle.

Palīdz efektīvāk strādāt un labāk saprasties

"Tilde" attīsta mākslīgajā intelektā balstītas valodu tehnoloģijas, kas atļauj pārvarēt dažādas valodu barjeras komunikācijā valsts pārvaldē, uzņēmumos un citās organizācijās. "Valodu tehnoloģijām mūsdienu komunikācijā ir arvien nozīmīgāka loma, jo tās ļauj mums komunicēt. Piemēram, cilvēki var saņemt ziņas no viena kanāla tikai tajā valodā, kuru zina. Taču ar valodu tehnoloģiju palīdzību ir iespējams sekot līdzi ziņām arī valodās, kuras cilvēks nepārvalda. Līdz ar to var saņemt informāciju no dažādiem kanāliem un avotiem, saprast, kas ir patiess un kas varbūt nav patiess. Tehnoloģijas nākotnē mums ļaus dzīvot demokrātiskākā un integrētākā pasaulē. Protams, mēs vēlētos redzēt, ka "Tilde" ir nozīmīga daļa no šīs pasaules," norāda K. Metuzāle.

Uzņēmuma izstrādātās tehnoloģijas ļauj efektīvāk strādāt, ietaupīt laiku, izveidot efektīvus procesus, kā arī paplašināt iespējas eksportā. "Augošā starptautiskā sadarbība un mobilitāte noved pie tā, ka uzņēmumiem ir vajadzīgi arvien vairāk un efektīvāki līdzekļi komunikācijai un klientu apkalpošanai. Piemēram, virtuālie asistenti un mašīntulkošanas risinājumi starptautiskajā komunikācijā ir arvien vairāk nepieciešami. Tāpēc mēs ļoti cītīgi sekojam klientu vajadzību, kā arī tirgu un tehnoloģiju attīstībai. Mums visu laiku ir jāpiedāvā produkti, kas vislabāk atbilst klientu vajadzībām," viņa saka.

K. Metuzāle stāsta, ka balss tehnoloģijas nodrošina daudzām organizācijām un valsts pārvaldei daudz efektīvāku darba procesu, piemēram, sapulču vadīšanu un balss transkribēšanu, t. i., runas pārvēršanu rakstītā tekstā. Mums visiem ir daudz sapulču, t. sk. arī tiešsaistes sapulču, kurās izrunātais jāprotokolē. Kāpēc lai šo procesu neautomatizētu? Ir cilvēki, kam darba pienākumos ir doties vizītēs uz vietas, kur ir jāveic novērojumi, kas vēlāk ir jāiesniedz rakstiskā formā. Izmantojot balss risinājumus, šādos gadījumos cilvēks var ierunāt savus novērojumus, un, atgriežoties birojā, šis teksts jau būs rakstiskā formā. Piemēram, arī ārstiem balss tehnoloģijas ļauj daudz ātrāk un efektīvāk veikt svarīgus pierakstus, ko nodot pacientam vai citiem kolēģiem.

Ar 30 gadu pieredzi

Šobrīd uzņēmums strādā ar mākslīgo intelektu un attīsta galvenokārt trīs tehnoloģiju virzienus: mašīntulkošanu, virtuālos asistentus un balss atpazīšanas tehnoloģijas. "Visas šīs tehnoloģijas balstās mākslīgajā intelektā," teic K. Metuzāle.

"Tildes" pirmsākumi meklējami jau pirms 30 gadiem, kad Latvijā ienāca pirmie datori, kuri neatbalstīja rakstīšanu latviešu valodā. "Toreiz, lai rakstītu latviešu valodā, vajadzēja spiest speciālu taustiņu kombināciju garumzīmēm un mīkstinājuma zīmēm. Viens no simboliem, ko vajadzēja spiest, bija "∼". No tā arī ir cēlies "Tildes" nosaukumus un logo," viņa stāsta.

Uzņēmums sāka darbību valodu tehnoloģiju nozarē, nodrošinot latviešu burtu pieejamību tā laika datoros, tad veidojot elektroniskās vārdnīcas un citus risinājumus. Laikam un tehnoloģijām ejot uz priekšu, mēs esam nonākuši mākslīgā intelekta laikmetā. Tagad "Tildē" strādā jau vairāk nekā 150 darbinieku trijos birojos. Galvenais birojs ir Rīgā, bet uzņēmumam ir arī biroji Lietuvā un Igaunijā.

Eksports veido 59 % no apgrozījuma

2021. gadā "Tildes" apgrozījums bija 6,7 miljoni eiro. "Mūsu apgrozījums turpina augt, un arī eksporta daļa apgrozījumā ir ļoti būtiska. Eksports veido 59 % no visa apgrozījuma," saka K. Metuzāle. Uzņēmums arvien straujāk paplašinās ārvalstu tirgos un tajos turpina darboties fokusētāk un efektīvāk.

"Tilde" galvenokārt strādā Eiropā. "Eiropā ir ļoti daudz valodu izaicinājumu, jo ir 24 oficiālās valodas, kurās visam ir jābūt tulkotam. Taču Eiropā plaši lieto 80 valodas. Daudzas valsts pārvaldes organizācijas sastopas ar to, ka ir lielas iedzīvotāju grupas, kuras nerunā vietējā valodā vai pat nevienā oficiālajā Eiropas valodā (piem., bēgļi). Šīm organizācijām ir vajadzīgi rīki, lai komunicētu ar šīm iedzīvotāju grupām, piemēram, sociālajos, veselības vai izglītības jautājumos," uzsver K. Metuzāle.

Uzņēmums ir attīstījis vairāk nekā 90 dažādu valodu kombināciju mašīntulkošanā. Pēc klientu pieprasījuma mašīntulkošanas risinājumi tikuši attīstīti arī eksotiskākām valodām, tādām kā vjetnamiešu, korejiešu, taju, Meksikas spāņu un citām valodām. Uzņēmums ir arī pielāgojis mašīntulku dažādām specifiskām klientu industrijām, t. sk. medicīnai, tieslietām un citām nozarēm. "Eiropas uzņēmumiem ir globāla sadarbība, un tiem ir vajadzīgi rīki, lai novērstu valodu barjeras, padarītu efektīvāku gan iekšējo, gan ārējo komunikāciju," viņa skaidro.

Eksporta pamatā ir spēcīgs produkts

K. Metuzāle stāsta, ka "Tildes" eksporta pieredze sākās ar spēcīgu produktu, kas vispirms tika piedāvāts Baltijas valstīm, kuru valodas pēc uzbūves ir sarežģītas. Šī pieredze ļāva ienākt arī citu valstu tirgos. Viņa uzskata, ka uzņēmuma panākumu atslēga eksportā ir risinājumi ar unikālu pievienoto vērtību, kas atšķiras no citiem risinājumiem šajā nozarē.

"Mūsu risinājumi labi apmierina klientu vajadzības. Tas mums dod stingru pozīciju tirgū. Valodu tehnoloģiju risinājumi nav visiem pilnīgi skaidri, un ikdienā to lietojums nav pats par sevi saprotams, tāpēc mums ir jāiegulda liels darbs izglītošanā. Tas mums ļauj atvērt daudzas durvis," saka K. Metuzāle.

Lai atvērtu jaunu eksporta tirgu durvis, "Tilde" dodas tirdzniecības misijās, piedalās dažādos pasākumos, kā arī sadarbojas ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) pārstāvniecībām ārzemēs. "Šobrīd mēs strādājam ar LIAA pārstāvniecību Norvēģijā, un mums jau ir vairāki potenciālie sadarbības partneri," saka K. Metuzāle, piebilstot, ka vislielākais gandarījums ir tad, kad uzņēmuma slava ir aizgājusi tik tālu, ka klienti "Tildi" uzrunā paši, jo zina, ka viņiem šie risinājumi ir vajadzīgi un sniegs lielu pievienoto vērtību.